Sposoby na likwidację blizn na twarzy

Pielęgnacja
Sposoby na likwidację blizn na twarzy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Blizny, które powstają na twarzy to często efekt pozostałości po intensywnym opalaniu lub trądziku. Wiele osób różnymi sposobami próbuje się ich  pozbyć. Na szczęście istnieje wiele metod, dzięki którym możemy usunąć nieestetyczne blizny lub przebarwienia.

Blizny na twarzy są często przyczyną licznych kompleksów. Obecnie mamy dostępnych wiele preparatów, które są skuteczne w likwidacji blizn. Wybór jest dość szeroki, więc czym się kierować przy zakupie? I co konkretnie wybrać? Maść, żel, krem, a może plastry silikonowe?  By pozbyć się blizn, najpierw trzeba poznać przyczyny ich powstania.

Rodzaje blizn

Dobór odpowiedniego środka na blizny powinien zależeć od jej rodzaju. Najczęściej dzieli się je według kategorii – i tak wyróżniamy blizny atroficzne (inaczej blizny zanikowe są często pozostałością po ospie czy trądziku), blizny przerostowe oraz tzw. keloidy (czyli blizny po urazach). Możemy jeszcze mówić o przykurczu bliznowatym. Mamy z nim do czynienia, jeśli doznaliśmy poważnego oparzenia skóry, po którym pozostała właśnie blizna.

Blizny po trądziku to najczęstszy problem

Najczęstszym rodzajem blizn, z którymi przychodzi nam się niekiedy zmagać nawet latami, są blizny potrądzikowe. Takie blizny stanowi nierównomierna struktura skóry, z którą najczęściej mamy do czynienia na policzkach i brodzie, zaś nieco rzadziej na czole i nosie. Sposób na likwidację blizn tego typu zależy od stopnia ich nasilenia i zaawansowania. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który po konsultacji i obejrzeniu zmian na skórze, zaleci odpowiednią terapię. 

Na niewielkie blizny może pomóc maść lub preparat wykonany z konkretnych ziół. Skóra potrądzikowa to też skóra tłusta i wrażliwa, która nie lubi nadmiaru kosmetyków, bo ją podrażniają. Przy leczeniu blizn potrądzikowych warto wybrać maść, która pobudzi skórę już dostatecznie podrażnioną skórę do regeneracji i szybszego gojenia się.

Blizny po oparzeniu – kurację należy rozpocząć jak najszybciej

Blizny po oparzeniu są niestety tym rodzajem blizn, które goją się stosunkowo długo. Dlatego już w pierwszych dniach zabliźniania się rany, warto rozpocząć kurację leczniczą, by nie dopuścić do powstania zbyt dużych blizn. Warto mieć jednak świadomość, że gojenie się blizny po oparzeniu może trwać nawet kilka miesięcy, zależy to od głębokości powstałej na twarzy zmiany. 

Bliznę po oparzeniu powinno się pielęgnować przy użyciu wyciągu etanolowego z cebuli, alantoiny i heparyny sodowej. Jakie właściwości mają te substancje? Wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają powstawaniu niekiedy wręcz szpecących blizn. Preparaty te powinny też zawierać witaminy C i D. Zaś kremy i maści na blizny po oparzeniu należy regularnie wcierać w świeżą bliznę.

Skuteczne sposoby na likwidację blizn

Do typowych zabiegów niwelowania bądź likwidacji blizn zalecanych przez dermatologów należą: maści, zastrzyki, środki chemiczne, laserowe usuwanie blizn i w ostateczności zabieg chirurgiczny. Maści są dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich blizn, zaś zastrzyki steroidowe mogą zmniejszyć ich rozmiar. Inne rodzaje wstrzykiwania obejmują wypełniacze skórne oraz sam kolagen, które wypełniają głęboki obszar wokół blizn. Zaś terapię środkami chemicznymi może jedynie zalecić dermatolog, który podczas zabiegu umieszcza roztwór chemiczny na obszarze skóry pokrytym blizną. Niestety tego typu peelingi chemiczne wymagają powtarzalności zabiegów. 

W przypadku blizn, które powstały na skutek zabiegów, skuteczną i nieinwazyjną metodą będzie laserowe usuwanie. Ostatecznością, ale też metodą dużego ryzyka jest chirurgiczne usunięcie blizny. Za pomocą zabiegu chirurgicznego zmniejsza się widoczność takiej blizny, dla przykładu chirurg może zmniejszyć rozmiar szerokiej blizny lub pobrać skórę z innej części ciała, by umieścić ją w miejscu blizn.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
Dlaczego nie powinnyśmy bać się marihuany medycznej?
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w postrzeganiu i stosowaniu marihuany medycznej na całym świecie.
Organizer podróżny na kosmetyki DIY
Organizer podróżny na kosmetyki DIY
Samodzielnie wykonany organizer oraz podróżnicze sztuczki pozwolą Ci po mistrzowsku zapakować Twoje kosmetyki na czas wakacji. Wejdź i sprawdź jakie rady przygotowaliśmy!
Zmarszczki stają się widoczne? Te kosmetyki powinny się znaleźć w twojej kosmetyce!
Zmarszczki stają się widoczne? Te kosmetyki powinny się znaleźć w twojej kosmetyce!
Dokuczają ci zmarszczki? Twoja twarz prezentuje się na smutną i zmęczoną? Poznaj te 3 produkty!
Ostatnie wpisy