Przyczyny i rodzaje egzemy — to warto wiedzieć!

Przyczyny i rodzaje egzemy — to warto wiedzieć!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Egzema to ogólne określenie przewlekłych chorób dermatologicznych, w których przebiegu występuje stan zapalny skóry. Obserwuje się wówczas również jej zaczerwienienie, suchość, a czasami również wyprysk kontaktowy. Osoby, które zmagają się z egzemą, odczuwają również świąd i pieczenie. Dolegliwości takie mogą być wywołane zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jakie są rodzaje i przyczyny egzemy? Podpowiadamy.

Czym jest egzema?

Poprzez egzemę rozumie się szereg schorzeń dermatologicznych, w przebiegu których obserwuje się stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniem, świądem, łuszczeniem i suchością skóry. Bardzo często pojawiają się wówczas również grudki zapalne, pęcherzyki czy nadżerki. 

Wszystkie przyczyny egzemy nie zostały jeszcze poznane. Bardzo często jednak to alergia na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą one dotyczyć zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. 

Endogenne przyczyny egzemy

Często, trudno jest jednoznacznie określić przyczynę egzemy. Zwłaszcza jeżeli jest ona endogenna, a więc wywołana przez czynniki wewnętrzne. Zalicza się do nich nieodpowiednią odpowiedź układu immunologicznego, predyspozycje genetyczne, a także różnego rodzaju zaburzenia gospodarki hormonalnej. 

W tym ostatnim przypadku często obserwuje się tak zwany wyprysku łojotokowy, a więc związany z nadmiernym wydzielaniem łoju. U osób starszych z kolei występuje również wyprysk podudzi, wraz z którym często występuje również owrzodzenie. Jego przyczyną jest zazwyczaj niewydolność krążeniowa. 

Egzogenne przyczyny egzemy 

Egzema najczęściej wywoływana jest przez egzogenne przyczyny, a więc czynniki zewnętrzne. Bardzo często więc występuje u osób, które są na co dzień narażone na działanie szkodliwych i drażniących substancji, takich jak farby, lakiery, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne czy metale.

Czasami wyprysk kontaktowy powodują alergie pokarmowe. Może on powstawać również poprzez kontakt z alergenami i szkodliwymi drobnoustrojami, a więc wirusami, bakteriami, pleśnią czy zarodnikami grzybów. 

Rodzaje egzemy

Egzema nie jest jednostką chorobową, a jedynie zespołem objawów, które towarzyszą narażeniu skóry na czynniki drażniące. Jedną z najczęściej spotykanych form tej dermatozy jest jednak wyprysk kontaktowy. Powstaje on wtedy, kiedy skóra jest narażona na działanie substancji drażniących i alergizujących. 

Ponadto wyróżnia się również wyprysk zawodowy, który jak sama nazwa wskazuje, występuje u pracowników narażonych na alergeny. Do pozostałych rodzajów egzemy zalicza się wyprysk łojotokowy, podudzi, pieniążkowaty, potnicowy, fotoalergiczny, dziecięcy i modzelowaty. 

Egzema na dłoniach 

Egzema na dłoniach to problem, z którym zmaga się wiele osób. Zwłaszcza aktywnych zawodowo, które w swojej pracy są narażone na działanie czynników alergizujących i drażniących, a więc różnego rodzaju rozpuszczalników, detergentów, nawozów, smarów, olejów czy pestycydów. 

Dolegliwość ta dotyczy głównie mechaników samochodowych, osób zajmujących się sprzątaniem, fryzjerów czy rolników. W takiej sytuacji należy jak najszybciej podjąć leczenie i wszelkie czynności wykonywać w rękawiczkach, ponieważ egzema na dłoniach może prowadzić nie tylko do dużego dyskomfortu, ale w skrajnych przypadkach zakażenia. 

Jak leczyć egzemę?

Leczeniem egzemy zajmują się dermatolodzy. Z tego powodu, jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy tej dermatozy, powinniśmy udać się do tego specjalisty. Oceni on czy faktycznie mamy do czynienia z wypryskiem i dobierze odpowiednie leczenie. Może ono obejmować leki antyseptyczne, maści na egzemę, czy kremy zawierające sterydy. W ostateczności wdrażana jest antybiotykoterapia doustna.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Organizer podróżny na kosmetyki DIY
Organizer podróżny na kosmetyki DIY
Samodzielnie wykonany organizer oraz podróżnicze sztuczki pozwolą Ci po mistrzowsku zapakować Twoje kosmetyki na czas wakacji. Wejdź i sprawdź jakie rady przygotowaliśmy!
Jak samemu przygotować sól do kąpieli?
Jak samemu przygotować sól do kąpieli?
Nic tak nie odpręża jak kąpiel z dodatkiem pachnącej soli. Domowe SPA pozwoli nam się doskonale zrelaksować. Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować sól do kąpieli!
Retro grafiki w wiosennej kolekcji Levi’s x Disney!
Retro grafiki w wiosennej kolekcji Levi’s x Disney!
Retro grafiki w wiosennej kolekcji Levi's x Disney na pewno zachwycą wszystkich fanów komiksów z tą uroczą myszką. Sprawdź, co przygotowała na wiosnę marka Levi’s.
Ostatnie wpisy