Jak wypoczywać efektywnie?

Styl życia
Jak wypoczywać efektywnie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według badań Kantar Millward Brown wykonanych dla Work Service, Polacy pracują średnio nawet 45 godzin tygodniowo. To o wiele więcej niż np. Szwedzi czy Włosi. Niestety czas na relaks najczęściej poświęcają na inne obowiązki, co skutkuje bardzo dużym przeciążeniem organizmu. Jak zatem wypoczywać efektywnie, by kolejny dzień spędzony w pracy był dla nas dniem energicznym i pozytywnym?

Zasady efektywnego wypoczynku

Przede wszystkim należy traktować bardzo poważnie czas, w którym chcemy wypocząć. Nie powinien być on przeznaczony na pracę – nie starajmy się też nadrabiać zaległości z pracy. Skutkuje to przepracowaniem, ale również dużym zmęczeniem. Rozdzielenie czasu wolnego od pracy jest wyjątkowo ważne, zwłaszcza jeśli nasza praca jest dość monotonna, ale też obciążająca psychicznie lub fizycznie.

  1. Wyłącz telefon

Bardzo ważne jest całkowite odłączenie się od pracy zawodowej w momencie, kiedy mamy czas wolny. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chcemy zachować równowagę psychiczną, a także sprawić, że wypoczynek będzie efektywny. Bez mocnego odcięcia się od pracy zawodowej niestety nie jesteśmy w stanie dobrze odpocząć. Dobrze jest więc wyłączyć telefon, by nie przeszkadzał nam w relaksie. Godzina bez mediów społecznościowych i kontaktu ze współpracownikami bardzo pomoże nam nabrać zdrowego dystansu do wielu spraw.

  1. Spotkaj się z rodziną i przyjaciółmi

Wielu psychologów mówi o tym, jak ważne są kontakty międzyludzkie w odpoczynku. Na pewno pomoże nam to bardzo miło spędzić czas. Rozmowa z bliskimi sprawia, że nasz umysł odpoczywa, a my możemy budować relacje. Wspólna zabawa i śmiech bardzo pomagają i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Opowiadanie o swoich troskach i problemach, a także radzenie się w trudnych życiowo kwestiach, może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego punktu zaczepienia. Kontakty z bliskimi również sprawiają, że nie czujemy się samotni.

  1. Rozwijanie hobby

W czasie wypełniania naszych obowiązków zawodowych nie mamy czasu na rozwijanie hobby. Po pracy rozluźniającym zajęciem jest poszerzanie naszych pasji. Wykonywanie czynności, które sprawiają nam przyjemność, pozwala nie tylko na rozluźnienie, ale również na chwilowe zapomnienie o czekającej nas pracy. Posiadanie zainteresowań poza pracą jest bardzo istotne. Może być to np. malowanie czy nauka nowego języka. Oddanie się takiemu zajęciu również mocno nas rozwija i pozwala poznać siebie bliżej. Daje możliwość lepszego poznania naszych zdolności i docenienia ich.

  1. Czas na zdrowie

W codziennym pośpiechu niestety często zapominamy o własnych potrzebach, w tym również o zdrowiu. Pomijanie tego ważnego aspektu sprawia, że w pracy nie jesteśmy w stanie być efektywni. Dbałość o zdrowie, również psychiczne, powinno wypełniać nasz czas wolny. Dzięki temu na pewno poczujemy się znacznie lepiej. W znalezieniu równowagi psychicznej na pewno pomoże nam uprawianie sportu, ale też zwykły spacer. Przyjrzyjmy się naszej diecie, starajmy się przygotowywać sobie zdrowe posiłki poza pracą, by móc nawet w trakcie tygodnia pełnego wyzwań odżywiać się prawidłowo.

  1. Sen i „nicnierobienie”

Często najlepszym sposobem na regenerację jest właśnie sen. Podczas snu nasz organizm bardzo szybko nabiera sił. Całe ciało, chociaż ma wszystkie funkcje życiowe, jest jakby w uśpieniu, dzięki czemu regeneracja może być bardziej efektywna. Pomocny jest również mniej aktywny wypoczynek, kiedy po prostu leżymy, czy w pół drzemiemy. Taki dość statyczny wypoczynek daje nam możliwość na przemyślenia. Chwilowe zatrzymanie się jest bardzo ważne i daje nam potrzebny czas na zweryfikowanie naszych dążeń i pragnień. Dzięki temu na pewno znacznie prościej będzie nam znaleźć odpowiedni sposób na wyjście z trudnych życiowych sytuacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać i na co zwrócić uwagę?
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać i na co zwrócić uwagę?
Jeśli interesuje cię temat naturalnych kosmetyków i chcesz wiedzieć więcej o tym, jak sprawują się ekologiczne produkty, zapraszamy do lektury.
Pierwsza wizyta u kardiologa: jak przebiega i jak się do niej przygotować?
Pierwsza wizyta u kardiologa: jak przebiega i jak się do niej przygotować?
Dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem wrodzonych jak i nabytych chorób układu sercowo-naczyniowych jest kardiologia (inwazyjna, nieinwazyjna, dziecięca a także kardiochirurgia).
Sylwester w stylu casual – jakie stylizacje sprawdzą się najlepiej?
Sylwester w stylu casual – jakie stylizacje sprawdzą się najlepiej?
Chcesz czuć się komfortowo w sylwestrową noc? Podpowiadamy, jaką stylizację wybrać!
Ostatnie wpisy