Inhalacja na przeziębienia? Sprawdź, dlaczego warto!

Styl życia
Inhalacja na przeziębienia? Sprawdź, dlaczego warto!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Inhalacje to sposób na pozbycie się kataru, który stosowały jeszcze nasze babcie. Dziś możemy je wykonać za pomocą specjalnego inhalatora, choć równie dobrze sprawdzi się miska z wodą oraz zioła lub olejki eteryczne. Są skuteczne również w problemach z zatokami oraz przeziębieniach. Dlaczego jeszcze warto je stosować? Sprawdźmy!

Skąd bierze się katar?

Inhalacje najczęściej stosujemy na katar. To jedna z popularniejszych infekcji, występująca szczególnie jesienią i zimą. Nie jest ona jednak do końca tak oczywista. Przeziębienie może być wywołane przez ok. 200 rodzajów wirusów. Przenoszone są one przez powietrze lub bliski kontakt z osobą zarażoną. Nic więc dziwnego, że gdy wystąpi u jednej osoby w rodzinie lub w pracy, szybko przerzuca się na innych w otoczeniu.

Kolejną popularną przyczyną kataru są alergie. Tu sprawa jest prosta. Niedrożność dróg oddechowych pojawia się wtedy, gdy mamy kontakt z alergenem lub substancją drażniącą. Może być to kurz, pyłki, sierść zwierząt, a nawet niektóre pokarmy.

Inhalacja parowa na katar

Aby poradzić sobie z uporczywym katarem, otworzyć drogi nosowe i złagodzić objawy przeziębienia, dobrze jest wykonać inhalację parową. Polega ona na wdychaniu pary wodnej. Ciepłe i wilgotne powietrze rozluźnia śluz w przegrodach nosowych, gardle i płucach, dzięki czemu łagodzi obrzęk i ułatwia oddychanie. Co prawda sama inhalacja nie wyleczy infekcji, jednak może skutecznie pomóc w walce z nią.

Jak wykonywać inhalację na katar?

Aby wykonać inhalację na katar należy przygotować miskę z gorącą wodą, ręcznik oraz wybrany olejek eteryczny lub zioła. Zioła trzeba wcześniej zaparzyć, zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Jeżeli zamierzasz użyć olejku eterycznego, wystarczy wkropić do miski ok. 3-5 kropel. Ustaw miskę tak, by para leciała bezpośrednio w kierunku nosa i zatok. Warto w tym celu okryć się ręcznikiem lub kocem, zasłaniając jednocześnie siebie oraz naczynie.

Taka inhalacja powinna trwać ok. 5 minut. Po jej zakończeniu ważne jest, by nie wystawiać rozgrzanej głowy i zatok na działanie zimnego powietrza. Cały proces należy powtarzać przez kolejne 5 dni lub do ustąpienia objawów.

Jakich olejków używać do inhalacji?

Aby szybko pozbyć się kataru, dobrze jest wykonywać inhalację z użyciem olejków eterycznych. Jeżeli borykasz się z kaszlem, katarem, zapaleniem migdałków lub zatok, idealnie sprawdzi się olejek tymiankowy, który wykazuje działanie udrażniające drogi oddechowe. Nie może być on jednak stosowany przez kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem.

Na zablokowane zatoki idealnie sprawdzi się olejek z mięty pieprzowej. Dzięki zawartości mentolu wykazuje on działanie chłodzące, co korzystnie wpływa na receptory śluzówki nosa, szczególnie przy zablokowanych zatokach. Inhalowanie się parą wodną z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej działa antybakteryjnie i skutecznie pomaga zwalczyć katar.

Jeżeli borykasz się z przeziębieniem lub grypą, koniecznie wypróbuj inhalację z dodatkiem olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Substancja ta zawiera alfasabinę – związek chemiczny, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Olejek pomaga również na wszelkiego rodzaju obrzęki i stany zapalne.

Olejek eukaliptusowy może przynieść ulgę w przypadku przekrwienia i zapalenia zatok. To substancja, która znajduje się w składzie wielu leków na przeziębienie, kaszel oraz duszność. Idealnie sprawdzi się również do inhalacji.

Zdj. główne: Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zainspiruj Się: Najlepsze Street Style na Ulicach Miast
Zainspiruj Się: Najlepsze Street Style na Ulicach Miast
Uliczna moda stała się jednym z najważniejszych źródeł inspiracji w dzisiejszym świecie mody.
Oto najgorętsze trendy w koloryzacji na najbliższe miesiące
Oto najgorętsze trendy w koloryzacji na najbliższe miesiące
Przedstawiamy 9 modnych koloryzacji, które rządzą w tym sezonie! Na którą z nich się zdecydujesz?
Co to jest gioia di vivere? Czego możemy nauczyć się od Włochów?
Co to jest gioia di vivere? Czego możemy nauczyć się od Włochów?
Włosi uchodzą za naród życzliwy i przyjaźnie nastawiony do drugiego człowieka. Radość z życia jest tym, czego możemy się od nich uczyć. Poznaj włoską gioia di vivere!
Ostatnie wpisy