Marzą Ci się piękne torebki, idealnie skrojone ubrania czy oryginalne dodatki do domu – zacznij szyć! To doskonałe zajęcie, które wyzwoli w Tobie mnóstwo kreatywności i pasji. Wskażemy Ci drogę, jak zacząć tę nową przygodę. Kupując ubrania, nie możesz zmienić materiału bluzki, która Ci się podoba albo koloru koszuli czy fasonu spodni. Duże pole do popisu daje szycie. Wiele z nas jednak obawia się pierwszego starcia z maszyną do szycia. Niepotrzebnie. Wystarczy podejść do tego z głową i nie zrażać się, gdy coś nam nie wyjdzie.
Szycie nie przychodzi samo – trzeba się go po prostu nauczyć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by ta przygoda nie zakończyła się po pierwszej nieudanej próbie. Warto zdobyć tę umiejętność i samodzielnie tworzyć ubrania idealnie dopasowane do swojej sylwetki oraz osobowości czy też torebki, w których każdy detal będzie starannie przemyślany i wykonany.
Jeszcze przed wzięciem pierwszych nici do ręki zastanów się, co tak właściwie chcesz uszyć. Spróbuj narysować projekt na kartce papieru. Pamiętaj, że aby móc biegać, najpierw trzeba nauczyć się chodzić, zatem nie porywaj się od razu na uszycie sukienki czy płaszcza. Zacznij od prostych rzeczy, na przykład poszewki na poduszkę, serwetki, apaszki albo drobnego przerobienia swoich koszulek. W krawiectwie duże znaczenie ma nauka podstaw, a gdy już je opanujesz, możesz śmiało pójść o krok dalej i wziąć się na nieco trudniejsze elementy.
Nieocenionym wsparciem na samym początku będzie możliwość porozmawiania z doświadczoną krawcową, podpatrzenia jej technik, umiejętności oraz „obycia” z materiałami, maszyną, projektami i wykrojami.
Świetnie, jeśli znajdziesz taką osobę w swojej okolicy. Jeśli jednak nie możesz na to liczyć, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie wzięcie udziału w profesjonalnym kursie kroju i szycia. Na rynku są dostępne zarówno kilku-, jak i kilkudziesięciogodzinne. Wszystko zależy do tego, jakie aktualnie umiejętności posiadasz oraz jaką wiedzę chcesz posiąść.
Miej świadomość, że tak naprawdę ciężko jest nauczyć się wszystkiego samej w domu czy wyłącznie oglądając tutoriale w Internecie. Nauka pod okiem zawodowca jest nieoceniona – zwróci uwagę na Twoją technikę, nauczy obsługi maszyny i innych narzędzi, zdradzi i wytłumaczy tajniki ściegów oraz wykrojów, jak również postępowania z tkaninami, dzianinami itp. W skrócie – przekaże Ci po prostu niezbędną wiedzę, byś mogła czerpać przyjemność z szycia i tworzonych produktów.
Kompletowanie niezbędnych narzędzi wbrew pozorom nie musi zaczynać się od maszyny do szycia. Przyjdzie na nią czas później, gdy już nabierzesz nieco wprawy. Na początku można bez problemu sobie bez niej poradzić.
To, co na pewno potrzebujesz, to z pewnością nici – koniecznie w uniwersalnych kolorach, czyli białym, beżowym oraz czarnym. W razie potrzeby zawsze możesz dokupić brakujące odcienie. Pamiętaj też, by były one mocne i trwałe. Lepiej nie trać pieniędzy na te dyskontowe, gdyż często są one naprawdę słabej jakości.
Następnie przydadzą się nożyczki krawieckie – zwykłe nie nadają się, gdyż mogą niepotrzebnie strzępić materiał – oraz centymetr krawiecki, którym dokonasz niezbędnych wymiarów. Nie możesz też zapomnieć o zapasowych szpulkach oraz igłach różnej grubości, gdyż te zamontowane w maszynie można niestety łatwo wygiąć czy złamać.
W wielu przypadkach bez wątpienia uratują Cię wszelkie agrafki i szpilki – będziesz mogła bez problemu spiąć kilka warstw materiału czy przypiąć wykrój do materiału. Dobrze też zaopatrzyć się w kredę albo mydło do pisania na materiale – wybieraj te specjalistyczne, które nie pozostawiają śladów.
Na koniec jeszcze kup prujkę – poradzi sobie ona z każdym krzywo zszytym szwem i przyspieszy czas poprawek – oraz oczywiście żelazko, którym zaprasujesz ściegi i wygładzisz materiał, nadając mu ostatecznego kształtu. Wyprasowane ubranie czy tekstylia będą prezentować się dużo lepiej niż wygniecione.
Nie oszukujmy się, Twoje pierwsze projekty będą miały pewnie wiele wad, po drodze popełnisz trochę błędów. Nie inwestuj zatem w wysokiej jakości materiały. Do ćwiczeń wykorzystaj po prostu stare prześcieradła, zasłony, ścinki tkanin. Możesz też wybrać się po materiał do second-handu. Dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy i będziesz mogła do woli uczyć się i próbować nowych rzeczy. Tylko praktyka uczyni z Ciebie mistrza szycia.