Pandemia koronawirusa sprawiła, że kwestia higieny osobistej stała się tematem wielu dyskusji oraz badań naukowych. Dbanie o utrzymanie czystości własnego ciała to nie tylko regularne i dokładne mycie rąk. Specjaliści rekomendują, aby codziennie myć nie tylko całe ciało, ale również skórę głowy i włosy. Lockdown oraz ograniczenie kontaktów społecznych nie powinno być powodem, dla którego myjemy głowę rzadziej. Sprawdź, dlaczego to takie ważne!
Jednym z najważniejszych zaleceń podczas trwania pandemii koronawirusa jest przestrzeganie zasad higieny. Zarówno międzynarodowa organizacja World Health Organization jak i krajowy sanepid wydają mnóstwo zaleceń i rekomendacji, jak chronić swoje zdrowie w obecnej sytuacji. Nie tylko noszenie maseczki w miejscu publicznym i regularne mycie rąk są ważne. Specjaliści twierdzą, że codzienne mycie włosów powinno być koniecznym nawykiem, który może mieć wpływ na nasze zdrowie.
W przestrzeni publicznej musimy zakrywać nos i usta maseczką ochronną. Ma to na celu ochronić czas i inne osoby przed rozprzestrzenianiem się choroby covid-19. Niestety również na naszej odzieży, rzeczach osobistych oraz włosach mogą osadzać się niebezpieczne dla zdrowia mikroelementy. Koronawirus jest przenoszony drogą kropelkową, dlatego przebywając w pomieszczeniu z osobą chorą, możliwe jest, że kropelki śliny osadzą się na włosach innego człowieka.
Jak może dojść do zarażenia w takim przypadku? Podczas snu, kiedy leżymy na poduszce, bakterie i zanieczyszczenia z włosów łatwo przenieść na twarz, oczy i usta. Dlatego mycie włosów i skóry głowy każdego dnia jest elementem ochrony siebie i bliskich przed chorobą. Codzienne mycie włosów może prowadzić do ich wysuszenia i zniszczenia, dlatego ważne jest, aby wybierać łagodne środki myjące włosy, które nie zawierają silikonów i sztucznych składników.
Trycholodzy zalecają, aby każdego dnia myć skórę głowy oraz włosy. Szampon powinien być nałożony na włosy dwukrotnie – tylko dzięki tak skrupulatnej metodzie jesteśmy w stanie usunąć z kosmyków niebezpieczne zanieczyszczenia. Szampon, który będzie używany w codziennej pielęgnacji, powinien być łagodny i dostosowany do naszego rodzaju skóry głowy i włosów. Wiele osób zmaga się z łupieżem oraz cierpi na kłopoty z przetłuszczaniem, dlatego kosmetyk do mycia powinien łagodzić problemy i odpowiednio pielęgnować skórę głowy.
Regularne prysznice oraz mycie włosów i skóry głowy mogą poprawić nasze bezpieczeństwo i uchronić nas przed zarażeniem się wirusem. W jaki sposób myć włosy, aby zmyć ewentualne bakterie i wirusy, które mogły na nich osiąść? Poza odpowiednim doborem produktów do utrzymania higieny ważne jest również prawidłowe mycie włosów. Szampon powinniśmy rozprowadzić na całej powierzchni włosów. W tym celu warto nałożyć go najpierw na wilgotne dłonie, a dopiero później wetrzeć w zmoczone wcześniej włosy.
Włosy należy spłukiwać letnią wodą – gorące strumienie mogą być przyjemne i relaksujące, ale prowadzą do wysuszenia. Bardzo istotne jest, aby nie chodzić spać z mokrymi włosami – warto przed położeniem się do łóżka wysuszyć je suszarką. Wilgotne włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, kiedy ocierają się o poduszkę oraz kołdrę. Wiele dziewczyn związuje na noc włosy w kucyki i koki, co również nie jest rekomendowane przez trychologów. Mocny ucisk i napięcie powoduje, że mieszki włosów zostają osłabione. Najlepszą praktyką jest więc umycie włosów, następnie ich wysuszenie i dopiero wtedy położenie się spać z luźno splecionymi włosami.
zdjęcie główne: Matthew Tkocz/unsplash.com