Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?

Domowa strefa
Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć wiele motywów z chinoiserie można spotkać w polskich domach, sam styl nie jest u nas tak popularny, jak w innych krajach Europy Zachodniej. A szkoda, bo aranżacje z jego udziałem są oryginalne, szlachetne i pozwalają przenieść się do najdalszych zakątków Dalekiego Wschodu. Poznaj zatem tajemnice aranżacyjne chinoiserie.

Styl chinoiserie wbrew pozorom nie jest nowy – pojawił się już XVII wieku i stopniowo rozgaszczał się na francuskich, niemieckich czy holenderskich salonach. Kiedyś stanowił bardziej ciekawostkę, na którą pozwolić sobie mogły jedynie osoby zamożne. Dziś natomiast stanowi oryginalny styl, który wprowadza do wnętrz klimat wprost z Dalekiego Wschodu.

Co to jest chinoiserie?

Chiny od zawsze stanowiły źródło inspiracji, zwłaszcza dla krajów europejskich. Orientalny charakter wnętrz, spokój, harmonia i nieprzeciętny styl budziły podziw i zainteresowanie wyższych sfer. Było to coś innego, oryginalnego, a jednocześnie eleganckiego i wnoszącego orientalny klimat do pomieszczeń. Dlatego kiedy tylko otworzyły się szlaki handlowe z Chinami, kupcy z Europy ściągali z Azji rozmaite meble i akcesoria. Chinoiserie można zatem określić jako nurt w architekturze, sztuce i wzornictwie, zaczerpnięty właśnie z kultury Dalekiego Wschodu.

Warto też wiedzieć, że słowo chinoiserie wymawia się szinuazeri, co w języku francuskim oznacza  „chińszczyznę”. Obecnie termin ten może kojarzyć się z czymś tanim i masowym, jednak w XVII było inaczej – wówczas, nie każdy mógł sobie pozwolić na dobra sprowadzane z Dalekiego Wchodu.

Jak wprowadzić styl do wnętrz?

Dziś chinoiserie jest łatwiej dostępne niż w przeszłości, ale dobrej jakości meble utrzymane w stylistyce azjatyckiej wciąż nie należą do najtańszych. Klimat wnętrz z Dalekiego Wschodu można jednak osiągnąć za sprawą tapet np. z motywem smoków, kolorowych ptaków czy bujnej azjatyckiej roślinności.

W przypadku chinoiserie warto bawić się też dodatkami, takimi jak porcelanowe wazony czy zastawa w orientalne wzory, lampy stylizowane na lampiony, kolorowe parawany, dywany czy azjatycka roślinność w postaci np. drzewka bonsai. Nie brak tu również kolorów, zwłaszcza kontrastujących, dlatego warto wykorzystać różnobarwne kwieciste tkaniny na krzesła, fotele i kanały. Można też wprowadzić dodatki w postaci figurek różnych zwierząt np. pawia, żurawia czy papugi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze zestawić akcesoria z kraciastym ubiorem dla mężczyzn: poradnik stylizacji
Jak dobrze zestawić akcesoria z kraciastym ubiorem dla mężczyzn: poradnik stylizacji
Poznaj sekrety dobrego zestawiania męskich akcesoriów z kraciastymi ubraniami. W naszym poradniku stylizacji dowiesz się, jak wykorzystać różnego rodzaju dodatki, aby podkreślić swój styl.
Dowiedz się, jak zadbać o paprocie!
Dowiedz się, jak zadbać o paprocie!
Paprocie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by prawidłowo się rozwijały. Sprawdź, jak w domowych warunkach wyhodować piękne paprocie.
Zestawy medyczne na chłodne dni
Zestawy medyczne na chłodne dni
Choć prawie każdy rodzaj odzieży medycznej jest dobrym wyborem do pracy w szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie, to jest jednak kilka elementów odzieży, które doskonale sprawdzą się, gdy temperatura zbliży się do okolicy 0°C.
Ostatnie wpisy