Czy dziecko z alergią powinno mieć w pokoju dywan?

Czy dziecko z alergią powinno mieć w pokoju dywan?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy rodzic dziecka z alergią słyszał na pewno, że z pokoju małego alergika trzeba usunąć wszystkie tkaniny, w tym przede wszystkim dywan. To mit! Odpowiednio dobrany dywan dziecięcy nie powoduje alergii, a wręcz przeciwnie – może pomóc z nią walczyć! Trzeba tylko wziąć pod uwagę kilka ważnych wskazówek i wybrać model, który nie stanie się siedliskiem kurzu i roztoczy. Jak wybrać dywan do pokoju dziecka z alergią?

Czy częste odkurzanie i pranie dywanów zapobiega rozwijaniu się w nich roztoczy?

Pierwsza i bardzo ważna zasada, która dotyczy dywanu do pokoju dziecięcego, nie tylko dla dziecka z alergią – dywan trzeba skutecznie czyścić. Zwykłe odkurzanie w tym wypadku nie wystarczy, choć może spowolnić osiadanie alergenów czy namnażanie roztoczy.

Jak czyścić dywan dla dziecka z alergią? Pierwszy, bardzo skuteczny sposób to pranie wodne, inaczej nazywane ekstrakcyjnym. To metoda mycia i odkurzania dywanu jednocześnie przy użyciu specjalnego odkurzacza ssąco-natryskowego.

Urządzenie spryskuje dywan wodą z dodatkiem środka piorącego i odsysa brudną wodę. Dzięki temu można wypłukać zabrudzenia z głębi włókien dywanu. Aby roztocza i drobnoustroje usunąć, potrzebna jest dodatkowo wysoka temperatura (im wyższa, tym lepiej), dlatego dywan musi być utkany z materiału, który umożliwia taki zabieg (włókna sztuczne, a nie naturalne).

Drugi sposób na skuteczne czyszczenie dywanu dla alergika to czyszczenie parowe. Podobnie, jak pranie wodne, metoda ta bazuje na działaniu wysokiej temperatury (powyżej 60 stopni). Niszczy ona same roztocza (zabija je) i zmniejsza ilość ich odchodów, które powodują alergie. Tę metodę można stosować jednak tylko na dywanach syntetycznych.

W codziennej pielęgnacji dywanu z pokoju alergika sprawdzą się też stare babcine sposoby. Dywan warto wynieść i porządnie wytrzepać na zewnątrz. Zimą można go również zostawić na kilka godzin na mrozie – niska temperatura skutecznie zabija roztocza.

Dywan z włókien naturalnych czy sztucznych – jaki wybrać do pokoju dziecka z alergią?

W pokoju alergika na podłodze powinien się znaleźć dywan z włókien sztucznych. Dywany naturalne, a przede wszystkim wełniane, zdecydowanie nie są polecane osobom z alergią.

To dlatego, że łatwo zasiedlają je roztocza i szkodliwe drobnoustroje. Są dla nich zwyczajnie smaczne, bo włókna wełnianego dywanu mają w sobie białka i celulozę, które roztocza bardzo lubią!

O wiele lepszym wyborem jest dywan utkany z włókien syntetycznych, takich jak polipropylen czy poliamid. Nie gromadzi on roztoczy – dlatego, że nie zawiera w sobie białek i celulozy, które są dla nich pożywką. Dodatkowo taki dywan jest antystatyczny, czyli nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

Atutem dywanów z włókien syntetycznych jest też możliwość czyszczenia w wysokich temperaturach – nawet w 60 stopniach! – oraz duża odporność na uszkodzenia mechaniczne.


Dziecko powinno mieć w pokoju nowy dywan

Czy warto kupić dziecku nowy dywan do pokoju? Zdecydowanie tak! Nie tylko dlatego, że współczesne dywany mają piękne, kolorowe wzory i z pewnością każdy maluch chciałby mieć taką dekorację dla siebie.

