Puzzle – dlaczego poprawiają samopoczucie i są gimnastyką dla umysłu?

Puzzle – dlaczego poprawiają samopoczucie i są gimnastyką dla umysłu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To doskonała rozrywka dla całej rodziny! Puzzle ćwiczą naszą pamięć, uczą pracy w zespole i rozwijają sprawność manualną. A to jeszcze nie wszystkie ich zalety. Dowiedz się, dlaczego puzzle poprawiają samopoczucie i są gimnastyką dla umysłu!

Puzzle to doskonała forma zabawy, nie tylko dla najmłodszych. Te niepozorne obrazki, które finalnie tworzą efektowny obraz, składają się z różnej liczby elementów, w zależności od stopnia trudności i wieku układających. Bardzo często osoby układające te trudne puzzle, składające się z nawet tysiąca elementów, naklejają je na papier i oprawiają w ramy, tworząc piękne dekoracje w swoich domowych wnętrz. 

Czy warto układać puzzle? Jak ich układanie wpływa na nasz mózg? 

Puzzle są doskonałą gimnastyką dla umysłu. Ich układanie bardzo dobrze wpływa na pracę naszego mózgu, co przynosi nam wiele korzyści. 

Jaki dokładnie wpływ na nasz mózg ma układanie puzzli? Jak powszechnie wiadomo mózg człowieka składa się z dwóch półkul – lewej i prawej, a każda z nich jest odpowiedzialna za coś innego. Prawa półkula odpowiada za nasze emocje, kreatywność i intuicję, zaś lewa półkula to logika oraz racjonalizm, pracuje w sposób liniowy, czyli dba o każdy detal. W trakcie układania puzzli obie półkule mózgu pracują równocześnie. To wspaniała aktywność, która je aktywizuje. Mamy wówczas do czynienia z nieustanną aktywnością myśli, które pobudzają szare komórki, co zwiększa ich pojemności, a w efekcie wpływa na wydajność i dobrą formę naszego mózgu.

Układając puzzle, wpływasz pozytywnie na swoje zdrowie! 

Czy wiesz, że osoby, które od najmłodszych lat układają puzzle i rozwiązują różnego rodzaju łamigłówki, a co najważniejsze prowadzą aktywny tryb życia, zmniejszają swoje szanse na choroby neurodegeneracyjne? O jakich schorzeniach mowa? Chodzi m.in. o chorobę Alzheimera, utratę pamięci i inne przypadłości charakterystyczne dla podeszłego wieku. 

Dlaczego układanie puzzli to aktywność, którą tak lubi nasz mózg? Ponieważ mózg człowieka wytwarza organiczne związki chemiczne, takie jak dopamina, która jest odpowiedzialna za uczenie się oraz zapamiętywanie. W momencie, kiedy dajemy naszemu umysłowi kreatywne zajęcie, np. układanie puzzli, to produkcja dopaminy znacznie się zwiększa. 

Jakie korzyści płyną z układania puzzli? 

Cała plejada, ponieważ układanie puzzli pozwala nam w pełni się skupić, znacznie też zwiększa koncentrację i oczywiście rozwija kreatywność. W trakcie układania nieraz tysięcy elementów, z których ma powstać obraz, nasz mózg uczy się techniki wizualizacji. Gdy myślimy nad dopasowaniem kolejnych części układanki, to pracujemy nie tylko umysłowo, ale też fizycznie i tym samym puzzle mają pośrednio dobry wpływ na nasz stan fizyczny, ponieważ wyrównuje oddech i ciśnienie krwi. 

Nie zapominajmy o tym, że układanie puzzli jest przede wszystkim doskonałą zabawą.  Puzzle uczą cierpliwości, umiejętności skupienia i ćwiczą pamięć. W zależności od tego, jaki obraz czy wzór układa z puzzli dziecko, to układanka może pomóc mu np. nauczyć się nazw zwierząt, liter czy rozpoznawania elementów przyrody. Gdy chcesz, by Twoja pociecha poznawała świat poprzez zabawę i edukowała się przy tym, zainwestuj w puzzle! To właśnie dzięki konieczności dobierania poszczególnych elementów dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni, ponieważ musi dokładnie wciskać jeden puzzel w drugi, aby zaczął powstawać obraz z pudełka. 

Wspólne układanie puzzli integruje. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym często  jest się trudno porozumieć w wielu kwestiach, a puzzle uczą pracy w grupie. Układanie ich, to świetna forma spędzania czas wolnego z rodziną i przyjaciółmi. 

Zdjęcie główne: Ann H z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 najważniejszych trendów w pielęgnacji w 2021 roku
5 najważniejszych trendów w pielęgnacji w 2021 roku
Mniej znaczy więcej – to główne hasło, którym powinniśmy się kierować, jeśli chodzi o trendy pielęgnacyjne w 2021 roku. Naturalność, subtelny makijaż, ekologiczne kosmetyki, etapowa pielęgnacja cery – na to stawiamy.
Jak terapia ambulatoryjna pomaga w walce z uzależnieniami?
Jak terapia ambulatoryjna pomaga w walce z uzależnieniami?
Dowiedz się, jak ambulatoryjna metoda leczenia pomaga osobom borykającym się z różnymi uzależnieniami. Zrozum procesy i korzyści tej innowacyjnej formy terapii.
Stylizacje na lato – jak wyglądać młodzieżowo i elegancko?
Stylizacje na lato – jak wyglądać młodzieżowo i elegancko?
Szukasz zestawów na lato, które podkreślą Twoją urodę? Dowiedz się, jak łączyć elementy garderoby, żeby wyglądać modnie i z klasą.
Tagi
Ostatnie wpisy