5 książek w biblioteczce początkującej fotografki

Pasja
5 książek w biblioteczce początkującej fotografki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fotografia jest bardzo skomplikowaną sztuką, dlatego warto do niej się odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem będzie przeczytanie kilku książek o fotografii, które nieco rozjaśnią nam temat i pozwolą na jeszcze lepsze doskonalenie naszej pasji.

Studio Anywhere – Fancher Nick

Studio fotograficzne jest bardzo ciekawym i magicznym miejscem. Autor książki pozwala nam zrozumieć jego specyfikę – przestrzeń i oświetlenie. Nie brak w publikacji również wszystkich ważnych dla nas porad dotyczących ustawienia światła czy wybrania kadru. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia z modelem czy zdjęcie ma być włożone do rodzinnego albumu, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie, co opisuje książka. Autor podkreśla, że również w studiu można być kreatywnym; należy zmieniać oświetlenie, a także rozwijać wizję fotografa, mimo małej przestrzeni. Wielu fotografów zaczynało właśnie od portretów w studio, dlatego taka lekcja będzie dla nas bardzo przydatna.

Adobe Photoshop CC. Oficjalny podręcznik – Conrad Chavez, Andrew Faulkner

Współczesna fotografia bez obróbki cyfrowej niestety praktycznie nie istnieje. Jeśli chcemy długo utrzymać się w zawodzie, to warto zapoznać się z takim programem, jak Adobe Photoshop CC. Jest to klasyczny program, zarówno w grafice komputerowej, jak i w fotografii. Możemy za jego pomocą nieco przerobić zdjęcia, aby podkreślić ich niezwykły charakter. Dzięki 15 przemyślanym lekcjom możemy bardzo łatwo znaleźć odpowiednie narzędzia do obróbki zdjęć w programie Adobe Photoshop.

Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem – Bryan Peterson

Dla wszystkich początkujących fotografów bardzo ważne jest poznanie, czym jest szybkość migawki, a także to, jak przysłona potrafi wpływać na jakość i wygląd zdjęć. Niezależnie od posiadanego sprzętu wykonamy idealnie doświetlone zdjęcie, które nie tylko będzie nas zachwycało odpowiednim oświetleniem, ale również ostrością. Z książki dowiemy się również nieco więcej o lampach błyskowych oraz o świetle. Dzięki znajomości tych elementów nasze zdjęcia będą znacznie bardziej przemyślane.

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej – Scott Kelby

Książka ta jest prawdziwą encyklopedią, jeśli chodzi o wszystkie informacje dotyczące fotografii. Autor Bryan Peterson odkrywa przed nami wszystkie tajniki profesjonalnej fotografii w sposób, w jaki może pojąć je i zastosować osoba początkująca. W tematach, jakie porusza, znalazły się m.in. informacje o lampie błyskowej, wyposażenie i urządzanie studia fotograficznego, wykonywanie profesjonalnych portretów, zmiana ze smartfona na lustrzankę. Pomaga początkującym fotografom na szybsze wdrożenie się w sztukę fotografii, a także sprawia, że jest ona mniej trudna i skomplikowana.

Lustrzanki cyfrowe. Poradnik eksperta – Michael Freeman

To bardzo przydatne kompendium wiedzy na temat lustrzanek, a także wiedzy o cyfrowej fotografii. Pozwala nam nie tylko zrozumieć popularne problemy, ale również pomóc w wybraniu formatu obrazów czy odpowiednich ustawień. Książka ma ciekawą szatę graficzną i pozwala na znacznie łatwiejsze zrozumienie lustrzanek. Znajomość sprzętu jest wyjątkowo ważna w profesjonalnej fotografii. 

Co oprócz książek?

Aby zostać profesjonalnym fotografem, bardzo ważne jest zrozumienie fotografii od podstaw. Wiele pomaga w tym samo wykonywanie zdjęć w różnych kadrach i ujęciach. Osoby kreatywne, mające wiele pomysłów na ciekawe ujęcia, chętniej wykonują mniej profesjonalne zdjęcia, ale również w ten sposób uczą się działania aparatu cyfrowego. Można również zapisać się na kurs lub wernisaż fotograficzny, który pozwoli na wykonywanie fotografii pod okiem ekspertów. Tylko próby i praktyka pozwolą nam poznać tę niezwykłą technikę. Oczywiście oprócz samodzielnego wykonywania zdjęć, bardzo ważne jest sprawdzanie ustawień aparatu, a także sprawienie, aby zdjęcia nie były jednorodne. Poznanie działania lustrzanki jest kluczowe, jeśli chcemy zająć się na poważnie fotografią. Dlatego warto przyjrzeć się ustawieniom oraz próbować wykonywać zdjęcia na różnych przysłonach, z lampą błyskową oraz bez. Widząc różnicę, na pewno sprawdzimy, jakie ustawienia będą najlepsze w naszej fotografii. W trakcie nauki warto również odnaleźć swój własny styl fotografowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewięć − 5 =

Rekomendowane
Sekrety nocnej pielęgnacji inspirowane japońskimi rytuałami piękna
Sekrety nocnej pielęgnacji inspirowane japońskimi rytuałami piękna
Odkryj tajniki nocnej pielęgnacji inspirowanej japońskimi rytuałami piękna i dowiedz się, jak dbać o skórę podczas snu, aby zachować jej młodzieńczy blask i zdrowy wygląd.
Jak prać wełnianą czapkę?
Jak prać wełnianą czapkę?
Odkryj tajniki właściwego prania i konserwacji wełny, aby Twoje czapki wyglądały zawsze jak nowe.
Jak dobrze zestawić akcesoria z kraciastym ubiorem dla mężczyzn: poradnik stylizacji
Jak dobrze zestawić akcesoria z kraciastym ubiorem dla mężczyzn: poradnik stylizacji
Poznaj sekrety dobrego zestawiania męskich akcesoriów z kraciastymi ubraniami. W naszym poradniku stylizacji dowiesz się, jak wykorzystać różnego rodzaju dodatki, aby podkreślić swój styl.
Ostatnie wpisy