Moda i trendy

Trendy

Prosta suknia ślubna, czyli o minimalizmie w modzie ślubnej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prostota jest szczytem wyrafinowania – słowa mistrza, Leonarda Da Vinci, przez wieki nie straciły na aktualności, inspirując designerów z całego świata. Chociaż minimalizm nie kojarzy się z modą ślubną, to stał się w niej silnym, długofalowym trendem, a proste suknie ślubne cieszy się popularnością wśród kobiet mogących sobie pozwolić na najbardziej strojne i błyszczące kreacje.

Minimalizm w modzie – od starożytnej Grecji do XXI wieku

Skromne kreacje ślubne są z nami od wielu wieków. Podobnie zresztą jak objętościowe, wysadzane szlachetnymi klejnotami suknie, które kiedyś świadczyły o majętności i statusie społecznym panny młodej i całej jej rodziny. Mistrzami nieskomplikowanej mody byli starożytni Grecy i Egipcjanie. Nawet królowa Kleopatra, pomimo wielkiej słabości do biżuterii, nosiła suknie o prostych krojach, a kolory i bogactwo do stylizacji wprowadzała za pomocą dodatków. Po wielu latach zapomnienia, w XVIII wieku świat mody zaczął ponownie czerpać inspiracje ze starożytnych kanonów, więc na salony powrócił prosty styl. W minimalistycznej, eleganckiej kreacji kobieta emanuje naturalnym wdziękiem i blaskiem. Nic nie odwraca uwagi od jej urody.

Proste suknie ślubne – wybór gwiazd

Wielu znanych projektantów i ich klientek wyznaje minimalizm i klasykę. Przykład? Dom mody Valentino i Nicola Peltz. Obecna żona Brooklyna Beckhama, podczas ubiegłorocznej ceremonii, miała na sobie kreację Valentino haute couture. Leslie Fremar, stylistka panny młodej, stwierdziła że była to najpiękniejsza suknia ślubna, jaką kiedykolwiek widziała – wspaniała w swojej prostocie. Na minimalistyczne kreacje ślubne, bez grama przepychu, postawiły również księżna Charlene, Meghan Markle czy arystokratka Beatrice Borromeo.

Skromne, ale niekoniecznie tańsze – ceny prostych sukni ślubnych

Dzisiaj chyba nikogo nie dziwi, dlaczego prosta suknia ślubna często kosztuje tyle samo lub nawet więcej od bogato zdobionej, rozłożystej, księżniczkowej kreacji. Oczywistym jest, że krój czy ilość zużytych materiałów w znikomym tylko stopniu kształtują cenę sukni ślubnej. Ważniejsze są takie czynniki, jak renoma marki i projektanta, szycie miarowe, użycie kamieni szlachetnych, kraj szycia, zakres usług w cenie (przymiarki, przeróbki, poprawki, opieka stylistki) czy polityka cenowa danego salonu. Podobnie czas miarowego szycia prostego projektu może być podobny jak w przypadku zamówienia strojnej, wyrafinowanej kreacji. Dlatego niezależnie od fasonu nie warto czekać do ostatniej chwili. Poszukiwania sukni ślubnej najlepiej zacząć około 8-12 miesięcy przed planowaną datą uroczystości.

Proste suknie ślubne – jakie są modne w sezonie 2023/2024?

Minimalistyczne, gładkie modele stanowią dużą część kolekcji polskich salonów i pracowni ślubnych. Są bardzo popularne wśród przyszłych panien młodych. W kategorii tej znaleźć można m.in. modele o klasycznym kroju A, zwiewne, koronkowe kreacje w stylu boho czy suknie ślubne syrenki, będące jednym z najsilniejszych, modowych trendów 2023 roku. Panie szukające prostej sukienki ślubnej, mają do wyboru różne długości: od maxi, przez midi, po mini. Minimalizm w modzie ślubnej akceptuje wszelkie odmiany rękawów: krótkie, długie i bufiaste, obcisłe koronkowe, pojedyncze czy opadające. Do uszycia prostych kreacji ślubnych pracownie używają wyselekcjonowanych gatunkowo tkanin. W kolekcji warszawskiego atelier DAMA Couture pojawiają się suknie ślubne uszyte z delikatnie rozciągliwej krepy o jedwabistym chwycie, miękkich koronek francuskich, puszystych i lejących się tiuli, bawełnianych szyfonów czy niegniotącej się tkaniny marchiano. Warto wiedzieć, że proste nie oznacza braku jakichkolwiek zdobień. Nawet najskromniejsze kreacje ślubne bywają dekorowane, np. drobnymi koralikami czy koronkowymi aplikacjami.  

Dodatki do prostej sukni ślubnej

Proste, gładkie suknie ślubne mają jeszcze jeden, ogromny atut – przepięknie wyglądają w połączeniu z rozmaitymi dodatkami. Możesz do woli eksperymentować z biżuterią, ozdobami do włosów, obuwiem, kwiatami, trenami czy welonami. Dodatki mogą być naprawdę ekstrawaganckie, ponieważ prosta suknia ślubna skutecznie je stonuje.

Podsumowanie

Jeśli należysz do kobiet, dla których prostota jest kwintesencją klasy, wyrafinowania i elegancji, minimalistyczna suknia ślubna to wymarzony projekt dla Ciebie.  

Zdjęcie: materiał Klienta.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć