Domowy płyn do mycia twarzy – oto najlepsze recepty

Domowy płyn do mycia twarzy – oto najlepsze recepty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zainteresowanie naturalnymi i ekologicznymi kosmetykami jest coraz większe. Samodzielne przygotowanie płynu do mycia twarzy to nie tylko pewność składników, które wejdą w jego skład, ale i przyjemność pracy z naturalnymi materiałami takimi jak miód, siemię lniane lub płatki róży. Sprawdź, jak przygotować wydajny i domowy płyn do mycia twarzy!

Miodowy płyn z dodatkiem aloesu

Miód naturalny jest kosmetykiem znanym od starożytności. Można go stosować jako gotową maść na rany i blizny. Płyn do mycia twarzy na bazie miodu jest niezwykle prosty do przygotowania. Miód nie tylko odżywia i wygładza skórę, ale i zapobiega jej przesuszeniu. Naturalny płyn do mycia twarzy z miodem ma również właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. 

Jak przygotować go w domu? Wystarczy postarać się o następujące składniki: 1/4 szklanki miodu naturalnego, koniecznie polskiego, gdyż chiński zawiera w sobie zbyt dużą ilość cukru, 1/4 szklanki wody, ewentualnie mleka kokosowego, 1 łyżkę mydła szarego lub kastylijskiego w płynie, jedną gałązkę lub kilka kropel aloesu. Składniki należy wymieszać, a następnie przelać do butelki. Przy czym zalecane jest ciemne szkło, aby światło nie naruszało struktury płynu. Stosowanie miodowego płynu do mycia twarzy jest bardzo łatwe. Po prostu trzeba go wylać na dłonie i kolistymi ruchami wmasować w skórę twarzy i szyi. Oczywiście niewskazany będzie kontakt płynu z oczami ze względu na zawartość mydła. W razie potrzeby do płynu można dodać również pół łyżeczki stołowej sody oczyszczonej, jeśli płyn ma być stosowany po peelingu skóry twarzy. Płyn miodowy nadaje się również do mycia całego ciała w przypadku wrażliwej, skłonnej do przebarwień i podrażnień skóry, gdyż łagodzi on stany zapalne i równoważy gospodarkę wydzielniczą, zapobiegając łojotokowi.

Płyn z siemieniem lnianym 

Doskonałym, naturalnym płynem do mycia twarzy jest delikatna zawiesina siemienia lnianego. Siemię lniane nawilża skórę, redukuje efekt czerwonych naczynek, łagodzi podrażnienia i rozjaśnia cerę. Płyn do mycia twarzy na bazie siemienia lnianego zawiera dodatkowo aminokwasy, witaminy z grup E, F i B oraz inne antyoksydanty. Bardzo łatwo go przygotować samodzielnie. Wystarczy 50 gramów nasion lnu, 200 mililitrów wody destylowanej lub źródlanej i dwie łyżki stołowe oleju lnianego albo oliwki z oliwek. Siemię lniane należy zalać wodą i pozostawić na godzinę. Następnie powstały roztwór podgrzewamy na wolnym ogniu przez pięć do dziesięciu minut. Po odcedzeniu zawiesiny dodajemy olej lub oliwę z oliwek i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Po wystudzeniu mikstury przekładamy ją do szklanego słoja. Stosując codziennie płyn z siemienia lnianego, możemy uzupełniać go wodą, w zależności od tego, czy zależy nam na bardziej lub mniej stężonym nasyceniu. Warto jednak pamiętać, że siemię lniane w postaci płynnej traci witaminy po dwóch tygodniach, dlatego lepiej przygotować mniej płynu i nie przechowywać go dłużej niż 14 dni.

Płyn z płatków róży 

Wielbicielki płynu z płatków róży doceniają jego liczne walory pielęgnacyjne i estetyczne. Najlepiej zebrać naturalne, świeże płatki róży samodzielnie, wcześnie rano, selekcjonując te najmłodsze i najjędrniejsze w kwiatostanie. Potrzebne będzie 25 dag płatków, co daje objętość połowy torby reklamówki. Płatki należy delikatnie wypłukać pod łagodnym strumieniem bieżącej wody (najlepiej umieścić je na sicie lub durszlaku). Następnie różany wsad, który stanie się bazą płynu do mycia twarzy wkładamy do bawełnianej lub lnianej szmatki. Taką sakiewkę wkładamy do miski z wrzątkiem, który jedynie delikatnie pokrywa wsad. Misę nakrywamy folią celofanową i przewiązujemy tasiemką lub gumką. Tak przygotowaną pozostawiamy na 12 godzin. Po ich upływie wywar z płatków róży przelewamy do słoika. W ten sposób powstaje naturalny płyn do mycia twarzy z płatków róży, który stosować możemy codziennie, gdyż jest on wyjątkowo łagodnym kosmetykiem. Woda różana do mycia twarzy przechowywana może być w lodówce nawet do miesiąca, jednak nie ma sensu robić dużych zapasów. Lepiej zamrozić płatki róży i na bieżąco uzupełniać domowe zasoby tego wyjątkowego kosmetyku do pielęgnacji twarzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marka COS w obiektywie Sonii Szóstak!
Marka COS w obiektywie Sonii Szóstak!
Zachwycająca sesja zdjęciowa w obiektywie polskiej fotografki!
Trampki – z czym je łączyć wiosną?
Trampki – z czym je łączyć wiosną?
Sprawdź hity wiosennego sezonu 2023 – znajdź coś dla siebie w powracających lub powstających estetykach i spraw, by Twoje ulubiony trampki zyskały drugie życie. Baw się modą, wyrażając siebie!
Łapacz snów DIY. Zobacz, jak go zrobić!
Łapacz snów DIY. Zobacz, jak go zrobić!
Sprawdź, jak zrobić w domu piękny łapacz snów! Nie jest to trudne!
Ostatnie wpisy