Plisy – wady i zalety

Plisy – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyglądem przypominają harmonijkę, są proste, estetyczne i bardzo funkcjonalne. Rolety plisowane, bo o nich mowa, to hit ostatnich lat. Poznaj ich wady i zalety.

Jak wyglądają rolety plisowane?

Rolety plisowane albo inaczej mówiąc, popularne plisy, to przesłona okna przypominająca harmonijkę lub wachlarz. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrz, ale przy odrobinie wysiłku można wpasować plisy we wnętrza w stylu francuskim, angielskim czy glamour lub rustykalnym. Są proste i mają wyraźne poziome pasy, doskonale wpiszą się we wszystkie aranżacje stworzone na bazie geometrii. Ich nowoczesny sznyt szybko zdobył sobie uznanie i dziś plisy to jeden z popularniejszych typów rolet.

Zalety rolet plisowanych

  • Możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna. Plisy to jedyny rodzaj rolet, którymi możemy sterować całkowicie dowolnie. W zależności od potrzeb można zasłonić całe okno lub tylko jego część: górną, środkową lub dolną. Tej funkcjonalności nie mają żadne inne rolety.
  • Brak prześwitów przy krawędziach. Rolety montuje się razem z prowadnicami, więc nie ma możliwości, by światło przedostało się przez szczeliny przy krawędziach rolet, jak to czasem bywa przy roletach wolnowiszących. Dzięki temu rolety plisowane idealnie sprawdzają się w sypialniach.
  • Brak sterowania systemem łańcuszkowym. Roleta plisowana ma na górze i dole wygodny uchwyt, który wystarczy złapać, by przesunąć tkaninę.
  • Duży wybór tkanin w różnych kolorach, wzorach i fakturach zapewnia zadowolenie nawet bardzo wymagającym klientom. Podobnie jak rolety rzymskie, tak i plisowane mogą być zrobione z tkanin częściowo lub całkowicie zatrzymujących światło słoneczne. Istnieje też możliwość doboru rolet do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. do kuchni lub do łazienki.

Wady rolet plisowanych

  • Zbyt długie ułożenie rolet w jednej pozycji – szczególnie maksymalnie ściśniętych – może powodować trwałe odkształcanie plis – trudno będzie je wyprostować na oknie. Podobnie długie utrzymanie rolety w stanie maksymalnie rozłożonym może źle wpłynąć na jakość plis. Wniosek jest prosty – rolety plisowane lubią codzienne użytkowanie.
  • Rolety plisowane znajdują się w bezpośredniej bliskości szyby. Złe dobranie tkaniny – bez brania pod uwagę możliwości osiadania wilgoci na oknach – może doprowadzić do przemoczenia rolety i szybszego jej uszkodzenia.
  • Rolet plisowanych nie powinno się zdejmować z okien i prać w wodzie. Może to uszkodzić ich delikatną konstrukcję, w szczególności same plisy, ale też impregnat, jakim pokryta jest tkania, oraz łączenie na styku rolet i profili.

Jak ustalić rozmiar rolety plisowanej?

Roleta plisowana montowana bezpośrednio w świetle szyby okiennej powinna być tych samych rozmiarów, co szyba. Ten sposób ustalania rozmiaru dotyczy rolety montowanej bezinwazyjnie.

W przypadku rolety montowanej do listew przyszybowych jej szerokość powinna być minimalnie mniejsza od odległości między listwami.

Jeśli roleta montowana jest na ramie okiennej, wówczas jej szerokość powinna być o około 4 cm większa od szerokości szyby, natomiast wysokość powinna być tożsama z wysokością skrzydła okiennego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować z producentem lub sprzedawcą rolet plisowanych.

Zdjęcia: Materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rękawy z bufkami – wyróżnią Cię z tłumu
Rękawy z bufkami – wyróżnią Cię z tłumu
Hit wśród gwiazd i nie tylko! Bufiaste rękawy to trend, który powrócił. Sprawdź, jak najlepiej je nosić i z czym łączyć.
Wpływ diety na cerę – zobacz, co warto jeść by była ona promienna i jak najdłużej młoda!
Wpływ diety na cerę – zobacz, co warto jeść by była ona promienna i jak najdłużej młoda!
Spożywanie zdrowych, dobrych produktów gwarantuje nam piękny wygląd, zdrową cerę i dobre samopoczucie. Tylko jak powinna wyglądać właściwa dieta? Niewątpliwie trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Jak krok po kroku zrobić makramę?
Jak krok po kroku zrobić makramę?
Zachwyca, intryguje i ozdabia. Makrama, bo o niej mowa, bije rekordy popularności, jeśli chodzi o dekoracje wnętrz. Nie trzeba jej kupować, lecz można wykonać ją samodzielnie.
Ostatnie wpisy