Jak pandemia wpłynie na wnętrza naszych domów w 2021 roku?

Jak pandemia wpłynie na wnętrza naszych domów w 2021 roku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na wiele branż, ale również na wystrój wnętrz naszych domów. Jakie zmiany dokładnie spowodowała? Popularny serwis społecznościowy Pinterest przygotował raport podsumowujący najważniejsze zmiany, które miały wpływ na wystrój naszych mieszkań i domów. 

Znane serwisy społecznościowe, podobnie jak dane dotyczące wyszukiwania najpopularniejszych fraz w Google, to doskonały wyznacznik przemian, które zaszły w czasie pandemii. Dzięki takim platformom, jak  Instagram, Facebook czy Pinterest, możemy dowiedzieć się, co dzieje się w kulturze, modzie, a także w kwestiach dotyczących wystroju wnętrz. W tym ostatnim przypadku najlepiej polegać na serwisie Pinterest. Jakiś czas temu platforma ta opublikowała zestawienie trendów na 2021 rok. Według opinii wielu projektantów pandemiczna minimalistyczna moda minie wraz z upowszechnieniem szczepionek i powrotem ludzi do normalnego życia. 

Domowe przestrzenie stały się wielofunkcyjne

Z racji wprowadzonych obostrzeń, wynikających ze zwiększającej się liczby zakażeń koronawirusem, nasze domy i mieszkania stały się jeszcze bardziej wielofunkcyjne niż do tej pory. Mieszkania zaczęły pełnić funkcję biur, szkół, a dostosowanie ich do nowych potrzeb zaprocentowało m.in. znacznym wzrostem wyszukiwań dotyczących pomysłu na połączenie np. szafy i biurka czy dzielenie pomieszczeń na mniejsze przestrzenie za pomocą regałów na książki. Według autorów raportu przygotowanego przez serwis społecznościowy Pinterest pandemia może ograniczyć modę na otwarte pomieszczenia, ponieważ w domach i mieszkaniach znów dużą rolę zaczęły pełnić drzwi i wszelkie przegrody, np. w postaci zasłon.

Większego wymiaru nabrało oświetlenie pomieszczeń

Praca w świetle dziennym idzie zdecydowanie lepiej, niż gdy zapada zmrok, a zimą niestety ciężko tego uniknąć. By nie narażać oczu na szkodliwe światło emitowane przez laptopy, ludzie w czasie pandemii postawili na dobre oświetlenie pomieszczeń. Łańcuchy LED-owe, girlandy, neony i „inteligentne” żarówki sprawiły, że nasze domy i mieszkania stały się przyjazne i bardziej przytulne, a praca efektywniejsza. Do zalet nastrojowego oświetlenia  przekonani są nie tylko przedstawiciele Generacji Z (tzw. pokolenie internetowe – czyli urodzeni po 2000 roku), ale też internauci innych pokoleń. Nastrojowe oświetlenie pomaga  odprężyć się po ciężkim dniu. Jak wynika z badań Pinteresta, od dawna marzyliśmy o takich rozwiązaniach, lecz w gonitwie codziennych obowiązków nie realizowaliśmy ich, nie zmienialiśmy też za bardzo nic we wnętrzach naszych pomieszczeń.  

Minimalizm zaczął grać pierwsze skrzypce

W trakcie pandemii na popularności zyskał skandynawski minimalizm, który w wystroju wnętrz został uzupełniony o japoński akcent. Hybryda obu trendów to Japandi. Jest efektem minimalistycznego podejścia do myślenia o aranżacji przestrzeni, ale to przede wszystkim styl życia łączący m.in. uwzględnianie zrównoważonej produkcji mebli. Cechy tego stylu to minimalizm i funkcjonalność, które potęgują wyciszenie i emitują domowe ciepło.

Popularne stało też się drewno we wnętrzach i będzie ono wiodącym trendem też w 2021 roku. Zdaniem Pinteresta i jego użytkowników, w kuchniach na dobre zagości drewno. Dotychczas drewnianych desek używaliśmy raczej do krojenia lub serwowania serów czy wędlin. W 2021 roku częściej będziemy podawać na nich również śniadania i desery. Na podstawie popularności zapytań w wyszukiwarce Google o dekoracyjne półki na talerze można sądzić, że elegancka zastawa ponownie stała się powodem do dumy. Do łask wracają bowiem kredensy i witryny, czyli meble, które kojarzymy zwykle z domami rodzinnymi. Pandemia spowodowała, że chętniej będziemy przy aranżacji i wystroju wnętrz czerpać inspirację z przeszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poznać garnitur szyty na miarę? 4 wskazówki
Jak poznać garnitur szyty na miarę? 4 wskazówki
Po czym poznać, że właśnie z takim garniturem mamy do czynienia?
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w postrzeganiu i stosowaniu marihuany medycznej na całym świecie.
Demakijaż według Azjatek – koreański sposób versus szkoła japońska
Demakijaż według Azjatek – koreański sposób versus szkoła japońska
Demakijaż twarzy powinien składać się z dwóch etapów. Poznaj sekrety Koreanek i Japonek, których skóra jest zawsze nieskazitelna.
Ostatnie wpisy