Łupież – jak go skutecznie zwalczyć?

Łupież – jak go skutecznie zwalczyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łupież to bardzo wstydliwy i niezbyt estetyczny problem. Białe płatki skóry spadające z włosów są krępujące. Jest to choroba, którą należy leczyć. Tylko jak zrobić to skutecznie? 

Wiele osób zmaga się z łupieżem. Trzeba wiedzieć, że jest to popularna choroba skóry głowy, a te białe płatki – to nic innego jak złuszczona warstwa naskórka. Łupież może pojawić się w różnym wieku, często dotyka dzieci między 6. a 10. rokiem życia, nastolatków oraz osoby starsze. Mało kto ma świadomość, że jeśli zaniedbamy ten problem, to może on doprowadzić do łojotokowego wyłysienia. 

Łupież – skąd się bierze?

Przyczyn pojawienia się łupieżu może być kilka. Może to być reakcja na niektóre kosmetyki do pielęgnacji włosów bądź zaburzenie proliferacji komórek skóry. 

Istnieje przekonanie, że białe płatki, czyli martwy naskórek, pojawiają się na głowie po myciu włosów w zbyt gorącej wodzie. Faktem jest, że taka niewłaściwa pielęgnacja niewątpliwie może nasilić problem, ponieważ dochodzi wtedy do zaburzenia równowagi hydro-lipidowej naskórka. Nie powinniśmy kłaść się spać z mokrymi włosami. Dlaczego? Otóż dochodzi wtedy do namnażania się bakterii oraz grzybów, co potęguje problemy skórne. Łupież częściej pojawia się także na spoconej skórze, dlatego zawsze po wzmożonym wysiłku musimy pamiętać o umyciu włosów. 

Jak objawia się łupież?

Typowym objawem łupieżu są białe płatki na skórze głowy, które spadają z włosów przy niemalże każdym pochylaniu głowy. Do tego dochodzi nieprzyjemny świąd. Wyróżnia się jednak trzy typy łupieżu: zwykły-suchy, łojotokowe zapalenie owłosionej skóry i łupież niemowlęcy. Ten pierwszy objawia się nadmiernym złuszczaniem się naskórka, a więc pojawiają się białe, suche łuski. Zazwyczaj problem ten dotyka nastolatków. Z kolei łojotokowe zapalenie wiąże się ze stanem zapalnym – złuszczony naskórek przylega do skóry głowy, a do tego pojawia się bardzo silny świąd, który utrudnia nawet codzienne funkcjonowanie. Silny łojotok może pojawiać się nie tylko na głowie, ale też brwiach, czole czy uszach. Z kolei łupież u niemowląt to ciemieniucha, czyli pomarańczowa, żółta lub brązowa łuszcząca się skóra.  

Łupież – mnóstwo mitów na temat tej dolegliwości

Na temat łupieżu powstało mnóstwo mitów. Jednym z nich jest to, że jest to dolegliwość, która dotyka osoby niedbające o higienę. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak mogą nasilić problem, jednak nie jest to czynnik wywołujący łuszczenie się skóry głowy. Tak samo nieprawdą jest, że łupież można „wydrapać”. Skóra będzie się dalej łuszczyła, a na włosach pojawią się kolejne płatki naskórka. 

Jak się pozbyć łupieżu?

Jeśli łupież jest niewielki i podejrzewamy, że może być spowodowany stosowanymi kosmetykami, wówczas warto wymienić szampon czy odżywkę i zamienić je na hipoalergiczny kosmetyk. Jeśli po upływie kilku tygodni nie zauważymy poprawy, to konieczna jest wizyta u dermatologa. Zweryfikuje on, co jest przyczyną problemu i czy na pewno mamy do czynienia z łupieżem, czy może jest to łuszczyca bądź atopowe zapalenie skóry. Lekarz zaleci nam wtedy używanie specjalistycznych kosmetyków. Taka terapia przeciwłupieżowa zalecona przez dermatologa lub trychologa zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiednich szamponów, masek i płynów przeciwłupieżowych. Specyfiki te mają z reguły w swoim składzie ketokonazol, który ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Składnikami, które równie często pojawiają się w tego typu kosmetykach jest  piroctone olamine (odpowiada za regulowanie proliferacji komórek skóry), siarka (pomaga unormować pracę gruczołów łojowych) oraz pirytonian cynku. 

Trzeba pamiętać, że na początku kuracji łupieżu może być jeszcze więcej, ponieważ usuwany jest zrogowaciały naskórek – skóra musi zostać oczyszczona. Później ważne jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki, które nie będą podrażniały skóry głowy i zapobiegną nawrotowi choroby. 

Zdjęcie główne: Andrey Popov/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak krok po kroku zrobić makramę?
Jak krok po kroku zrobić makramę?
Zachwyca, intryguje i ozdabia. Makrama, bo o niej mowa, bije rekordy popularności, jeśli chodzi o dekoracje wnętrz. Nie trzeba jej kupować, lecz można wykonać ją samodzielnie.
Jak stworzyć przytulny salon? 5 dodatków, które pomogą w metamorfozie
Jak stworzyć przytulny salon? 5 dodatków, które pomogą w metamorfozie
Marzysz o pięknym, przytulnym salonie? Warto wiedzieć, jak przygotować to miejsce, które jest przecież najważniejsze w całym mieszkaniu. To tu spędzamy większość dnia. Warto zadbać o odpowiednie dodatki - zobacz jakie.
Jak wykorzystać bieżnik na stół?
Jak wykorzystać bieżnik na stół?
Bieżnik na stół to jeden z tych elementów dekoracyjnych, które potrafią diametralnie odmienić wygląd każdej aranżacji. Jest on nie tylko funkcjonalnym elementem chroniącym powierzchnię stołu przed zabrudzeniem czy zarysowaniem, ale również dodaje stylowego charakteru każdej jadalni, salonowi czy kuchni.
Ostatnie wpisy