Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?

Proteinowanie włosów. O co w tym chodzi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie brakuje kobiet, dla których włosy są niemal wszystkim. Nazywane są popularnie „włosomaniaczkami” i dbają o swoje pukle pod każdym względem. 

Sprawdzają składy produktów oraz stosują różne kuracje, które mają za zadanie poprawić ich wygląd oraz jakość. Zależy im przede wszystkim na pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Obecnie coraz więcej słyszy się o tzw. proteinowaniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, o co w tym chodzi!

Proteinowanie – co daje naszym włosom?

Jak można się domyślić, proteinowanie ma wiele wspólnego z dostarczaniem włosom potrzebnych składników. Mowa oczywiście o proteinach, które mają za zadanie wzmocnić pukle, odżywić je, sprawić, że będą lepiej rosnąć, a do tego będą mocne i piękne. Proteiny, o których mowa, to przede wszystkim białka będące budulcem ludzkiego organizmu, a co za tym idzie również włosów. Jeśli w ich strukturze powstają ubytki, stają się bardziej podatne na wnikanie zanieczyszczeń oraz uszkodzenia mechaniczne. Białko jest zatem jak cement – jeżeli w murze pojawią się dziury, należy uzupełnić warstwę cementu, aby dom był stabilny. Warto także wspomnieć, że białko odpowiada za nadawanie włosom objętości, naturalnego skrętu, a nawet zdrowego, pięknego blasku i sprężystości.

Proteiny, które sprawdzą się na naszych włosach

Nie wszystkie proteiny będą miały zbawienny wpływ na nasze włosy. Warto poznać te, które znacząco poprawią ich jakość i szukać ich w składach kosmetyków do pielęgnacji:

  • aminokwasy – ich głównym zadaniem jest ochrona włosów przed wypadaniem. Aktywnie wspierają również porost nowych pukli. Są najmniejszą cząsteczką, a co za tym idzie, głęboko wnikają w strukturę włosa. Wyróżnia się kilka z nich, które odznaczają się szczególnie drogocennymi właściwościami, a mianowicie taurynę, cysteinę oraz argininę;
  • proteiny hydrolizowane – są większe niż aminokwasy, ale nadal dosyć nieduże. Ich elementarnym zadaniem jest spajanie ze sobą uszkodzonych struktur włosów. W tym przypadku należy wyróżnić proteiny pszenicy, kreatynę i jedwab hydrolizowany;
  • proteiny wielkocząsteczkowe – ten składnik sprawia, że włosy wydają się grubsze, są wyraźnie gładsze i bardziej lśniące. W tym przypadku najlepiej postawić na proteiny mleczne, kreatynę i elastynę.

Jak widać, dostępne są zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, dlatego z pewnością coś dla siebie znajdą również wegetarianie i weganie.

Na czym polega proces proteinowania?

Proteinowanie to zatem dostarczanie włosom protein, jednak w odpowiedni sposób. W tym przypadku duże znaczenie ma sposób nakładania preparatów. W sprzedaży znajdziesz zarówno szampony, maski, jak i odżywki proteinowe, które znacząco poprawią jakość i kondycję włosów. Warto, aby ich skład był jak najbardziej naturalny, żeby nie zniszczyć struktury włosa. Głównym zadaniem protein jest odbudowanie i zregenerowanie zniszczonych pukli, dlatego jeśli jesteś ich posiadaczką, warto zastosować całą kurację z dodatkiem odrobiony jedwabiu na suche włosy. Maskę oczywiście należy stosować jedynie 2–3 razy w tygodniu, aby nie obciążać pukli. Dostępne są także produkty typowo na noc. Po zabezpieczeniu włosów folią i specjalnym czepkiem regenerują pukle, dzięki czemu rano wyglądają one niezwykle dobrze – są odżywione, nawilżone, lśniące i sprężyste.

Zdj. główne: Curology/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywanie tajników produkcji różowych win z małych winnic
Odkrywanie tajników produkcji różowych win z małych winnic
Podróżuj z nami po małych winnicach, gdzie od lat tajemnicza produkcja różowych win to sztuka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Odkryj, jak tworzy się ten unikalny trunek.
Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim go wykonasz?
Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim go wykonasz?
Zastanawiasz się nad wykonaniem pierwszego tatuażu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim jeszcze udasz się do studia na jego wykonanie!
Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?
Chinoiserie – jak wprowadzić styl orientalny do wnętrza?
Oryginalny styl, który przeniesie cie do najdalszych zakątków Azji!
Ostatnie wpisy