Plisy – wady i zalety

Plisy – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyglądem przypominają harmonijkę, są proste, estetyczne i bardzo funkcjonalne. Rolety plisowane, bo o nich mowa, to hit ostatnich lat. Poznaj ich wady i zalety.

Jak wyglądają rolety plisowane?

Rolety plisowane albo inaczej mówiąc, popularne plisy, to przesłona okna przypominająca harmonijkę lub wachlarz. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrz, ale przy odrobinie wysiłku można wpasować plisy we wnętrza w stylu francuskim, angielskim czy glamour lub rustykalnym. Są proste i mają wyraźne poziome pasy, doskonale wpiszą się we wszystkie aranżacje stworzone na bazie geometrii. Ich nowoczesny sznyt szybko zdobył sobie uznanie i dziś plisy to jeden z popularniejszych typów rolet.

Zalety rolet plisowanych

  • Możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna. Plisy to jedyny rodzaj rolet, którymi możemy sterować całkowicie dowolnie. W zależności od potrzeb można zasłonić całe okno lub tylko jego część: górną, środkową lub dolną. Tej funkcjonalności nie mają żadne inne rolety.
  • Brak prześwitów przy krawędziach. Rolety montuje się razem z prowadnicami, więc nie ma możliwości, by światło przedostało się przez szczeliny przy krawędziach rolet, jak to czasem bywa przy roletach wolnowiszących. Dzięki temu rolety plisowane idealnie sprawdzają się w sypialniach.
  • Brak sterowania systemem łańcuszkowym. Roleta plisowana ma na górze i dole wygodny uchwyt, który wystarczy złapać, by przesunąć tkaninę.
  • Duży wybór tkanin w różnych kolorach, wzorach i fakturach zapewnia zadowolenie nawet bardzo wymagającym klientom. Podobnie jak rolety rzymskie, tak i plisowane mogą być zrobione z tkanin częściowo lub całkowicie zatrzymujących światło słoneczne. Istnieje też możliwość doboru rolet do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. do kuchni lub do łazienki.

Wady rolet plisowanych

  • Zbyt długie ułożenie rolet w jednej pozycji – szczególnie maksymalnie ściśniętych – może powodować trwałe odkształcanie plis – trudno będzie je wyprostować na oknie. Podobnie długie utrzymanie rolety w stanie maksymalnie rozłożonym może źle wpłynąć na jakość plis. Wniosek jest prosty – rolety plisowane lubią codzienne użytkowanie.
  • Rolety plisowane znajdują się w bezpośredniej bliskości szyby. Złe dobranie tkaniny – bez brania pod uwagę możliwości osiadania wilgoci na oknach – może doprowadzić do przemoczenia rolety i szybszego jej uszkodzenia.
  • Rolet plisowanych nie powinno się zdejmować z okien i prać w wodzie. Może to uszkodzić ich delikatną konstrukcję, w szczególności same plisy, ale też impregnat, jakim pokryta jest tkania, oraz łączenie na styku rolet i profili.

Jak ustalić rozmiar rolety plisowanej?

Roleta plisowana montowana bezpośrednio w świetle szyby okiennej powinna być tych samych rozmiarów, co szyba. Ten sposób ustalania rozmiaru dotyczy rolety montowanej bezinwazyjnie.

W przypadku rolety montowanej do listew przyszybowych jej szerokość powinna być minimalnie mniejsza od odległości między listwami.

Jeśli roleta montowana jest na ramie okiennej, wówczas jej szerokość powinna być o około 4 cm większa od szerokości szyby, natomiast wysokość powinna być tożsama z wysokością skrzydła okiennego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować z producentem lub sprzedawcą rolet plisowanych.

Zdjęcia: Materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 pomysłów na dekorację świątecznego stołu!
5 pomysłów na dekorację świątecznego stołu!
Nie masz pomysłu na to, jak przyozdobić świąteczny stół? Podpowiadamy!
Jakie funkcje pełni kolagen?
Jakie funkcje pełni kolagen?
Sprawdź, dlaczego warto suplementować kolagen!
Jak mieszkają Francuzki? Zobacz inspirujące aranżacje Westwing
Jak mieszkają Francuzki? Zobacz inspirujące aranżacje Westwing
Chcesz mieszkać jak francuska it girl? Zainspiruj się stylowymi aranżacjami Westwing.
Ostatnie wpisy