Melisa, lawenda, chmiel, rumianek czy kozłek lekarski – dzięki regularnemu piciu naparów z tych ziół, możesz pozbyć się problemów ze snem. To naturalna i skuteczna metoda.
Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu, tak samo, jak jedzenie, picie czy oddychanie. Ma on szczególne znaczenie dla efektywnego funkcjonowania mózgu, a co za tym idzie – całego organizmu. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest nie ilość snu a jego jakość.
Jakie są zatem negatywne skutki braku snu? Przede wszystkim przyrost wagi. Dlaczego? Równowaga hormonalna zostaje zaburzona, wzrasta łaknienie na pokarmy wysokokaloryczne, niezdrowe oraz… większe porcje.
Niewysypianie się powoduje także bóle głowy, kłopoty z koncentracją i pamięcią, a także zaburzenia mowy i wzroku. Mogą pojawić się nawet halucynacje.
Mówi się, że człowiek głodny jest zły, jednak bezsenność również wpływa na pojawienie się drażliwości, niechęci oraz roztargnienia.
Niedobory snu mają jeszcze jedną, poważną konsekwencję – obniżają odporność, narażając tym samym organizm na infekcje.
Masz problemy z zasypianiem, śpisz krótko i nie budzisz się wypoczęta? Zwróć uwagę na swój tryb życia. Wprowadź stałe pory wstawania i kładzenia się spać. Zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia. Odstaw, szczególnie w porze wieczornej papierosy, alkohol, kawę czy nawet kakao i herbatę – kofeina z pewnością nie pomoże Ci zasnąć.
Zadbaj również o miejsce, w którym śpisz. W sypialni – dobrze przewietrzonej – powinna panować temperatura około 18-20 stopni Celsjusza. To tego dochodzi łóżko z wygodnym, niezbyt miękkim materacem oraz odpowiednia poduszka i duża kołdra, którą możesz się opatulić. Wprowadź też uspokajające rytuały przed snem – czytanie lekkiej książki, oglądanie spokojnego filmu czy słuchanie relaksacyjnej muzyki.
To, co jeszcze możesz zrobić dla swojego organizmu, to nie jest branie tabletek, lecz picie naparów ziołowych. Ich działanie pozytywnie Cię zaskoczy. Podpowiadamy, jakie zioła masz pić, abyś raz na zawsze – w naturalny sposób – pozbyła się problemu bezsennych nocy.
Melisa należy do ziół, o których myślimy w pierwszej kolejności, gdy pojawiają się u nas kłopoty z zasypianiem. Nic dziwnego, gdyż obecne w niej flawonoidy i olejki eteryczne łagodzą stres i działają uspokajająco.
Napar z melisy można pić codziennie, a jeśli jest taka potrzeba, to nawet częściej. Co ważne, po miesiącu stosowania należy odstawić ją na minimum 3 tygodnie, by organizm nie przyzwyczaił się za bardzo do obecnych w melisie substancjach aktywnych.
Zapach lawendy działa uspokajająco, odprężająco i kojąco na zmysły. Sposobów na wykorzystanie jej jest naprawdę wiele. Przykładowo możesz powiesić obok łóżka suszoną lawendę w bawełnianym woreczku albo też spryskać olejkiem lawendowym sypialnię bądź samą poduszkę i pościel.
Nie każdy wie, że susz lawendy nadaje się również do spożycia – wystarczy po prostu zaparzyć go i wypić przed snem.
Chmiel, a właściwie szyszki chmielu, wykazują działanie relaksacyjne, ułatwiające zasypianie. W przeciwieństwie do melisy czy lawendy pozwalają one wywołać nie tylko samo zaśnięcie, ale również sen głęboki.
Napar z szyszek chmielu można pić kilka razy w ciągu dnia przez miesiąc, a potem należy go odstawić, także na przynajmniej 3 tygodnie.
Napar z rumianku łagodzi skurcze mięśni, reguluje pracę jelit, a także obniża poziom cukru we krwi, co ułatwia zasypianie. Jest bogatym źródłem flawonoidów, działa rozluźniająco.
Rumianek również należy do ziół, które musisz odstawić po 4 tygodniach, by zrobić sobie przerwę. Dodatkowo możesz używać go na oczy – w przypadku zapalenia spojówek.
Kozłek lekarski to nic innego jak waleriana. Zmniejsza ona pobudzenie, skutecznie odpręża oraz ułatwia zasypianie. Ponadto jeszcze wydłuży czas snu i zmniejszy ilość wybudzeń w nocy.
Walerianę także można pić codziennie – jednak po miesiącu konieczna jest dłuższa przerwa.