5 książek, które zachęcą Cię do dalekich podróży

Styl życia
5 książek, które zachęcą Cię do dalekich podróży
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podróżowanie to przyjemność nie do opisania. To jedyna czynność, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi. Warto znać książki, które opowiadają o wojażach i zachęcają do nich! 

Jest wiele książek opowiadających o podróżach. I nie chodzi tu o przewodniki turystyczne, bo ich założeniem z góry jest pomoc turystom w odnalezieniu się w danym miejscu, podpowiedź, gdzie warto się udać i jakie zabytki bądź znane miejsca zobaczyć.

Niekiedy dużo bardziej niż przewodnik, do udania się w daleką podróż może zainspirować przypadkowo przeczytana książka. Są takie pozycje literackie, które pozwalają przenieść się w wybrane miejsce na świecie, a środkiem transportu staje się nasza wyobraźnia. Poznaj nasze top 5 książek, które zachęcą Cię do dalekich podróży.

„Jedz, módl się, kochaj” –  Elizabeth Gilbert

Publikacja ta opowiada historię trzydziestoparoletniej Elizabeth Gilbert, która w bardzo młodym wieku osiągnęła już niemal wszystko – a tak przynajmniej wydawać by się mogło większości ludzi. Ma dobrą pracę, dom i kochającego męża. Coś jednak sprawia, że jednak nie czuje się spełniona, cały czas jej czegoś brakuje. Ta myśl niesamowicie ją męczy i nie pozwala normalnie funkcjonować. Nagle wszystko w jej poukładanym życiu zaczyna się psuć i bohaterka postanawia na nowo odnaleźć siebie. Rozwodzi się i wyrusza w podróż do Włoch, Indii i Indonezji.

W książce mamy wiele opisów kultur tych krajów, zwyczajów, niesamowitych i pobudzających wyobraźnię opisów przyrody. Czytelnik może sobie wyobrazić, że uczestniczy w tej niezwykłej wycieczce i po przeczytaniu książki – z pewnością chce odwiedzić te niezwykłe miejsca, w których Elizabeth była naprawdę.

Na podstawie powieści powstał też film pod tym samym tytułem z Julią Roberts w roli głównej.

„Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych” – Bill Bryson

To książka, która według wielu opinii czytelników jest swoistą pochwałą podróżowania. Jej autor – Amerykanin – z dużą dawką humoru opisuje anegdoty z podróży po różnych europejskich krajach. Jego droga jest pełna zakrętów i niesamowitych zwrotów akcji. Dzięki Brysonowi poznasz między innymi Paryż, Florencję, Neapol, Bratysławę, a nawet być może na nowo odkryjesz rodzimy Kraków. „Ani tu, ani tam…” z pewnością pozwoli Ci na jakiś czas oderwać się od szarej rzeczywistości i udać w niezapomnianą europejską podróż.

„Królowa zimnych wód” – Lynne Cox

To niezwykle ciekawa historia podróżnicza przedstawiona z perspektywy zawodowej pływaczki. Lynne Cox trenowała od dzieciństwa, pływanie było jej pasją, a już jako 15-latka pokonała kanał La Manche. Jako pierwsza na świecie pływaczka długodystansowa, w ekstremalnych warunkach przepłynęła cieśninę Cooka, Magellana i Beringa, opłynęła także Przylądek Dobrej Nadziei, docierając do Antarktyki.

Pisarka barwnie opowiada o swoich dokonaniach, opisując też niezwykłe zakątki na Ziemi, które dzięki swojej sportowej pasji dane było jej zobaczyć. Wspomina je tak barwnie i ciekawie, że jeszcze podczas czytania tej publikacji można nabrać chęci do wyruszenia w daleką podróż.

„W drodze” – Jack Kerouac

Od dawna marzyliście o podróży po Stanach Zjednoczonych? To pragnienie wielu osób. Miłośnicy podróży za ocean powinni przeczytać książkę „W drodze”. Jej główny bohater to młody pisarz, który wraz z przyjacielem i pewnym nieoczekiwanym towarzyszem rusza w zwariowaną wyprawę po Ameryce. Dzięki podróży z bohaterami powieści można niejako poznać Stany, zobaczyć ich różnorodność, ale też… doznać oczyszczenia duchowego, ponieważ w książce podejmowane są tematy ważne społecznie i kulturowo.

„Szlakiem Gringo” – Mark Mann

To kolejna wyjątkowa pozycja na liście literatury podróżniczej. Czytając ją, można wraz z absolwentem Oxfordu wyruszyć w humorystyczną podróż szlakiem gringo przez Amerykę Południową. Oczami wyobraźni poznajemy wiele zabytków i zanurzamy się w obcej, niezwykłej i nieco tajemniczej zarazem kulturze. Oprócz tego oczami wyobraźni zobaczymy piękno bujnych południowoamerykańskich lasów, urok majestatycznych gór czy zachwycające i całkiem bezludne plaże. To zabarwiona czarnym humorem relacja z podróży i odkrywcza wyprawa w głąb burzliwej historii Ameryki Południowej.

Warto pamiętać, że nic tak nie zachęca do podróży, jak dobra literatura, która wabi do udania się w dane miejsca. Nie trzeba przeżywać szalonych przygód tylko z bohaterami książek – zainspirowani ich doznaniami, możemy zaplanować własną, daleką podróż!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 pomysłów na wykorzystanie fusów z kawy
5 pomysłów na wykorzystanie fusów z kawy
Wypiliście właśnie swoją świeżo parzoną kawę, a na dnie filiżanki zostały fusy? Nie wyrzucajcie ich do kosza! Fusy z kawy można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Sprawdź!
3 sposoby na odświeżenie białej koszuli
3 sposoby na odświeżenie białej koszuli
Odmień klasyczną białą koszulę w kilku prostych krokach.
Peniuar – sprawdź, dlaczego warto go mieć
Peniuar – sprawdź, dlaczego warto go mieć
Co takiego ma w sobie peniuar? Sprawdź, a na pewno kupisz model dla siebie na stronie sklepu Lovita.
Tagi
Ostatnie wpisy