DIY Domowa strefa

Jak wykonać meble ogrodowe z palet?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Fot. Zdjęcie autorstwa Teona Swift z Pexels

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, czas „odkurzyć” meble ogrodowe. Ostatnio bardzo modne są te wykonane z palet. Niepotrzebne palety, które zwykle zalegają na działkach po remoncie czy budowie domu, mogą się przysłużyć przy konstruowaniu mebli ogrodowych. Wiesz jak je wykonać?

Meble ogrodowe z palet to świetny, tani i co najważniejsze, szybki sposób na ergonomiczne wykorzystanie i zagospodarowanie przestrzeni, zwłaszcza tej w ogrodzie. Nie ma więc co się dziwić, że obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów na umeblowanie tarasu czy ogródka są właśnie meble wykonane z palet. Czy wiesz, jak zrobić samemu stół bądź ławkę z tego materiału?

Wykonanie mebli ogrodowych z palet krok po kroku:

1. Przygotuj palety i odpowiednie narzędzia:

Jak przed przystąpieniem do każdego życiowego działania, również w przypadku wykonania mebli ogrodowych należy zacząć od planu. Ustalmy, ile i jakich mebli potrzebujemy. Klasycznie w zestawie mebli ogrodowych powinien znaleźć się stolik i dwa fotele, na wykonanie których będziemy potrzebować minimum 8 palet. Jednak pamiętajmy, że ich ilość będzie zależeć od planowanej wysokości naszych mebli. 

Warto też rozważyć, z jakiego rozmiaru palet chcemy je wykonać. Jeśli nie mamy potrzebnej ilości, to zawsze możemy popytać w marketach czy na budowach. Rozmiar palet jest istotny, ponieważ dzięki doborowi odpowiedniego, nie będzie trzeba ich przycinać. Dostępne wielkości to np. 80 × 60 cm, 120 × 120 cm oraz 120 × 80 cm, a wysokość każdej palety, bez względu na rozmiar, wynosi 14,4 cm. Do wykonania mebli z palet będą potrzebne narzędzia takie jak: szlifierka, wkrętarka, a także środek do impregnacji i lakier.

2. Odpowiednie przygotowanie i konserwacja palet:

Pamiętaj o tym, że meble ogrodowe z palet należy wykonać starannie, tak by nie wystawały z nich żadne drzazgi, a po upływie czasu nie zaczęły pękać lub gnić pod nadmiernym wpływem wilgoci. Nie zapominaj też o tym, że zanim zaczniesz skręcać palety, najpierw musisz je wysuszyć, najlepiej przez kilka dni w ciepłym, suchym i dość przewiewnym miejscu. W następnej  kolejności trzeba je wyrównać przy pomocy szlifierki i wygładzić ich powierzchnię, najlepiej używając do tego papieru ściernego.

Kolejnym krokiem jest impregnowanie i lakierowanie wyszlifowanych i oczyszczonych z pyłu palet. Ich powierzchnia powinna być idealnie gładka. Aplikujemy impregnat do drewna na zewnątrz, żeby ochronić meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi. Gdy impregnat już się wchłonie, nakładamy lakier, może być bezbarwny lub w kolorze (w zależności od naszych oczekiwań i gustu).

3. Montowanie mebli:

Nadchodzi czas, w którym możemy zająć się montażem naszych mebli ogrodowych wykonanych z palet. Co robimy? Zaczynamy je skręcać. W gruncie rzeczy nie jest to wcale skomplikowana czynność. Żeby np. zrobić stolik kawowy z palet, kładziemy jedną paletę na drugą, oczywiście w zależności od tego, jakiej wysokości stolik chcemy uzyskać. Palety skręcamy razem przy pomocy wiertarki i długich wkrętaków. 

Jeśli chcemy wykonać fotele ogrodowe, to kładziemy dwie palety jedna na drugiej i również je skręcamy, uzyskując w ten sposób siedzisko. Później dokładamy trzecią paletę prostopadle do jednego z boków siedziska i w ten sposób powstaje oparcie. Gdy chcemy wykonać ławkę ogrodową z palet, skręcamy ze sobą dwa fotele. A jak wykonać prosty leżak? Taki mebel ogrodowy powstanie przez połączenie ze sobą 2 lub 3 palet. Leżak ogrodowy z palet można na przykład dla większego komfortu wyposażyć w miękkie poduszki.

Pomysłów na to, jak wykorzystać palety, jest naprawdę wiele. Bardzo często zdarza się, że palety np. po remoncie marnują się i trafiają do kosza, a przecież warto je jeszcze wykorzystać.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć