Inhalacja na przeziębienia? Sprawdź, dlaczego warto!

Styl życia
Inhalacja na przeziębienia? Sprawdź, dlaczego warto!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Inhalacje to sposób na pozbycie się kataru, który stosowały jeszcze nasze babcie. Dziś możemy je wykonać za pomocą specjalnego inhalatora, choć równie dobrze sprawdzi się miska z wodą oraz zioła lub olejki eteryczne. Są skuteczne również w problemach z zatokami oraz przeziębieniach. Dlaczego jeszcze warto je stosować? Sprawdźmy!

Skąd bierze się katar?

Inhalacje najczęściej stosujemy na katar. To jedna z popularniejszych infekcji, występująca szczególnie jesienią i zimą. Nie jest ona jednak do końca tak oczywista. Przeziębienie może być wywołane przez ok. 200 rodzajów wirusów. Przenoszone są one przez powietrze lub bliski kontakt z osobą zarażoną. Nic więc dziwnego, że gdy wystąpi u jednej osoby w rodzinie lub w pracy, szybko przerzuca się na innych w otoczeniu.

Kolejną popularną przyczyną kataru są alergie. Tu sprawa jest prosta. Niedrożność dróg oddechowych pojawia się wtedy, gdy mamy kontakt z alergenem lub substancją drażniącą. Może być to kurz, pyłki, sierść zwierząt, a nawet niektóre pokarmy.

Inhalacja parowa na katar

Aby poradzić sobie z uporczywym katarem, otworzyć drogi nosowe i złagodzić objawy przeziębienia, dobrze jest wykonać inhalację parową. Polega ona na wdychaniu pary wodnej. Ciepłe i wilgotne powietrze rozluźnia śluz w przegrodach nosowych, gardle i płucach, dzięki czemu łagodzi obrzęk i ułatwia oddychanie. Co prawda sama inhalacja nie wyleczy infekcji, jednak może skutecznie pomóc w walce z nią.

Jak wykonywać inhalację na katar?

Aby wykonać inhalację na katar należy przygotować miskę z gorącą wodą, ręcznik oraz wybrany olejek eteryczny lub zioła. Zioła trzeba wcześniej zaparzyć, zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Jeżeli zamierzasz użyć olejku eterycznego, wystarczy wkropić do miski ok. 3-5 kropel. Ustaw miskę tak, by para leciała bezpośrednio w kierunku nosa i zatok. Warto w tym celu okryć się ręcznikiem lub kocem, zasłaniając jednocześnie siebie oraz naczynie.

Taka inhalacja powinna trwać ok. 5 minut. Po jej zakończeniu ważne jest, by nie wystawiać rozgrzanej głowy i zatok na działanie zimnego powietrza. Cały proces należy powtarzać przez kolejne 5 dni lub do ustąpienia objawów.

Jakich olejków używać do inhalacji?

Aby szybko pozbyć się kataru, dobrze jest wykonywać inhalację z użyciem olejków eterycznych. Jeżeli borykasz się z kaszlem, katarem, zapaleniem migdałków lub zatok, idealnie sprawdzi się olejek tymiankowy, który wykazuje działanie udrażniające drogi oddechowe. Nie może być on jednak stosowany przez kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem.

Na zablokowane zatoki idealnie sprawdzi się olejek z mięty pieprzowej. Dzięki zawartości mentolu wykazuje on działanie chłodzące, co korzystnie wpływa na receptory śluzówki nosa, szczególnie przy zablokowanych zatokach. Inhalowanie się parą wodną z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej działa antybakteryjnie i skutecznie pomaga zwalczyć katar.

Jeżeli borykasz się z przeziębieniem lub grypą, koniecznie wypróbuj inhalację z dodatkiem olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Substancja ta zawiera alfasabinę – związek chemiczny, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Olejek pomaga również na wszelkiego rodzaju obrzęki i stany zapalne.

Olejek eukaliptusowy może przynieść ulgę w przypadku przekrwienia i zapalenia zatok. To substancja, która znajduje się w składzie wielu leków na przeziębienie, kaszel oraz duszność. Idealnie sprawdzi się również do inhalacji.

Zdj. główne: Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ceramika w domu — czy można lepić w glinie bez użycia pieca?
Ceramika w domu — czy można lepić w glinie bez użycia pieca?
Czy do wykonywania ceramiki w domu potrzebujesz specjalistycznego pieca? Sprawdź!
Najprostszy sposób na czyszczenie płyty gazowej
Najprostszy sposób na czyszczenie płyty gazowej
Kuchenki i płyty gazowe to popularne rozwiązania stosowane w wielu kuchniach. Jednak, aby cieszyć się zawsze czystą i higieniczną płytą, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz pielęgnacji.
Pielęgnacja dłoni i paznokci – jakie kosmetyki wybrać i jak stosować?
Pielęgnacja dłoni i paznokci – jakie kosmetyki wybrać i jak stosować?
Pielęgnacja dłoni i paznokci jest równie ważna, co pielęgnacja twarzy czy ciała. Nie tylko zapewnia estetyczny wygląd dłoni i paznokci, ale również wpływa na nasze zdrowie. W tym artykule omówimy, jakie kosmetyki warto wybrać i jak je stosować, aby utrzymać dłonie i paznokcie w dobrej kondycji.
Ostatnie wpisy