Czarna mucha, biała koszula, smoking i lakierowane obuwie u panów oraz wieczorowa suknia, mała torebka i elegancka biżuteria u pań – to zasady, jakie panują w ramach dress code’u black tie.
W modzie możemy często spotkać obco brzmiące sformułowania. Niektóre mają dosłowne znaczenie, jak na przykład total look czy oversize, jednak w przypadku black tie wcale nie chodzi o „czarny krawat”. Wręcz przeciwnie – jest on niemile widziany.
Zatem jeśli na zaproszeniu widnieje dopisek black tie, to oznacza, że nie ma zbyt dużego wyboru w kwestii stylizacji. Ten dress code narzuca ściśle określone zasady, których trzeba trzymać się, by nie popełnić faux-pas.
W ten sposób ubierała się w XIX wieku brytyjska arystokracja na spotkania, które rozpoczynały się po godzinie 19.00. Obecnie black tie jest wymagany zazwyczaj na uroczystych galach i jubileuszach, a także na premierach w operze, filharmonii czy teatrze.
Nazwa tego dress code’u to w tłumaczeniu „czarny krawat”, co sugerowałoby, że właśnie ten element garderoby musi pojawić się w wieczorowym stroju. Nic bardziej mylnego. Owo sformułowanie przewrotnie i subtelnie podpowiada, co jest w tym przypadku absolutnie niewskazane.
Podstawą męskiego black tie dress code jest przede wszystkim smoking – najlepiej czarny, ewentualnie granatowy (granatowa marynarka oraz czarne spodnie). Opcjonalnie można też zdecydować się na kamizelkę albo pas smokingowy, inaczej nazywany hiszpańskim, choć nie jest on bezwzględnie wymagany.
Spodnie muszą być natomiast dopasowane i odpowiedniej długości – najlepiej do kostek, aby nadmiar materiału nie marszczył się brzydko na butach.
To, co bez wątpienia jest również konieczne, to biała koszula. Wysokiej jakości, ze sztywnej bawełny, z krytą linią guzików oraz z mankietami zapinanymi na spinki.
Natomiast uzupełnienie całej stylizacji stanowi elegancka czarna mucha. Najlepiej, żeby była wiązana i wykonana z jedwabiu. Akceptowane są także gotowe muchy, zapinane na haczyk, jednak zdecydowanie odpadają wszelkie muchy zakładane na gumkę. Do swojego stroju mężczyźni mogą ewentualnie dobrać również białą poszetkę.
Ważną rolę gra również obuwie. Muszą to być wyłącznie czarne lakierki. Nie można zapomnieć także o bardzo ważnych detalach, czyli długich skarpetkach, także w czarnym kolorze czy chociażby o starannie ułożonej fryzurze.
Dress code obowiązuje nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Tutaj także należy trzymać się pewnych zasad, choć nie są one aż tak rygorystyczne, jak w przypadku męskiej stylizacji.
Przede wszystkim obowiązkowym elementem damskiego stroju jest suknia wieczorowa. Najlepiej długa, choć dopuszcza się również wersję ¾ długości oraz do kolan.
Ewentualnie kobiety mogą założyć kostium z długą spódnicą lub strojny kostium ze spodniami, czyli spodnium. Tutaj trzeba pamiętać, aby zachować wieczorowy charakter ubioru oraz ciemną i stonowaną kolorystykę.
Istotny jest ponadto materiał, z którego wykonano suknię, kostium czy spodnium. Idealny będzie jedwabny szyfon, jak również tafta, aksamit, atłas, tiul, koronka. Warto też pamiętać, aby suknia nie miała trenu oraz by nie była rozkloszowana, a po prostu ładnie podkreślała sylwetkę. W black tie dress code u kobiet podstawą jest klasyczna elegancja, a nie seksowny wygląd.
Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o niewielkiej torebce, która również może być wykonana z jedwabiu czy aksamitu. Do tego jeszcze dochodzi biżuteria – okazały naszyjnik czy bransoletka będą pięknie dopełniać całości. Faux-pas jest między innymi założenie zegarka – tego warto się wystrzegać.
Istotne są także buty – eleganckie sandały na szpilce (do gołych nóg), lakierowane lub matowe czółenka. Pozostaje jeszcze kilka detali, czyli zadbanie o piękną fryzurę oraz manicure. Trzeba pamiętać, że włosy oraz dłonie są wizytówką kobiety.