Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Oświetlenie jest ważną częścią naszych domów, która często spełnia więcej, niż tylko swoją podstawową funkcję. Odpowiednio dobrane może sprawić, że przestrzeń będzie przytulna, optycznie ją powiększyć, pomniejszyć lub podzielić na poszczególne strefy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać oświetlenie do salonu.
Jeśli masz taką możliwość, zacznij myśleć o światłach już na etapie planowania dystrybucji energii elektrycznej. To jedyny sposób na dostarczenie energii elektrycznej dokładnie tam, gdzie później będziesz jej potrzebować. Zastanów się nie tylko nad umiejscowieniem, ale również nad stylem, czyli czy będą to np. żyrandole wiszące czy punktowe. Weź pod uwagę ostateczny wygląd i styl wnętrza lub aranżację mebli. Jeśli nie planujesz remontu, a tylko wymieniasz oświetlenie, możesz postawić na swoją kreatywność. Bardzo popularnym rozwiązaniem są wyeksponowane systemy kabli lub listew, które kierują światło tam, gdzie jest potrzebne, a jednocześnie stają się ciekawym industrialnym dodatkiem do wnętrza.
W pierwszym kroku wybierz główne oświetlenie pomieszczenia, czyli lampy ścienne lub sufitowe. Obecnie jest naprawdę niezliczona ilość opcji, więc nie spiesz się i rozważ je wszystkie. Oprócz projektu spójrz oczywiście na praktyczną stronę rzeczy. Nisko wiszący żyrandol wygląda pięknie, ale na środku pokoju z niższymi sufitami może okazać się nie praktyczny. Reflektory punktowe lub inne wpuszczane lampy sufitowe sprawdzą się w takim pomieszczeniu znacznie lepiej. I odwrotnie, przy wyższych sufitach nie musisz się w ogóle martwić o żyrandole, ponieważ sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przytulna i optycznie obniżą sufit. Pracuj nie tylko z wielkością pomieszczenia, jego stylem i meblami, ale także z kolorami i użytymi materiałami.
Czy czujesz, że nie masz wystarczająco dużo światła w pomieszczeniu, nawet przy prawidłowo umieszczonych lampach sufitowych? Nic dziwnego, jedno źródło światła nigdy nie ma szans na oświetlenie każdego kąta. Dlatego konieczne jest skorzystanie z pomocy lamp stołowych i podłogowych lub innych miejscowych źródeł światła, które dodadzą atmosfery i rzucą światło tam, gdzie tego potrzebujesz. Salon zazwyczaj spełnia kilka funkcji. Korzystamy z niego w trakcie spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, służy jako nasze domowe biuro, odpoczywamy tam po ciężkim dniu. Każda czynność wymaga innego rodzaju i intensywności oświetlenia. Światło do czytania powinno być znacznie jaśniejsze niż oświetlenie przeznaczone do zwykłego wieczornego siedzenia, ale nie musi być tak intensywne, jak światło potrzebne do pracy. Wszystko to należy wziąć pod uwagę i salon podzielić na kilka stref.
Nie zawsze zależy nam na intensywnym świetle w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie, nie jest to wcale pożądane podczas wieczornego relaksu lub oglądania telewizji. W takiej chwili potrzebujemy jedynie stonowanego oświetlenia, aby dopełnić całościową atmosferę. Często do tego celu stosuje się podświetlenia lub taśmy LED. Świetnym i skutecznym rozwiązaniem są ściemniacze oświetlenia, które pozwalają regulować światło i jego natężenie w zwykłych oprawach świetlnych.
Bardzo ważną rolę w doborze żarówek odgrywa temperatura światła. Podczas gdy w niektórych pomieszczeniach odpowiednie jest chłodniejsze, niebieskie światło, w innych preferujemy cieplejszy odcień z nutą żółci do pomarańczy. Temperatura światła podawana jest w kelwinach (K). Im wyższa wartość Kelvina, tym chłodniejsze światło emituje żarówka. Przyjmuje się, że światło o temperaturze około 3000 kelwinów nadaje się do relaksu, wartość powyżej 5000 kelwinów nadaje się do pracy, ponieważ pomaga zwiększyć naszą uwagę i koncentrację. Wszystko pomiędzy jest lampą odpowiednią do codziennych czynności i można ją umieścić na przykład w kuchni lub łazience. W salonie trzeba popracować ze wspomnianymi już strefami i dobrać do nich temperaturę żarówek.
Zdjęcie główne: https://mlamp.pl/pl/products/szklana-lampa-wiszaca-erimida-pnd-2244-8a-gd-italux-modernistyczny-zwis-molekuly-kule-balls-zlote-66661