Wabi-sabi – uwielbienie minimalizmu i niedoskonałego piękna

Wabi-sabi – uwielbienie minimalizmu i niedoskonałego piękna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl, który przedstawimy w niniejszym artykule, reprezentuje przede wszystkim spokój, harmonię, minimalizm, niedoskonałość oraz prostotę, w której odnajduje piękno i nietuzinkowy charakter. Czym jest wabi-sabi i dlaczego warto się nim zainteresować?

Wabi-sabi to nie tylko styl, ale i filozofia, która zakłada umiłowanie prostoty, minimalizmu i natury, a także wierzy, że piękno tkwi w niedoskonałości. Jest w opozycji do wszechobecnego konsumpcjonizmu, dlatego we wnętrzach nie spotkasz najnowszych modnych mebli czy designerskich dodatków. Jak zatem urządzić pomieszczenia w takim stylu?

Co to jest wabi-sabi?

Wabi oznacza prostotę, natomiast sabi – piękno wynikające z upływu czasu. Ten styl to właściwie filozofia wywodząca się z kraju kwitnącej wiśni, która wychodzi naprzeciw przeładowanymi rzeczami, chaotycznymi i niepraktycznymi wnętrzami. Te budzą w nas niepokój i nie pozwalają odnaleźć spokoju ducha. Tymczasem w wabi-sabi wszystko jest funkcjonalne i ma swoje miejsce. Nie uraczysz w nim jednak designerskich i stylowych mebli, a jedynie praktyczne przedmioty, które faktycznie są  potrzebne w życiu codziennym. Ściany, z których odpada tynk, niedoskonałe, odrapane okna, wyszczerbiona porcelana czy przetarty komplet mebli. To cechy charakterystyczne stylu, które nie tylko wprowadzają do wnętrza nietuzinkowy klimat, ale również pozwalają wyciszyć się i skupić na tym, co naprawdę ważne.

Jak wprowadzić do wnętrza styl wabi-sabi?

Wielbicie stylu odnajdują piękno w niedoskonałych przedmiotach. Dlatego we wnętrzach spotkać można stare meble, które zostały odnowione tylko na tyle, aby można było z nich wygodnie korzystać. Wiekowe komody, stare dywany czy przetarte biurko – te wszystkie elementy doskonale oddają klimat wnętrz. Wabi-sabi jest również blisko natury, dlatego warto postawić na takie materiały jak len, wełna, glina, kamień czy drewno. Pamiętaj, aby nie otaczać się przedmiotami i wybierać jedynie te elementy, które są niezbędne do codziennego egzystowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najbardziej stylowe bohaterki filmowe
Najbardziej stylowe bohaterki filmowe
Zachwycały na ekranie tak samo wiele lat temu, jak i dzisiaj. Poznaj kreacje bohaterek filmowych, od których trudno oderwać wzrok. Warto się nimi inspirować!
Pomysły na stylizacje z espadrylami
Pomysły na stylizacje z espadrylami
Espadryle to must have na lato, który nigdy nie wychodzi z mody. Zobacz, z czym je nosić, żeby wyglądać modnie i stylowo.
Kontakt z naturą – najlepszy sposób, by zredukować stres!
Kontakt z naturą – najlepszy sposób, by zredukować stres!
Obcowanie z naturą to doskonały sposób, aby się wyciszyć i odstresować. Okazuje się, że w codziennym biegu często o tym zapominamy.
Ostatnie wpisy