Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Jak poradzić sobie po rozstaniu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakończenie związku wiąże się z trudnymi i silnymi emocjami, takimi jak utrata poczucia własnej wartości, rozpacz, tęsknota. Warto dać sobie czas na przepracowanie emocji i skupienie się na sobie. Co można zrobić, by skutecznie pozbierać się po rozstaniu i czerpać z życia pełnymi garściami?

Pozwól sobie na trudne emocje

Rozstanie z partnerem nie należy do najłatwiejszych momentów w życiu. Często wiąże się ono z organizacją życia na nowo, a towarzyszące nam złość, smutek, tęsknota i rozgoryczenie nie pomagają w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Próbujemy wyprzeć z siebie te trudne emocje, by jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Musisz zaakceptować stan swojej psychiki i przeżyć go, pamiętając, że niedługo minie. Nie próbuj walczyć ze złym stanem ducha na siłę. Staraj się, by trudne emocje stawały się łatwiejsze do zniesienia, co opisujemy w dalszych krokach.

Rób to, czego potrzebujesz

Po zakończonym związku musisz przede wszystkim skupić się na sobie i na oswojeniu się z własnymi emocjami. Aby wyszło to jak najlepiej, warto każdego ranka zadawać sobie jedno pytanie: czego dzisiaj potrzebuję? Odpowiedzi mogą być naprawdę banalne: ciepła kawa, wyjście ze znajomymi, wieczór pod kocem z ulubioną książką, wypłakanie się w samotności, rozmowa z bliską osobą o byłym partnerze i odczuwanych emocjach… Liczy się to, by zaspokajanie swoich potrzeb dawało ukojenie. Jeżeli nie wiesz, co sprawi Ci chwilową radość, przypomnij sobie inne trudne chwile z życia i zastanów się, co w tamtym momencie sprawiało, że czułaś się lepiej.

Planuj

Po rozstaniu z partnerem wiele osób dręczy myśl, że od tego momentu już nic dobrego je w życiu nie spotka. Nic bardziej mylnego! Być może to właśnie zmiana statusu związku pozwoli na odkrycie nowych rzeczy i doświadczanie nieznanych dotąd wrażeń. Przypomnij sobie, o czym zawsze marzyłaś. Kurs egzotycznego tańca, a może nauka nowego języka? Nie muszą to być rzeczy ekstremalne, ale takie, które pozwolą Ci zająć głowę i nie będą wywoływały w niej niechcianych myśli. Zacznij od małych kroczków i zaplanuj najbliższy weekend. Wypad za miasto, odwiedzenie z przyjaciółmi nowej knajpy… Planowanie pozwoli Ci na oswojenie nowej rzeczywistości i sprawi, że każdy kolejny dzień stanie się łatwiejszy.

Ustal z byłym partnerem, czy będziecie się ze sobą kontaktować po zakończeniu relacji

Niemal wszystkie poradniki psychologiczne traktujące o zakończeniu związku radzą, by nie utrzymywać kontaktów ze swoim byłym partnerem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie zawsze jest to możliwe: łączą Was inne zobowiązania lub rozejście odbyło się w przyjaźni. Kluczowa jest obserwacja emocji, które towarzyszyły przy zakończeniu związku. Jeżeli na myśl o byłym partnerze zalewa Cię fala negatywnych odczuć, nie warto się starać o dalsze utrzymywanie kontaktów, nawet przez wzajemne obserwowanie w mediach społecznościowych.

Nie wchodź zbyt szybko w nowy związek

Wiele osób uważa, że należy zwalczać klina klinem i pustkę po byłym partnerze zapełnić nowym związkiem. Nigdy nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Postaraj się najpierw odzyskać dawną stabilność psychiczną, a dopiero potem zacznij randkować. Pocieszanie się nowymi relacjami może skrzywdzić nie tylko Ciebie, lecz także tę nowo poznaną osobę.

Zdj. główne: loilamtan/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów cieszy się ogromną popularnością. Dzięki temu prostemu zabiegowi można wzmocnić swoje kosmyki i sprawić, że będą zdrowe i lśniące.
Zawalcz o lepszy sen! Triki, które powinnaś od zaraz wprowadzić do sypialni
Zawalcz o lepszy sen! Triki, które powinnaś od zaraz wprowadzić do sypialni
Problemy ze snem dotykają wiele osób. Okazuje się, że często mogą wynikać z nieodpowiednio urządzonej sypialni. Dlatego warto dobrze przemyśleć jej aranżację oraz zadbać o znajdujące się w niej dodatki czy oświetlenie.
Co ma wpływ na wygląd skóry twarzy?
Co ma wpływ na wygląd skóry twarzy?
Dowiedz się, jakie elementy mają wpływ na kondycję i wygląd skóry twarzy, takie jak dieta, nawilżanie i codzienna pielęgnacja.
Ostatnie wpisy