Jak krok po kroku zrobić makramę?

Jak krok po kroku zrobić makramę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ozdoba na ścianę, alternatywa dla klasycznej doniczki, abażur, torba na zakupy oraz poszewka na poduszkę lub narzuta – makramowe sploty robią prawdziwą furorę i świetnie komponują się z aranżacjami w stylu boho i rustykalnymi. Podpowiadamy, jak zrobić makramę. Nie potrzebujemy do tego właściwie żadnych narzędzi.

Czym jest makrama?

Makrama to jedna z najpopularniejszych i najmodniejszych dekoracji, jakie możemy spotkać w różnego typu wnętrzach, znana jest już od czasów średniowiecznych. Sprawdzi się doskonale nie tylko w domowym zaciszu, zawsze wprowadzi przytulny i ciepły klimat. Pojęcie „makrama” pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu ‘ozdobę wiązaną’, przy czym istotna jest tutaj sama sztuka wiązania tychże splotów za pomocą rąk. Do stworzenia makramy nie używa się akcesoriów typu igły, szydełko czy druty. To niezwykle odprężające i relaksujące zajęcie, dzięki któremu można oderwać się od codziennego pędu i obowiązków. Jak zatem wykonać makramę krok po kroku? Sprawdzamy!

Krok pierwszy – sznurki i zawieszki

W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jak dużą makramę chcemy zrobić i na czym ją zawiesimy. Tutaj sprawdzą się choćby oczyszczona i oszlifowana gałąź, drążek czy miedziana rurka.

Rozmiar makramy jest potrzebny do oszacowania ilości potrzebnego sznurka – bawełnianego, lnianego, konopnego, sizalowego, jutowego bądź syntetycznego. Choć potrzeba go zwykle dość sporo, to jednak dobra wiadomość jest taka, że nie jest to drogi produkt. Ponadto makrama prezentuje się doskonale, gdy wykorzystamy sznurki różnej grubości – co ważne, im cieńszy jest sznurek, tym więcej pracy musimy włożyć w zaplatanie. Najchętniej wykorzystywane są te o grubości trzech bądź pięciu milimetrów. Niezbędne będą także oczywiście nożyczki. Niekiedy może jeszcze przydać się miarka krawiecka.

Krok drugi – węzeł mocujący

Jeśli wszystko już mamy, możemy przejść do węzła mocującego, od którego zaczniemy całe zaplatanie. Wystarczy sznurek bądź kilka sznurków złożyć na pół, przełożyć je nad gałęzią, drążkiem bądź rurką, a końcówki przewlec przez powstałą pętelkę i całość mocno dociągnąć aż do samego końca.

Krok trzeci – podstawowe sploty makramowe

Następnie przechodzimy do węzła płaskiego, nazywanego też tkackim, który jest dość prosty w wykonaniu i chętnie wykorzystywany, szczególnie gdy mowa o makramach wieszanych na ścianie. Zaczynamy wyplatanie od czterech sznurków – dwóch zewnętrznych, oplatających, i dwóch wewnętrznych, stanowiących rdzeń.

Równie często możemy spotkać się też ze splotami spiralnymi prawo- i lewoskrętnymi oraz splotami żebrowymi, inaczej rypsowymi, które można wiązać pod różnymi kątami. Przypominają one nawleczone na sznurek koraliki.

Krok czwarty – supełek i gotowe

Na koniec pozostaje jeszcze zrobienie supełka, który umożliwi zawieszenie gotowej makramy na haku na ścianie. Podczas całego procesu nie ma co się zniechęcać, jeśli coś się nie uda i efekt jest daleki od oczekiwanego. Podobnie jak w przypadku wszystkich robótek ręcznych, tak i tutaj niezbędne są cierpliwość oraz wytrwałość. Praktyka jak zawsze daje najlepsze rezultaty i pozwoli cały czas doskonalić swoje umiejętności i tworzyć coraz to nowe wzory.

Zdj. główne: rocknwool/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 porady dotyczące wyboru najlepszych zabawek dla dziecka
3 porady dotyczące wyboru najlepszych zabawek dla dziecka
Gdy próbujemy znaleźć odpowiedni podarunek dla ukochanej kilkuletniej pociechy lub dobrać jakiś prezent, wybierając się w odwiedziny do rodziny z małym dzieckiem, często automatycznie wizytujemy klasyczne sklepy z zabawkami w centrach handlowych.
Jak urządzić funkcjonalny salon?
Jak urządzić funkcjonalny salon?
Jak w 3 krokach stworzyć funkcjonalny salon? Poznaj nasze triki!
Jesienne dodatki, które warto mieć w swojej szafie
Jesienne dodatki, które warto mieć w swojej szafie
Choć dni są już coraz krótsze, szarość nie musi wkraczać do naszych szaf.
Ostatnie wpisy