Te rośliny skutecznie oczyszczają powietrze w mieszkaniu

Domowa strefa
Te rośliny skutecznie oczyszczają powietrze w mieszkaniu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny znajdziemy w prawie każdym mieszkaniu. Wiele osób decyduje się na nie ze względów estetycznych i dekoracyjnych, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się też te, które oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Które wybrać?

Niestety, większość naszego czasu spędzamy w szczelnie zamkniętej miejskiej przestrzeni. Przemieszczamy się z pracy do domu, z domu na zakupy do galerii handlowych i tak w kółko. Coraz częściej u wielu osób występują też alergie bez konkretnej przyczyny. A może powinniśmy ten fakt powiązać z jakością powietrza, które wdychamy na co dzień?  Nawracające bóle zatok, uciążliwe migreny, ospałość czy notoryczne zmęczenie – to częste dolegliwości. Wiele osób nie wie jednak, że ich przyczyną może być zła jakość powietrza. Pomóc mogą rośliny, które je oczyszczą.

Skrzydłokwiat – to nie tylko roślina dekoracyjna

Skrzydłokwiat jest rośliną doniczkową. Ma duże, dekoracyjne, ciemnozielone liście z charakterystycznymi – kontrastowymi białymi kwiatami. Do jego największych zalet zalicza się przede wszystkim trwałość. Ten kwiat wytrzymuje niemal w każdych warunkach, jedynie duże mrozy go osłabiają. To świetna roślina dla osób, które przyznają, że nie mają tzw. ręki do kwiatów.Jakie miejsce jest najlepsze dla skrzydłokwiatu? Roślina najlepiej czuje się w zacienionych pomieszczeniach. Kwiatu nie przeszkadza też niska wilgotność powietrza ani zanieczyszczenia. Skrzydłokwiat stawi czoła substancjom toksycznym wydzielanym przez meble, wykładziny, a także sprzęty domowe wykonane z tworzyw sztucznych. W głównej mierze chodzi  o lotne związki organiczne, takie jak benzen i aceton. Benzen może być zawarty w woskach do drewna, lakierach czy farbach; aceton – w środkach czystości i kosmetykach. Pamiętajmy jednak, że skrzydłokwiat działa toksycznie na zwierzęta i ludzi. Uwaga – roślina ta jest toksyczna dla kotów, psów i dzieci, a przy bliższym kontakcie może powodować pieczenie, obrzęk bądź podrażnienie skóry. Dlatego należy ją ustawić z dala od zasięgu najmłodszych i zwierzaków.

Paproć znowu modna

Paprotki to jedne z najpopularniejszych roślin, którymi decydujemy się udekorować nasze mieszkanie. Kwiat ten, niegdyś uwielbiany przez babcie, znowu wraca do łask. A do tego skutecznie oczyszcza powietrze w domu. Niewątpliwą zaletą paprotek jest to, że są łatwe w utrzymaniu, dość tanie i powszechnie dostępne. Jak je pielęgnować? Potrzebują pokojowej temperatury i regularnego podlewania, ale nie przelania, nie mogą po wyschnąć. Najlepiej czują się w niewielkiej odległości od okna, przy rozproszonym świetle.

Paprotki jako rośliny oczyszczające powietrze mają zdolność pochłaniania szkodliwego formaldehydu (to organiczny związek chemiczny, nazywany trującym mieszkańcem domów, a zarazem jest też składnikiem smogu). Paprocie natleniają pomieszczenie, podnosząc w nim wilgotność i ujemnie jonizują powietrze, co korzystnie wpływa na mikroklimat w mieszkaniu.

Dracena odwrócona

Dracena najlepiej czuje się w jasnych miejscach, ale nie w bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Lubi wysokie temperatury, dlatego zimą nie powinna być przechowywana w miejscu, gdzie jest mniej niż 15-18° C. Roślina ta usuwa trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak i tlenek węgla. Można ją dostać w wielu dobrych kwiaciarniach.

Palma nie tylko na wakacjach

Palmy mogą kojarzyć nam się nieco z egzotyką i ciepłymi krajami, jednak wiele ich doniczkowych odmian możemy dostać w Polsce. Palmy wyjątkowo dobrze radzą sobie z formaldehydem oraz toluenem wykorzystywanym w kosmetyce. Jako rośliny oczyszczające powietrze pochłaniają również benzen, ksyleny oraz tlenek węgla. Mają dobry wpływ na nawilżenie powietrza. Palmy lubią miejsca słoneczne i są fankami dość suchej gleby.

Begonia w walce z zanieczyszczeniami

Begonie są to rośliny, które oczyszczają powietrze głównie z benzenu i zanieczyszczeń wytrącających się z toluenu (to dość powszechny związek, bo jest wykorzystywany w produkcji barwników i farb, wosków, rozpuszczalników, lakierów, gum czy niektórych detergentów). Dobrze jednak wiedzieć, że begonie są dość wymagające w uprawie. Najlepiej czują się w ciepłych i nasłonecznionych miejscach, stale potrzebują nawożenia i podlewania.

Kwiaty nadają mieszkaniu unikalnego klimatu, poprawiają nastrój i jak widać – także powietrze (a więc i zdrowie). Nie bez powodu nazywa się je naturalnymi odświeżaczami i oczyszczaczami powietrze. Warto więc ustawić kilka doniczek w pokojach, by poczuć się lepiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie uczyć się samemu języków obcych?
Jak efektywnie uczyć się samemu języków obcych?
Uczysz się obcego języka? Dzięki tym metodom urozmaicisz jego przyswajanie!
Proste triki, które pozwolą wyróżnić Ci się z tłumu
Proste triki, które pozwolą wyróżnić Ci się z tłumu
Wydaje Ci się, że nikniesz w tłumie? Twoja osobowość jest zbyt wyrazista, by przytłumić ją nijakimi ubraniami? Oto kilka trików, jak pokazać siebie w Twoich codziennych stylizacjach.
Jak dobrać idealne botki dla każdego typu sylwetki?
Jak dobrać idealne botki dla każdego typu sylwetki?
Odkryj sekrety dobierania idealnych botków do wszelkiego rodzaju sylwetek. Dowiedz się, które modele podkreślą Twoje atuty i pozwolą czuć się modnie i komfortowo wpisując się w Twoje indywidualne preferencje.
Ostatnie wpisy