Zabiegi rozjaśniające włosy są bardzo inwazyjne. Chcąc cieszyć się pięknym blondem, trzeba mieć tego świadomość. Fryzjerom czasem ciężko uzyskać jasny kolor włosów za pierwszym razem. Blond wymaga kilku wizyt u specjalisty i specjalnej pielęgnacji.
Rozjaśniacz otwiera łuski włosa i usuwa z nich pigment. Preparat wnika we włosy, naruszając ich warstwę ochronną. Dzięki temu włosy stają się o jeden, maksymalnie dwa odcienie jaśniejsze. Jego działanie uzależnione jest od typu produktu i koloru włosów. Ciemne pasma najpierw przybierają barwę podobną do czerwonego, potem stają się pomarańczowe, a dopiero po trzecim lub czwartym użyciu stają się jasne. Preparat musi być dobrany zgodnie z naszym wyjściowym kolorem włosów. Posiadaczkom jaśniejszej fryzury poleca się produkty o słabszym działaniu, których celem jest nie tylko rozjaśnienie włosów, ale i ich późniejsza regeneracja. Należy pamiętać, że zabieg nie wpływa pozytywnie na stan i budowę włosa. Pasma mogą być po nim zniszczone, przesuszone, a tym samym pozbawione blasku, dlatego należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację.
Uzyskując piękny blond, należy o niego odpowiednio dbać. Jak to zrobić? To wszystko zostało omówione w poniższych punktach.
Włosy po rozjaśnieniu często stają się żółte, co niszczy nasze marzenia o idealnym chłodnym odcieniu blondu. Da się tej sytuacji zaradzić. Polecamy szampony i odżywki zawierające niebiesko-fioletowe pigmenty. Usuwają one miedziany i żółtawy kolor, który z czasem pojawia się na blond włosach. W zależności od stopnia problemu można wybrać produkty mocniejsze lub łagodniejsze albo stosować je naprzemiennie. Dobrym wyborem jest nakładanie maski na włosy. Tego typu kosmetyki należy trzymać około 5-10 minut na głowie, dzięki czemu mocniej wnikają w łuski włosa i niwelują miedziano-żółte tony.
Chcąc przywrócić swoim włosom dobrą kondycję, należy je regularnie olejować. Wiemy, że wiele kobiet nie lubi tej czynności, jednak nie ma nic skuteczniejszego niż nakładanie oleistych produktów na głowę. Do pielęgnacji należy używać jednego oleju lub mieszanek kilku. Najlepiej wybierać te nierafinowane i zimnotłoczone, ponieważ stanowią bogactwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niezwykle ważny jest czas trzymania produktu na włosach. W przypadku zniszczonych i pozbawionych blasku włosów wynosi on minimum 30 minut. Czas ten można wydłużyć nawet do kilku godzin, wówczas pasma będą dogłębnie zregenerowane. Po zabiegu należy umyć włosy, a następnie nałożyć na nie nawilżającą odżywkę.
Jeśli chcesz odpowiednio dbać o rozjaśniane włosy, musisz zacząć używać olejków nawilżających, mgiełek lub odżywek. Co więcej, w tym przypadku zbawienne okazują się produkty, w których składzie znajdują się silikony. Są one niepolecane w przypadku zdrowych włosów, ponieważ hamują wchłanianie składników nawilżających i odżywczych. Z kolei taki kompres świetnie sprawdza się na włosach zniszczonych. Skutecznie zabezpiecza włosy przed wiatrem, słońcem, czy mrozem. Chroni je też przed łamaniem, tym samym nadając im blasku i zdrowszego wyglądu.
Jeśli chcesz, aby Twoje włosy wyglądały oszałamiająco, pamiętaj, aby ściąć je po zabiegu rozjaśniającym. W żadnym wypadku nie możesz tego zrobić wcześniej. W czasie rozjaśniania końcówki ulegają przesuszeniu, stają się matowe, a w konsekwencji ciężko je rozczesać. Czasami podcięcie blond włosów to dla nich jedyny ratunek.