Co trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Co trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szkła kontaktowe to metoda korekcji wad wzroku, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Małe, praktycznie niewidoczne soczewki są w stanie poprawić jakość naszego widzenia w przypadku m.in. krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Przez wiele osób element ten jest traktowany po prostu jako zamiennik okularów, gwarantujący doskonałe widzenie i wygodę użytkowania. Chcesz rozpocząć swoją przygodę z soczewkami? Jeśli tak, to koniecznie musisz zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące szkieł kontaktowych. Oto najważniejsze informacje w pigułce.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe to niewielkie korekcyjne soczewki o odpowiednim kształcie, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej – a dokładnie na pokrywającym ją filmie łzowym. Pierwsze soczewki kontaktowe były twarde i ciężkie, a przez to nieprzyjemne w noszeniu. Obecnie dostępne na rynku produkty wykonuje się z hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego, których zastosowanie pozwoliło uzyskać wysoką przepuszczalność tlenu, a także miękkość i komfort. Soczewki nie przylegają bezpośrednio do rogówki oka, lecz unoszą się na warstwie pokrywającego ją płynu łzowego. Działanie szkieł nie odbiega znacząco od działania okularów. Ich rolą jako prostego elementu optycznego jest załamywanie oraz skupianie światła w odpowiedni sposób – tak, aby możliwe było wyraźne widzenie. Dzięki zaawansowanej konstrukcji oraz innowacyjnym technologiom soczewki kontaktowe umożliwiają skuteczną i przede wszystkim bezpieczną korekcję niemal każdej wady refrakcji.

Jak nauczyć się aplikacji soczewek?

Dla osób, które nigdy nie nosiły soczewek, najtrudniejszym momentem jest zazwyczaj ich zakładanie. Choć pierwsza aplikacja może być stresująca, nie ma się czego obawiać. Zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. Przy odrobinie wprawy aplikacja soczewek jest czynnością całkowicie bezbolesną i zajmującą krótką chwilę. Nauka zakładania soczewek powinna odbywać się pod okiem specjalisty, który dokładnie poinstruuje nas, jak tego dokonać. Ekspertem w dziedzinie doboru korekcji wzroku oraz aplikacji szkieł kontaktowych jest optometrysta. Specjalista pomoże nam nauczyć się poprawnie zakładać i zdejmować szkła. Wyjaśni też, jak dbać o soczewki, aby zachować je w czystości.

Jak często należy zmieniać szkła kontaktowe?

Główni producenci soczewek oferują nam bardzo szeroki wachlarz soczewek przeznaczonych dla krótkowidzów, dalekowidzów i astygmatyków. Przekonuje o tym chociażby asortyment sklepu internetowego bezOkularow.pl. To renomowany salon optyczny online, w którym znajdziemy szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu korekcji wzroku. Asortyment bezOkularow.pl obejmuje m.in. wysokiej jakości szkła kontaktowe przeznaczone do korekcji konkretnych zaburzeń widzenia, a także bogaty wybór produktów do pielęgnacji i przechowywania soczewek. Szkła kontaktowe występują w wielu różnych odmianach, dzięki czemu łatwiej je dopasować do danego pacjenta. Jednym z kryteriów klasyfikacji soczewek jest podział ze względu na czas noszenia. Wyróżniamy modele jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe wymienia się po każdym użyciu. Z kolei wersje wielokrotnego użytku, np. dwutygodniowe czy miesięczne, są przystosowane do stosowania przez określony czas. W tym przypadku możemy zakładać je wielokrotnie, musimy jednak dokładnie pilnować terminu ich wymiany. Szkła wielokrotnego użytku mają ściśle określony termy przydatności do użycia. Modele dwutygodniowe można nosić przez 14 dni, miesięczne – przez 30 dni. Termin przydatności szkieł należy zawsze liczyć od momentu otworzenia opakowania.

Na czym polega czyszczenie i pielęgnacja soczewek?

Soczewki przeznaczone do wielokrotnego użytku wymagają restrykcyjnej pielęgnacji. Podstawą utrzymania oka w zdrowiu i dobrej kondycji jest codzienne czyszczenie oraz dezynfekcja szkieł przy użyciu odpowiedniego płynu do soczewek. Prawidłowa higiena pozwala pozbyć się z powierzchni szkieł osadów białkowo-lipidowych. Decydując się na taką metodę korekcji musimy pamiętać, że soczewki, płyny oraz pozostałe akcesoria powinny być naprawdę dobrej jakości. W przypadku szkieł wielokrotnego użytku należy zwrócić szczególną uwagę na ich przechowywanie. Pojemniczek na soczewki najlepiej wymieniać co miesiąc. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy wymieniać go przynajmniej raz na trzy miesiące.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przywrócić blask włosom osłabionym przez zabiegi rozjaśniające?
Jak przywrócić blask włosom osłabionym przez zabiegi rozjaśniające?
Rozjaśniłaś włosy i są one teraz zniszczone i pozbawione blasku? Niestety blond to kapryśny kolor, a jego pielęgnacja nie kończy się na wyjściu od fryzjera. Jeśli chcesz wiedzieć jakich kosmetyków używać do ich pielęgnacji, przeczytaj nasz artykuł, z którego wszystkiego się dowiesz.
Jak wybrać idealną suknię ślubną w Warszawie?
Jak wybrać idealną suknię ślubną w Warszawie?
Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety. To moment, w którym chcemy wyglądać pięknie i być w centrum uwagi. Dlatego tak ważnym elementem przygotowań jest wybór idealnej sukni ślubnej.
Styl skandynawski – poznaj kluczowe zasady
Styl skandynawski – poznaj kluczowe zasady
Styl skandynawski to aranżacyjny hit! O czym należy pamiętać, urządzając swoje mieszkanie w tym właśnie stylu? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy