Znamy kilka prostych i sprawdzonych sposobów na zapuszczenie włosów. Wypróbuj je i ciesz się piękną fryzurą! Pamiętaj przy tym, że ważna jest systematyczność oraz regularność.
Piękne włosy są atutem każdej kobiety. Większość marzy o długich, lśniących i gęstych pasmach. Niestety proces ich zapuszczania wymaga od nas dużych pokładów cierpliwości i wytrwałości, których często nam brakuje. Włosy nie urosną dziesięć centymetrów w miesiąc, a częste ich farbowanie oraz zabiegi stylizacyjne, jak prostowanie czy kręcenie, mogą powodować jeszcze dodatkowe ich zniszczenia.
Jeśli zatem chcesz, żeby Twoje włosy rosły szybciej, musisz przede wszystkim zadbać o ich kondycję. Szczególną uwagę poświęć cebulkom oraz skórze głowy. Prezentujemy, jak można domowymi i naturalnymi sposobami przyspieszyć porost włosów.
Właściwy sposób odżywiania wpływa nie tylko na skórę i paznokcie, ale również na włosy. Jeśli od środka nie dostarczysz wartości odżywczych, wówczas nie spodziewaj się, że Twoje włosy będą pięknie rosły. Zdrowa dieta jest kluczem do sukcesu.
W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo, cynk, białko, antyoksydanty, witaminy A, C, E, z grupy B oraz biotynę, miedź, jod, krzem, magnez czy nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3.
Jedz przede wszystkim nieprzetworzone produkty pochodzenia roślinnego, czyli owoce i warzywa, rośliny strączkowe, kasze i ryż, płatki owsiane, jaglane czy orkiszowe, pestki słoneczniki i dyni oraz orzechy i sezam. Regularnie spożywaj także tłuste ryby morskie, jak makrela, śledź czy łosoś. Ponadto do każdej surówki czy sałatki dodawaj jeszcze łyżkę oleju roślinnego lub oliwy. Ponadto pij także zielone koktajle ze spiruliną, nasionami chia, siemieniem lnianym czy młodym jęczmieniem albo napary z ziół – z pokrzywy, skrzypu polnego, kozieradki czy szałwi.
Na porost włosów doskonale sprawdza się olejowanie. Taką domową kurację należy przeprowadzać raz w tygodniu, przed myciem włosów.
Olej nierafinowany – kokosowy, arganowy, rycynowy, lniany, z czarnuszki albo oliwę z oliwek – nałóż na całą długość włosów oraz skalp i potrzymaj minimum pół godziny (wiele kobiet idzie z taką maseczką spać, wówczas włosy zawiń w czepek albo turban). Następnie dokładnie umyj włosy szamponem i zastosuj odżywkę.
Efektem będą nie tylko świetnie nawilżone, odżywione i odbudowane pasma, ale też pobudzone do wzrostu cebulki włosów.
Na porost włosów doskonale sprawdzają się jeszcze naturalne metody z produktów, które mamy w kuchni. Są one tanie i świetnie działają – oczywiście, jeśli będzie się je regularnie stosować.
Na początek maseczka z jajek, która jest bogata w białko, żelazo, cynk i selen. Wymieszaj trzy jajka z łyżką oleju, rozprowadź wszystko na skórze głowy, pozostaw na 20 minut i dokładnie spłucz. Możesz ją jeszcze ulepszyć, dodając wygazowane piwo, dzięki któremu Twoje włosy będą „rosły jak na drożdżach”.
Tym, co jeszcze będzie stymulować cebulki do wzrostu, jest pieprz Cayenne. Wymieszaj łyżeczkę pieprzu z dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek i nałóż w najbardziej problematyczne miejsca, szczególnie tam, gdzie włosy są przerzedzone i wymagają nieco więcej uwagi.
Kolejnym przydatnym sposobem jest także płukanka z octu jabłkowego – ¼ szklanki octu wlej do ¾ szklanki wody, a następnie całość wcieraj w mokre włosy. Efekty są dość szybko widoczne, a dodatkowo oczyścisz skórę głowy.
Dobrze działają również różnego rodzaju wcierki z soku wyciśniętego z warzyw, owoców czy ziół. Przykładem jest sok z cebuli – pokrój drobno i zmiażdż, aby uzyskać sok, a następnie połącz z olejem albo oliwą z oliwek, nałóż na skalp na 15 minut i spłucz. W skórę głowy możesz też wmasować (kilka razy w tygodniu) wywar z czosnku i oliwy z oliwek – zapobiega on między innymi wypadaniu włosów i zapewnia regenerację. Możesz też stosować wcierki z imbiru, czarnej rzepy, pokrzywy, korzenia łopianu, kozieradki, z zielonej herbaty czy nasion lnu.
Przy każdym myciu, nakładaniu maseczki albo wcierki pamiętaj o masażu głowy. Pomoże on skutecznie pobudzić krążenie, co z kolei przekłada się na wzmożoną pracę cebulek włosów. Pozwoli również odprężyć się i pozbyć stresu, który negatywnie odbija się między innymi na kondycji włosów, osłabiając je i powodując ich wypadanie.