Plisy – wady i zalety

Plisy – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyglądem przypominają harmonijkę, są proste, estetyczne i bardzo funkcjonalne. Rolety plisowane, bo o nich mowa, to hit ostatnich lat. Poznaj ich wady i zalety.

Jak wyglądają rolety plisowane?

Rolety plisowane albo inaczej mówiąc, popularne plisy, to przesłona okna przypominająca harmonijkę lub wachlarz. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrz, ale przy odrobinie wysiłku można wpasować plisy we wnętrza w stylu francuskim, angielskim czy glamour lub rustykalnym. Są proste i mają wyraźne poziome pasy, doskonale wpiszą się we wszystkie aranżacje stworzone na bazie geometrii. Ich nowoczesny sznyt szybko zdobył sobie uznanie i dziś plisy to jeden z popularniejszych typów rolet.

Zalety rolet plisowanych

  • Możliwość zasłonięcia dowolnego fragmentu okna. Plisy to jedyny rodzaj rolet, którymi możemy sterować całkowicie dowolnie. W zależności od potrzeb można zasłonić całe okno lub tylko jego część: górną, środkową lub dolną. Tej funkcjonalności nie mają żadne inne rolety.
  • Brak prześwitów przy krawędziach. Rolety montuje się razem z prowadnicami, więc nie ma możliwości, by światło przedostało się przez szczeliny przy krawędziach rolet, jak to czasem bywa przy roletach wolnowiszących. Dzięki temu rolety plisowane idealnie sprawdzają się w sypialniach.
  • Brak sterowania systemem łańcuszkowym. Roleta plisowana ma na górze i dole wygodny uchwyt, który wystarczy złapać, by przesunąć tkaninę.
  • Duży wybór tkanin w różnych kolorach, wzorach i fakturach zapewnia zadowolenie nawet bardzo wymagającym klientom. Podobnie jak rolety rzymskie, tak i plisowane mogą być zrobione z tkanin częściowo lub całkowicie zatrzymujących światło słoneczne. Istnieje też możliwość doboru rolet do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. do kuchni lub do łazienki.

Wady rolet plisowanych

  • Zbyt długie ułożenie rolet w jednej pozycji – szczególnie maksymalnie ściśniętych – może powodować trwałe odkształcanie plis – trudno będzie je wyprostować na oknie. Podobnie długie utrzymanie rolety w stanie maksymalnie rozłożonym może źle wpłynąć na jakość plis. Wniosek jest prosty – rolety plisowane lubią codzienne użytkowanie.
  • Rolety plisowane znajdują się w bezpośredniej bliskości szyby. Złe dobranie tkaniny – bez brania pod uwagę możliwości osiadania wilgoci na oknach – może doprowadzić do przemoczenia rolety i szybszego jej uszkodzenia.
  • Rolet plisowanych nie powinno się zdejmować z okien i prać w wodzie. Może to uszkodzić ich delikatną konstrukcję, w szczególności same plisy, ale też impregnat, jakim pokryta jest tkania, oraz łączenie na styku rolet i profili.

Jak ustalić rozmiar rolety plisowanej?

Roleta plisowana montowana bezpośrednio w świetle szyby okiennej powinna być tych samych rozmiarów, co szyba. Ten sposób ustalania rozmiaru dotyczy rolety montowanej bezinwazyjnie.

W przypadku rolety montowanej do listew przyszybowych jej szerokość powinna być minimalnie mniejsza od odległości między listwami.

Jeśli roleta montowana jest na ramie okiennej, wówczas jej szerokość powinna być o około 4 cm większa od szerokości szyby, natomiast wysokość powinna być tożsama z wysokością skrzydła okiennego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować z producentem lub sprzedawcą rolet plisowanych.

Zdjęcia: Materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka muzyka pomaga w koncentracji i pracy?
Jaka muzyka pomaga w koncentracji i pracy?
Wybór playlisty z muzyką do pracy to niełatwe zadanie. Muzyka powinna pomagać skupić nam się na obowiązkach. Przy jakich piosenkach pracuje się najprzyjemniej?
Jak utrzymać czystość w białych butach
Jak utrzymać czystość w białych butach
Białe buty to ponadczasowy klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Jednakże, utrzymanie ich w czystości może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli często nosimy je w miejsca, gdzie łatwo brudzą się np. na spacerze w parku czy na plaży. W tym artykule przedstawimy kilka prostych wskazówek, jak utrzymać czystość w białych butach oraz jakie produkty warto użyć do tego celu.
Trzewiki męskie – co trzeba o nich wiedzieć?
Trzewiki męskie – co trzeba o nich wiedzieć?
Trzewiki męskie to idealne buty na porę jesienno-zimową, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać je na własne nogi w okresie wczesnej wiosny. Dużo zależy od panujących za oknem temperatur.
Ostatnie wpisy