Przytulny kącik do czytania. Jak go zaaranżować?

Przytulny kącik do czytania. Jak go zaaranżować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy mól książkowy z pewnością marzy o wygodnym miejscu, w którym mógłby bez przeszkód zatopić się w lekturze. Specjalnie urządzony kącik będzie idealną strefą relaksu i sprawi, że czytanie książek stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Jak zagospodarować taką przestrzeń? Co koniecznie powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy!

Dlaczego warto urządzić w domu kącik do czytania?

Jeżeli uwielbiasz czytać książki, kącik do czytania jest miejscem, którego potrzebujesz w swoim domu. Ciężko jest skupić się na lekturze, gdy wokół toczy się codzienne życie. Domowe hałasy rozpraszają nas i nie pomagają w przeżywaniu czytanych historii. Jeśli będziemy mieli miejsce, do którego będziemy się udawać, by oddać się lekturze, będzie to znak dla innych domowników, że od tego momentu nie powinni nam przeszkadzać.

Kącik do czytania będzie dla nas miejscem odpoczynku i całkowitego wyciszenia. Będzie kojarzył się nam jedynie z miłymi chwilami, w których oddawaliśmy się naszemu hobby. Gdy odpowiednio go zaaranżujemy, będzie także ozdobą naszego wnętrza.

Gdzie urządzić kącik do czytania?

Z pewnością większość książkoholików marzy o swojej własnej domowej bibliotece. Przestrzeni, w której mieszczą się regały pełne pięknie wydanych książek. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na tak zagospodarowany pokój. Jednak nic straconego. Namiastką domowej biblioteki może być kącik czytelniczy, w którym będziemy mogli bez przeszkód oddać się lekturze.

Szukając miejsca na kącik czytelniczy, postaw na miejsce ustronne i jak najmniej hałaśliwe, takie, w którym można się wyciszyć i skupić. Często są to dalekie kąty w salonie lub sypialni. Na takie miejsce idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju wnęki lub przestrzenie pod schodami.

Czego nie może zabraknąć w kąciku do czytania?

Istnieje kilka elementów wyposażenia, których nie może zabraknąć w kąciku do czytania. To dzięki nim będziemy czuć się komfortowo i w pełni mogli skupić się na lekturze. Jednym z nich jest oczywiście wygodny fotel lub niewielka kanapa. Nie może również zabraknąć stolika, na którym będziemy mogli postawić kubek z ulubioną herbatą oraz książki, po które będziemy sięgać za jakiś czas. Niewątpliwie na komfort czytania wpływa odpowiednie oświetlenie. Lampa to obowiązkowy element w kąciku czytelniczym. Bez niej będziemy męczyć nasz wzrok.

Jaki fotel wybrać do kącika czytelniczego?

Ustaliliśmy już, że domowym kąciku do czytania nie może zabraknąć fotela. Zwróć uwagę na to, by był on odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu łatwiej będzie zachować odpowiednią postawę. Niebagatelną rolę pełnią również podłokietniki oraz zagłówek. Zwiększają one komfort siedzenia i sprawią, że czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Jaką lampę wybrać do kącika czytelniczego?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie oświetlenie odgrywa w kąciku do czytania niebagatelną rolę. Nie tylko wpływa na komfort czytania, lecz także nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny, przytulny klimat.

Jeżeli zazwyczaj czytasz w dzień, postaraj się, by Twój kącik czytelniczy znajdował się w pobliżu okna. Wtedy będziesz mogła korzystać z naturalnego światła słonecznego. Jeżeli jednak dla czytania książek zarywasz noce, zadbaj o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Najlepiej, by lampa znajdowała się z tyłu lub z boku fotela tak, by nie świeciła Ci w oczy. Światło nie powinno być ani zbyt intensywne, ani zbyt chłodne. Klimatu dodadzą świeczki oraz żarówkowe girlandy.

Zdj. główne: Alexandra Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ręcznie robiona biżuteria – jak zrobić pierwszy krok?
Ręcznie robiona biżuteria – jak zrobić pierwszy krok?
Dowiedz sie jak samemu zacząć tworzyć niepowtarzalną biżuterię!
Rolki męskie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rolki męskie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
W tym artykule omówimy różne czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu rolek męskich, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w postrzeganiu i stosowaniu marihuany medycznej na całym świecie.
Ostatnie wpisy