Zaskórniki to zmora wielu osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czarne lub białe kropki zazwyczaj w okolicy nosa są bardzo nieestetyczne. Jakimi domowymi sposobami można się ich pozbyć?
Zaskórniki, czyli malutkie czarne kropeczki lub białe wykwity na skórze są powszechne i znajdziemy je na twarzy wielu osób. To jedna z częstych zmian skórnych i do tego – mało estetyczna. Najczęściej występuje na nosie, czole oraz brodzie, czyli tam, gdzie nadmiernie wytwarza się łój. Gdy tylko pojawiają się zaskórniki, należy zadbać o właściwą pielęgnację cery. Warto także zastosować domowe sposoby, które mogą być równie skuteczne, jak produkty z drogerii.
Zaskórniki – skąd się biorą?
Zaskórniki najczęściej pojawiają się u osób młodych. Gdy nastolatkowie dojrzewają, często pojawiają się liczne problemy skórne, np. trądzik. Gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo sebum – lepkiego tłuszczu, a naskórek nie złuszcza się tak, jak powinien. Wyróżnia się dwa typy zaskórników: otwarte oraz zamknięte. Pierwsze charakteryzują się ciemnym, czarnym odcieniem. Wyglądają jak małe kropeczki. Powstają wówczas, gdy nadmiar łoju wytwarzanego przez skórę ma kontakt z powietrzem. Wówczas wydzielina łojowa się utlenia i dlatego jest ciemna. Zaskórniki otwarte mogą być także następstwem zakażenia bakteryjnego (najczęściej wywoływanego przez bakterie propionibacterium acnes). Jeśli nie zaczniemy odpowiednio szybko reagować i pielęgnować skóry, na której się pojawiły, może dojść do zmian ropnych.
Z kolei jasne, biało-beżowe są zaskórniki zamknięte. Niektórzy nazywają je kaszką, bowiem ją przypominają. Pojawiają się, gdy dojdzie do zaczopowania (wydzieliną łojową, brudem i martwym naskórkiem) ujścia gruczołu łojowego. Charakterystyczne dla zaskórników otwartych jest to, że są wyczuwalne pod skórą i ciężko się ich pozbyć (nieumiejętne ich usuwanie może przyczynić się do wielu innych problemów skórnych, np. przebarwień).
Jakie są przyczyny pojawiania się zaskórników? Często jest to efekt nieodpowiedniej pielęgnacji cery. Powodem może być też niezbyt staranne i nieregularne oczyszczanie skóry, spanie w makijażu, źle dobrane i słabej jakości kosmetyki, nieodpowiednia dieta, która zmienia pH skóry (słodycze, tłuszcz), a także zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Chcąc się pozbyć zaskórników, niewątpliwie należy zacząć od regularnego i silnego oczyszczenia cery. Zanim do tego przystąpimy, trzeba pamiętać o demakijażu i przemyciu skóry żelem czy tonikiem, by przywrócić jej naturalne pH. Następnie koniecznie należy wykonać peeling np. z fusów kawy. Wystarczy zaparzyć kawę, a fusy wymieszać potem np. z odrobiną żelu do mycia. Kolistymi ruchami przez kilka minut masujemy twarz, później przemywamy ją letnią wodą i nakładamy ulubiony krem.
Skutecznym, domowym sposobem na pozbycie się zaskórników jest tzw. „parówka”. Trzeba jednak wiedzieć, że sprawdza się jedynie w przypadku zaskórników otwartych, czyli tych ciemnych. Do miski należy wlać gorącą wodę. Nachylamy się (tak, aby nie poparzyć skóry) i trzymamy twarz nad parą przez około 5-8 min. Po tym czasie wycieramy skórę ręcznikiem i wyciskamy zaskórniki, używając chusteczki higienicznej. Na koniec przemywamy twarz antybakteryjnym tonikiem.
Kolejną domową i zarazem skuteczną metodą „antyzaskórnikową” jest maseczka z białka jaja kurzego. Wystarczy ubić białka na sztywną pianę i nałożyć ją na miejsca, gdzie występują zaskórniki. Po 15-20 minutach zmywamy letnią wodą i nakładamy krem.
Pomóc może też domowa maska z aspiryny. By ją zrobić potrzeba 10 tabletek aspiryny i 50 ml wody. Tabletki rozpuszczamy w wodzie. Powstałą papkę nakładamy na całą twarz i zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie dokładnie oczyszczamy cerę. Taki zabieg skutecznie złuszcza martwy naskórek oraz oczyści pory.