Jakie funkcje pełni kolagen?

Jakie funkcje pełni kolagen?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

O suplementach diety z kolagenem jest coraz głośniej. Na ich spożywanie decydują się osoby, które chcą zadbać o swój wygląd od środka. Dlaczego jest on aż tak popularnym białkiem występującym w organizmie? Czy rzeczywiście warto urozmaicić dietę o jego suplementację? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kolagen – co warto wiedzieć?

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Odpowiada za prawidłową budowę i funkcjonowanie mięśni, zębów, kości, stawów oraz naczyń krwionośnych. To dzięki niemu nasza skóra jest napięta, sprężysta i elastyczna. Kolagen naturalny stanowi ochronę narządów wewnętrznych takich jak wątroba, żołądek oraz nerki. Tworzy wokół nich swego rodzaju rusztowanie, które zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami.

Do tej pory w organizmie człowieka wykryto 29 rodzajów kolagenu. Różnią się one między sobą funkcjami, strukturą oraz lokalizacją i zawartością w tkankach. Najlepiej przebadany jest kolagen typu I. Występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce. Odpowiada także za tworzenie się blizn. Kolejny jest kolagen typu II. Ten rodzaj białka znajduje się w chrząstce.

Działanie i właściwości kolagenu

Podstawową funkcją kolagenu jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. To dzięki niemu nasze tkanki są twarde, sprężyste, elastyczne i sztywne. Kolagen pełni niebagatelną rolę przy procesie krzepnięcia krwi, gojeniu ran, tworzeniu się blizn oraz zrastaniu kości.

Potocznie kolagen nazywany jest białkiem młodości. Nie bez powodu. To właśnie dzięki niemu nasza skóra zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia. Gdy wraz z wiekiem, jego ilość w naszym organizmie spada, pojawiają się pierwsze zmarszczki i bruzdy, gdyż skóra traci swoją sprężystość. Zbyt mała ilość tego białka może powodować również problemy ze stawami i krążeniem.

Niedobór kolagenu

Niedobór kolagenu jesteśmy w stanie najszybciej zauważyć po kondycji naszej skóry. Traci ona swoją sprężystość, staje się odwodniona, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki i bruzdy. Również kości stają się kruche i bardziej podatne na złamania. Lista skutków niedoboru kolagenu jest naprawdę długa. Można dopisać do niej jeszcze m.in. zmiana pracy organów wewnętrznych, wypadanie włosów, a nawet problemy z widzeniem.

Jak uzupełnić niedobór kolagenu?

Poziom kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać mniej więcej od 30 roku życia. Warto więc stopniowo zacząć sięgać po suplementy diety, które pomogą podnieść jego poziom. Suplementacja wskazana jest również osobom uprawiającym sport lub cierpiącym na schorzenia stawów i kości. W sklepie internetowym kolagen.pl znajdziemy całą gamę preparatów, które zadbają o odpowiedni poziom tego białka. Przyjmować możemy je pod różnymi postaciami: tabletek, kapsułek, płynu lub proszku. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na przyjmowanie czystego kolagenu, czy też wzbogaconego o inne substancje pomocnicze, jak np. witamina C, E lub kwas hialuronowy. Suplementy te nie mogą być jednak spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Fot.: Leeloo Thefirst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak znaleźć trencz, który posłuży ci na lata?
Jak znaleźć trencz, który posłuży ci na lata?
Trencz to obowiązkowy element damskiej garderoby. Dowiedz się, czym kierować się przy jego wyborze, aby posłużył przez wiele lat.
Jak agencja SEO może pomóc zwiększyć zyski przedsiębiorstwa?
Jak agencja SEO może pomóc zwiększyć zyski przedsiębiorstwa?
Współczesne przedsiębiorstwo to takie, które wybiera nowoczesne kanały komunikacji z potencjalnymi klientami. Jednym z najbardziej popularnych z nich jest zdecydowanie […]
Kontrastowe kołnierze – trend dla fanek stylu retro
Kontrastowe kołnierze – trend dla fanek stylu retro
Czy słyszałaś o bluzach z kołnierzykami w kontrastującym kolorze? To gorący hit ostatnich miesięcy. Zobacz, jak nosić takie bluzy z ubraniami, które na pewno masz już w szafie!
Ostatnie wpisy