Zastanawiasz się, jak udekorować balkon, żeby miło spędzać czas nie tylko latem, ale i w pozostałych miesiącach roku? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi. Wykorzystaj je, a szybko zaaranżujesz piękną i przytulną przestrzeń.
Na początek absolutna podstawa, czyli meble balkonowe. W zależności od dostępnego metrażu możemy zdecydować się na fotele, sofę i stół, krzesła i stół, fotele i stolik, fotel wiszący czy meble na wymiar albo składane krzesełka. Pamiętajmy tutaj, by wybierać wyłącznie meble przeznaczone do użytku zewnętrznego, które są dostosowane do zmieniających się warunków pogodowych i wahań temperatury.
Dużą rolę odgrywają ponadto styl mebli i materiał wykonania. Każdy komplet wypoczynkowy wprowadza nieco inny klimat, ale jedno jest pewne: potrzebujemy kilku dodatków, by w pełni cieszyć się zaaranżowaną przestrzenią.
Jak zatem stworzyć idealny kącik wypoczynkowy na balkonie? Nie żałuj kolorowych poduszek, ozdobnych podkładek na stół i… dywanu. Dywan zewnętrzny – ewentualnie sztuczna trawa – sprawi, że już w kilka chwil pomieszczenie będzie przytulniejsze. W ten sposób zaznaczymy strefę relaksu.
Nic tak dobrze nie sprawdzi się do dekoracji balkonu jak oświetlenie. Tutaj obowiązują dokładnie takie same zasady jak we wnętrzach – światło wprowadzi nas w odpowiedni nastrój. Idealnie będzie zadbać o kilka źródeł światła o barwie żółtej. Jeśli możemy wybrać oświetlenie zamontowane na elewacji, wówczas dostosujmy je do stylistyki balkonu. Jeśli nie możemy nic na tym polu zrobić, zadbajmy o resztę. Duże wrażenie robią lampiony ustawione na podłodze w narożnikach oraz przy meblach wypoczynkowych (ze świecami ledowymi w środku), a także cotton balls i girlandy dające delikatne, rozproszone światło. Ich blask będzie odbijał się od okien i wpadał do środka, co da jeszcze lepszy klimat.
Mała wskazówka: jeśli nie mamy miejsca na choinkę bożonarodzeniową, wówczas świetnie sprawdzi się ona właśnie na balkonie, obwieszona lampkami zewnętrznymi.
Balkon możesz wykorzystać także jako mały ogródek w cieplejszych miesiącach roku oraz spiżarnię w chłodniejszych. Zioła, kwiatki czy warzywa zasiej w stylowych doniczkach – klasycznych, podłużnych, stojących, wiszących albo umieszczonych na specjalnych stojakach bądź drabinkach. Natomiast jeśli chodzi o spiżarnię, to masz wiele możliwości na jej stworzenie – mogą to być na przykład dekoracyjne skrzyneczki drewniane lub kolorowe albo wiklinowe kosze. Zimą temperatura jest niska, więc wykorzystaj to dodatkowe miejsce do przechowywania. Małą spiżarnię możesz dowolnie ozdobić i to nie tylko malując ją na dowolny kolor, ale również mocując tkaniny, troczki i inne dekoracje.
Na koniec jeszcze jedna propozycja, a mianowicie chodzi o stworzenie zielonego balkonu. Mnóstwo roślin doskonale sprawdza się na zewnątrz i przetrwa nawet cały rok. Zimą idealne są krzewy zimozielone oraz iglaki, które prezentują się niezwykle efektownie. Rośliny można ustawić w kąciku wypoczynkowym, na podłodze przy drzwiach wyjściowych, wzdłuż balustrady. Tutaj mamy naprawdę duże pole do popisu, bo mogą znajdować się w doniczkach, osłonkach czy na stojakach, stać na podłodze, na stole albo wisieć – pojedynczo i w skupiskach, niczym domowa dżungla.
Zdj. główne: taniadimas/pixabay.com