Jak ustalić właściwy rytm dnia – idealny dla zdrowia i urody?

Styl życia
Jak ustalić właściwy rytm dnia – idealny dla zdrowia i urody?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na nasze zdrowie, a tym samym na nasz wygląd i urodę ma wpływ kilka czynników. Wśród nich warto wyróżnić odpowiednią ilość snu, znalezienie balansu między pracą a życiem prywatnym oraz odpowiednia pielęgnacja duszy i ciała. Biologiczny rytm dobowy pozwoli nam prowadzić zdrowsze i szczęśliwe życie. Warto uwzględnić w nich cykle dobowe i dopasować swój rytm do ruchu Ziemi wokół Słońca. 

Nasz wewnętrzny zegar bardzo mądrze dopasowuje naszą fizjologię do określonej pory dnia. Reguluje i zmienia takie aspekty jak zachowanie, poziom hormonów, sen, temperaturę ciała, metabolizm, apetyt czy ciśnienie krwi. Osoby, które nie respektują zasad rytmu dnia często boleśnie doświadczają tego skutki – chroniczne zmęczenie, problemy ze zdrowiem, czy bezsenność. Ta kwestia jest tak ważna, że w 2017 roku Nagroda Nobla z dziedziny medycyny trafiła w ręce znakomitych, amerykańskich chronobiologów. 

Zegar biologiczny człowieka

Zegar biologiczny, inaczej zwany rytmem biologicznym, to zespół procesów biotechnicznych, które umożliwiają pomiar czasu i synchronizację procesów życiowych zgodne z warunkami zewnętrznymi. Do procesów biotechnicznych zaliczają się między innymi oddech, ruch, wzrost czy odżywianie. W związku z tym człowiek na przestrzeni tysiącleci wypracował swój cykl dobowy dopasowany do tego, co dzieje się na zewnątrz. Duży wpływ na te procesy ma obecność Słońca, bo to ono było punktem odniesienia dla określenia, jaka pora wiąże się z daną czynnością. Również dziś promienie słoneczne rano wybudzają nas z nocnego snu, poprzez aktywację jąder nadskrzyżowaniowych, które ściśle współpracują z szyszynką i siatkówką. 

Rytm dobowy, a wpływ technologii 

Wiek XX oraz upowszechnienie się elektryczności zarówno w miastach, jak i na wsiach bardzo mocno wpłynęło na naturalny rytm dobowy człowieka. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany są coraz głębsze i żyjemy coraz bardziej w oderwaniu od zegara biologicznego. Przez lata ludzie organizowali swoją pracę i odpoczynek według synchronizacji z naturalnym rytmem dobowym. Wiązało się to ze wstawaniem wraz ze wschodem słońca oraz aktywności głównie przy świetle słonecznym.

W dzisiejszych czasach słońce przestało odgrywać tak ważną rolę w naszym rytmie dnia, chodzimy spać o wiele później, a dzięki elektryczności możemy pracować również w nocy. Jakie mogą być tego konsekwencje? Cena za rozregulowany zegar biologiczny może być dość wysoka, mianowicie często wiąże się to z zaburzeniami snu, bólami głowy, dekoncentracją, przewlekłym zmęczeniem oraz problemami na tle żołądkowym. 

Rytm dnia, a pielęgnacja

Okazuje się, że życie zgodne z naturalnym rytmem dobowym może mieć również wpływ na urodę i wygląd człowieka. Dla kosmetologów ciekawe okazały się zmiany, jakie zachodzą w ciele każdego dnia. Podczas doby ciało dostosowuje się do aktualnie wykonywanej czynności, czy raczej do czynności, która powinna być wykonywana zgodnie z zegarem biologicznym. Dlatego przy wnikliwej analizie można każdego dnia zauważyć, że zmienia się temperatura naszego ciała, czy ciśnienie krwi. Naukowcy zbadali, że różne są również stężenia hormonów w organizmie w czasie trwania doby oraz rytmu snu i czuwania.

Piękna skóra wymaga snu i odpoczynku 

Skóra w ciągu dnia chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Noc natomiast jest czasem na regenerację i procesy naprawcze tkanki skórnej. Popołudniami możemy zauważyć, że zaczynamy się bardziej błyszczeć – jest to związane z większą aktywnością gruczołów łojowych. Skóra nie jest również tak dobrze dotleniona i ukrwiona, jak zaraz po przebudzeniu. Dlatego tak ważne, aby przeznaczyć na sen wystarczającą ilość godzin, aby mogła zostać przeprowadzona nocna odbudowa skóry. Ma to na celu głównie pozbycie się toksyn ze skóry, które są usuwane do naczyń limfatycznych. Nocą składniki aktywne są lepiej wchłaniane niż w ciągu dnia. Dlatego wieczorem należy stosować kosmetyki przeznaczone na noc.

Zdj. główne: RODOLFO BARRETO/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak modnie urządzić łazienkę?
Jak modnie urządzić łazienkę?
Modna łazienka może stanowić ozdobę mieszkania, jednocześnie ciesząc funkcjonalnością i wygodą.
Jak zaplanować dzień pracując zdalnie, aby był efektywny?
Jak zaplanować dzień pracując zdalnie, aby był efektywny?
Chcesz dowiedzieć się, jak zaplanować dzień zdalnej pracy? Sprawdź nasze wskazówki i pracuj z domu efektywniej.
Jak wybrać biżuterię ślubną dla panny młodej? Poradnik, jak to zrobić krok po kroku
Jak wybrać biżuterię ślubną dla panny młodej? Poradnik, jak to zrobić krok po kroku
Znajdź idealną biżuterię ślubną pasującą do Twojego stylu i uroczystości. Przeczytaj nasz kompletny poradnik napisany z myślą o każdej przyszłej pannie młodej.
Ostatnie wpisy