W mocnym świetle lampy i blasku flesza nie ukryją się żadne niedoskonałości i mankamenty. Skóra będzie wydawała się nieco jaśniejsza niż w rzeczywistości, a wszystkie kolory mniej wyraziste. Sprawdzamy, jakie zasady panują przy wykonywaniu makijażu fotograficznego. O czym warto pamiętać?
Pierwszym i najbardziej podstawowym krokiem do udanego makijażu, w tym także makijażu fotograficznego, jest odpowiednie przygotowanie cery. Bez właściwej pielęgnacji ani rusz. Jeśli skóra będzie sucha, odwodniona, zanieczyszczona i pozbawiona blasku, wówczas kosmetyki nie będą dobrze się z nią stapiać. Nie możemy też zapomnieć o regularnym złuszczaniu martwego naskórka i nakładaniu nawilżających oraz odżywczych maseczek – szczególnie dzień przed wykonywaniem zdjęć.
Makijaż fotograficzny rządzi się swoimi prawami. Obiektyw aparatu uwydatnia nie tylko nasze niedoskonałości, ale też sprawia, że twarz wydaje się bledsza, niż jest w rzeczywistości. W sytuacji, gdy użyjemy dość jasnego podkładu, niechcący jeszcze spotęgujemy ten efekt. Ponadto aparat zjada kolory, przez co make-up traci na intensywności.
Jakie zatem zasady obowiązują przy makijażu twarzy? Przede wszystkim idealnie rozprowadzamy podkład (może być o ton ciemniejszy), a pod oczami i na ewentualnych wypryskach, zaczerwienieniach oraz przebarwieniach ląduje kryjący korektor. Pamiętajmy o wyrównaniu kolorytu z szyją i dekoltem, a nawet… uszami. Te potrafią się mocno czerwienić.
Całość dokładnie pudrujemy i przechodzimy do konturowania. O ile na co dzień nawet mocno rozświetlona cera wygląda świetnie, o tyle już w aparacie lepiej nieco się pohamować i raczej dołożyć bronzera aniżeli produktu odbijającego światło. Bronzer aplikujemy nie tylko pod kości policzkowe, ale także wzdłuż linii włosów, na żuchwie oraz na bokach nosa. Dzięki temu makijaż będzie spójny i jednolity, bez nieestetycznego odcięcia. Przyda się też trochę różu, by nadać cerze świeżości i promiennego blasku.
Teraz czas na główny punkt makijażu do zdjęć, czyli oczy. Nie bójmy się mocniejszych kolorów (o matowym bądź satynowym wykończeniu), bo i tak finalnie będą one dużo bledsze. Przy pracy z ciemniejszymi kosmetykami niezbędne jest precyzyjne rozblendowanie wszystkich granic. Świetnym trikiem, który optycznie podniesie oko, jest wyciągnięcie makijażu poza zewnętrzny kącik, ku skroniom. Polecamy też pomalowanie linii wodnej cielistą kredką. Natomiast wewnętrzny kącik traktujemy produktem rozświetlającym, by nadać spojrzeniu nieco pazura.
Must-have stanowią oczywiście starannie wytuszowane rzęsy. Mile widziane są także sztuczne rzęsy – na pasku bądź przyklejane kępkami. Miejmy ponadto świadomość, że makijaż oczu jest kompletny, gdy zaznaczymy jego ramę, a mianowicie brwi. Możemy podkreślić je przy pomocy pomady, kredki lub cieni z woskiem.
Na koniec jeszcze zostały usta, które – podobnie jak cera – nie mogą być przesuszone czy poranione. Co więcej, nawet jeśli chcemy, by pozostały w tym makijażu neutralne, nałóżmy na nie balsam, pomadkę o matowym bądź satynowym wykończeniu. Błyszczyki zaś nie będą się najlepiej prezentować i w tym przypadku lepiej je sobie odpuścić.
Zdj. główne: Jessica Johnston/unsplash.com