7 mitów na temat prawidłowej pielęgnacji skóry

Pielęgnacja
7 mitów na temat prawidłowej pielęgnacji skóry
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdą skórę należy pielęgnować. Im bardziej zależy nam na zdrowym i młodym wyglądzie cery, tym więcej powinniśmy wiedzieć na temat jej pielęgnacji. Nierzadko w internecie pojawiają się sprzeczne i nieprawdziwe opinie na ten temat. Wiele osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy oferuje różne metody, które nie są w stanie pomóc, a mogą wręcz zaszkodzić. Poznaj 7 mitów na temat pielęgnacji skóry.

1. Olejki do pielęgnacji nie mogą zaszkodzić

Od niedawna bardzo modne stało się stosowanie różnych olejków. Dawniej uważano, że olejki zapychają pory skórne. Oczywiście tak nie jest, ponieważ są one lekkie i dobrze się wchłaniają. Jednak źle stosowane, mogą przesuszyć skórę. W zależności od rodzaju, ich działanie może być różne, dlatego bardzo ważne jest, aby olejki były dodatkiem do pielęgnacji, a nie jej głównym składnikiem. Przed wprowadzeniem olejków do codziennego rytuału dbałości o skórę, warto dokładnie sprawdzić działanie i skład poszczególnych produktów.

2. Krem idealny dla każdego

Wiele reklam i kampanii promocyjnych zapewnia, że ich produkt jest najlepszy dla każdego. Niestety – produkt idealny nie istnieje i należy się z tym pogodzić. W wielu przypadkach zdarza się tak, że kosmetyki zachwalane w internecie negatywnie wpływają na kondycję naszej cery, a długo stosowane kremy po pewnym czasie przestają działać dobroczynnie na skórę. Nasza skóra jest wyjątkowa i wciąż się zmienia, dlatego nie istnieje produkt idealny dla wszystkich typów cery. W związku z tym jej pielęgnacja powinna być dobierana ściśle do indywidualnych potrzeb skóry.

3. Nie należy stosować kremów nawilżających przy cerze tłustej

Kolejny szkodliwy mit. Wiele osób uważa, że kremy nawilżające przeznaczone są jedynie dla cery suchej i wrażliwej. Nic bardziej mylnego. Brak nawilżania skóry tłustej może skutkować pojawieniem się miejscowych przesuszeń i ogólnych problemów z kondycją cery, a nawet wzmagać nadmierną produkcję sebum. Każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a najważniejszym jest jej nawilżenie, niezależnie od typu.

4. Stosowanie kremów z filtrem jedynie latem

Dawno temu przyjął się jeden z najczęściej powielanych mitów o stosowaniu kremów z filtrem. Wiele osób mylnie uważa, że zimowe promienie słoneczne nie szkodzą skórze. Tak nie jest, dlatego również zimą należy zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Używanie kremów z filtrem jest bardzo ważne, szczególnie podczas stosowania różnego rodzaju kwasów i peelingów enzymatycznych. Po takich zabiegach trzeba zabezpieczać skórę, ponieważ nawet zimą promienie słoneczne mogą wyrządzić szkodę w postaci poparzeń.

5. Im droższy krem, tym lepszy skład i działanie

W naszej kulturze przyjął się mit, że jedynie luksusowe kosmetyki są w stanie pozytywnie wpłynąć na wygląd naszej skóry, jak również to, że im droższy produkt, tym lepszy jego skład. 

Nie rzadko jednak luksusowe produkty mają podobny lub nawet gorszy skład od tych drogeryjnych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele dobrych i tanich kosmetyków, dlatego odpowiednia pielęgnacja nie musi kosztować wiele.

6. Przy skórze suchej nie stosuje się peelingu

Skóra sucha lub przesuszona jest bardziej podatna na łuszczenie się, niż skóra tłusta, dlatego właśnie peelingi powinno wykonywać się również przy tego typu cerze. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać kosmetyk do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Przy cerze suchej najczęściej polecane są peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne. Tego rodzaju kosmetyki zmniejszają bowiem możliwość powstawania podrażnień skóry.

7. Mycie twarzy mydłem

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji cery, szczególnie podatnej na wypryski, jest stosowanie mydła. Nasza skóra posiada inne pH niż mydło. Pozbawienie skóry jej naturalnego filtra działa bardzo niekorzystnie na pory i wypryski, zwiększając tym samym problemy skórne. Dodatkowo mydło (szczególnie szare) bardzo mocno wysusza skórę, przez co staje się porowata i skłonna do różnego rodzaju niedoskonałości.

Rodzaj pielęgnacji skóry powinien zależeć głównie od jej typu i osobistych predyspozycji. Nie warto stosować wszystkich metod poznanych w internecie. Na zgłębienie tematu odpowiedniej pielęgnacji trzeba przeznaczyć sporą ilość czasu. Nietrafione dbanie o skórę może przyczynić się do jej szybszego starzenia się lub pogorszenia jej kondycji. Dlatego każdą zdobytą informację o pielęgnacji cery najlepiej najpierw dokładnie sprawdzić, zanim włączy się ją do codziennego rytuału.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki makijaż będzie najlepszym wyborem dla okularnicy?
Jaki makijaż będzie najlepszym wyborem dla okularnicy?
Istnieje kilka zasad robienia makijażu, o których powinnaś pamiętać, nosząc okulary. Czego dotyczą?
Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów krok po kroku
Olejowanie włosów cieszy się ogromną popularnością. Dzięki temu prostemu zabiegowi można wzmocnić swoje kosmyki i sprawić, że będą zdrowe i lśniące.
Przegląd modnych modeli obrączek ślubnych
Przegląd modnych modeli obrączek ślubnych
Jak wybrać metal i zdobienia na obrączce? Czy Pan Młody i Pani Młoda muszą mieć taki sam wzór? Gdzie kupić biżuterię, którą będziecie nosić przez lata? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące ślubnych obrączek!
Ostatnie wpisy