Przede wszystkim jednak używany dywan po starszym rodzeństwie lub przeniesiony z pokoju dorosłych może powodować reakcje alergiczne u dzieci. Niewidoczne, stare plamy to idealne siedliska dla roztoczy! Nowoczesne włókna, z których powstają współczesne dywany, to z kolei gwarancja, że produkt będzie odpowiedni dla dzieci.

Warto też zwrócić uwagę, że nowe dywany uznanych producentów mają atesty i certyfikaty, które potwierdzają, że takie wyroby są bezpieczne i zdrowe dla dzieci. Najważniejszy certyfikat to Oeko-Tex. Zaświadcza on, że dywan jest wolny od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi, wśród nich formaldehydów, pestycydów oraz właśnie substancji wywołujących alergie. Do pokoju dziecięcego koniecznie wybierz dywan z tym atestem!

Może więc w sypialni małego alergika w ogóle lepiej zrezygnować z dywanu? Absolutnie nie! Dywan z włókien syntetycznych wręcz pomaga chronić dziecko przed alergenami. W pokoju z odkrytą podłogą ryzyko unoszenia się lotnych alergenów w powietrzu wzrasta – cząsteczki wznoszą się pod wpływem ruchu powietrza i są wdychane przez dziecko. Dywan polipropylenowy czy poliamidowy może więc nawet zmniejszyć objawy alergii.

Twoje dziecko potrzebuje dywanu w pokoju także z innego powodu. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym podłoga to dziecięce centrum dowodzenia światem. Tu maluch się bawi, przegląda książeczki, a czasem nawet wyleguje czy drzemie. Dywan izoluje podłogę, która potrafi być zimna, wygłusza dźwięki, sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i wygodnie. Dodaje też przytulnego i ciepłego charakteru wnętrzu oraz zachęca do zabawy.


Gdzie kupić dywan odpowiedni dla dziecka z alergią?

Szukasz ładnego dywanu dla dziewczynki lub dywanu chłopięcego? Chcesz kupić produkt odpowiedni dla alergika? Zajrzyj koniecznie do sklepu z dywanami do pokoju dziecka Dywanopol. Znajdziesz tu bardzo szeroki wybór dywanów dziecięcych, które są stworzone dla małych wrażliwców i dzieci cierpiących na alergie.

Dywany oferowane przez Dywanopol wyróżnia wysoka jakość oraz przyjazny uczulonym maluchom skład – możesz wybierać spośród syntetycznych włókien jak poliamid czy polipropylen.

Dywany ze sklepu Dywanopol dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, od neutralnych, białych czy szarych modeli po piękne kolorowe dywany dla małych księżniczek, miłośników bajek, małych opiekunów zwierząt lub odkrywców kosmosu. Każde dziecko znajdzie tu swój wymarzony dywan! Dywany mają też certyfikat Oeko-Tex, który potwierdza, że są w 100% bezpieczne, także dla dzieci z alergią!

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony sklep.dywanopol.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 oryginalnych trendów, dzięki którym wiosną wyróżnisz się z tłumu!
7 oryginalnych trendów, dzięki którym wiosną wyróżnisz się z tłumu!
Nie musisz wydawać fortuny, by swoim stylem wyróżnić się z tłumu! Poznaj kilka ciekawych trendów, dzięki którym poczujesz się modnie i ekstrawagancko.
Trend na lato 2021 – szydełkowe sukienki, topy i torby
Trend na lato 2021 – szydełkowe sukienki, topy i torby
Chcesz zacząć nosić ubrania wykonane na szydełku, ale nie wiesz jak je stylizować? Przeczytaj artykuł i zainspiruj się!
Fototapety czy naklejki – na co się zdecydować?
Fototapety czy naklejki – na co się zdecydować?
Sprawdź na jakie ozdoby ścian się zdecydować - na naklejki czy fototapety?
Ostatnie wpisy