Styl, który przedstawimy w niniejszym artykule, reprezentuje przede wszystkim spokój, harmonię, minimalizm, niedoskonałość oraz prostotę, w której odnajduje piękno i nietuzinkowy charakter. Czym jest wabi-sabi i dlaczego warto się nim zainteresować?
Wabi-sabi to nie tylko styl, ale i filozofia, która zakłada umiłowanie prostoty, minimalizmu i natury, a także wierzy, że piękno tkwi w niedoskonałości. Jest w opozycji do wszechobecnego konsumpcjonizmu, dlatego we wnętrzach nie spotkasz najnowszych modnych mebli czy designerskich dodatków. Jak zatem urządzić pomieszczenia w takim stylu?
Co to jest wabi-sabi?
Wabi oznacza prostotę, natomiast sabi – piękno wynikające z upływu czasu. Ten styl to właściwie filozofia wywodząca się z kraju kwitnącej wiśni, która wychodzi naprzeciw przeładowanymi rzeczami, chaotycznymi i niepraktycznymi wnętrzami. Te budzą w nas niepokój i nie pozwalają odnaleźć spokoju ducha. Tymczasem w wabi-sabi wszystko jest funkcjonalne i ma swoje miejsce. Nie uraczysz w nim jednak designerskich i stylowych mebli, a jedynie praktyczne przedmioty, które faktycznie są potrzebne w życiu codziennym. Ściany, z których odpada tynk, niedoskonałe, odrapane okna, wyszczerbiona porcelana czy przetarty komplet mebli. To cechy charakterystyczne stylu, które nie tylko wprowadzają do wnętrza nietuzinkowy klimat, ale również pozwalają wyciszyć się i skupić na tym, co naprawdę ważne.
Jak wprowadzić do wnętrza styl wabi-sabi?
Wielbicie stylu odnajdują piękno w niedoskonałych przedmiotach. Dlatego we wnętrzach spotkać można stare meble, które zostały odnowione tylko na tyle, aby można było z nich wygodnie korzystać. Wiekowe komody, stare dywany czy przetarte biurko – te wszystkie elementy doskonale oddają klimat wnętrz. Wabi-sabi jest również blisko natury, dlatego warto postawić na takie materiały jak len, wełna, glina, kamień czy drewno. Pamiętaj, aby nie otaczać się przedmiotami i wybierać jedynie te elementy, które są niezbędne do codziennego egzystowania.