Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?

Domowa strefa
Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć wiele motywów z chinoiserie można spotkać w polskich domach, sam styl nie jest u nas tak popularny, jak w innych krajach Europy Zachodniej. A szkoda, bo aranżacje z jego udziałem są oryginalne, szlachetne i pozwalają przenieść się do najdalszych zakątków Dalekiego Wschodu. Poznaj zatem tajemnice aranżacyjne chinoiserie.

Styl chinoiserie wbrew pozorom nie jest nowy – pojawił się już XVII wieku i stopniowo rozgaszczał się na francuskich, niemieckich czy holenderskich salonach. Kiedyś stanowił bardziej ciekawostkę, na którą pozwolić sobie mogły jedynie osoby zamożne. Dziś natomiast stanowi oryginalny styl, który wprowadza do wnętrz klimat wprost z Dalekiego Wschodu.

Co to jest chinoiserie?

Chiny od zawsze stanowiły źródło inspiracji, zwłaszcza dla krajów europejskich. Orientalny charakter wnętrz, spokój, harmonia i nieprzeciętny styl budziły podziw i zainteresowanie wyższych sfer. Było to coś innego, oryginalnego, a jednocześnie eleganckiego i wnoszącego orientalny klimat do pomieszczeń. Dlatego kiedy tylko otworzyły się szlaki handlowe z Chinami, kupcy z Europy ściągali z Azji rozmaite meble i akcesoria. Chinoiserie można zatem określić jako nurt w architekturze, sztuce i wzornictwie, zaczerpnięty właśnie z kultury Dalekiego Wschodu.

Warto też wiedzieć, że słowo chinoiserie wymawia się szinuazeri, co w języku francuskim oznacza  „chińszczyznę”. Obecnie termin ten może kojarzyć się z czymś tanim i masowym, jednak w XVII było inaczej – wówczas, nie każdy mógł sobie pozwolić na dobra sprowadzane z Dalekiego Wchodu.

Jak wprowadzić styl do wnętrz?

Dziś chinoiserie jest łatwiej dostępne niż w przeszłości, ale dobrej jakości meble utrzymane w stylistyce azjatyckiej wciąż nie należą do najtańszych. Klimat wnętrz z Dalekiego Wschodu można jednak osiągnąć za sprawą tapet np. z motywem smoków, kolorowych ptaków czy bujnej azjatyckiej roślinności.

W przypadku chinoiserie warto bawić się też dodatkami, takimi jak porcelanowe wazony czy zastawa w orientalne wzory, lampy stylizowane na lampiony, kolorowe parawany, dywany czy azjatycka roślinność w postaci np. drzewka bonsai. Nie brak tu również kolorów, zwłaszcza kontrastujących, dlatego warto wykorzystać różnobarwne kwieciste tkaniny na krzesła, fotele i kanały. Można też wprowadzić dodatki w postaci figurek różnych zwierząt np. pawia, żurawia czy papugi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykonać peeling dłoni?
Jak wykonać peeling dłoni?
Peeling dłoni to podstawa, jeśli zależy nam na gładkiej i miękkiej skórze. Można kupić gotowe peelingi, jednak warto przygotować je samodzielnie z produktów, które mamy w swojej kuchni.
Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim go wykonasz?
Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim go wykonasz?
Zastanawiasz się nad wykonaniem pierwszego tatuażu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim jeszcze udasz się do studia na jego wykonanie!
Wieczór panieński w 3 różnych stylach. Zobacz, jak go zorganizować!
Wieczór panieński w 3 różnych stylach. Zobacz, jak go zorganizować!
Organizujesz wieczór panieński? Poznaj 3 popularne style imprez i zainspiruj się! Gwarantujemy, że nie zapomnicie tego wieczoru!
Ostatnie wpisy