Przyczyny i objawy nadciśnienia

Przyczyny i objawy nadciśnienia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstym schorzeniem występującym w naszym kraju, bo dotyczy nawet co trzeciej osoby. Wynika to z tego, że wiele osób nawet nie wie, że na to cierpi. Warto zwracać uwagę na sygnalizujące objawy, ponieważ nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzać do niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, powikłań. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego? Jak można je leczyć? Podpowiadamy!

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą chorobą układu sercowo-naczyniowego i charakteryzuje się podwyższeniem ciśnienia. Za podwyższone ciśnienie skurczowe lub rozkurczowe uznaje się wynik pomiaru powyżej 140/90 mm Hg. Nieleczone nadciśnienie tętnicze najczęściej prowadzi do zawału serca lub udaru mózgu, a ponieważ bardzo jest ich bardzo częstą przyczyną, przypadłość tę zalicza się do grona chorób cywilizacyjnych.

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na trzy stopnie. Pierwszy to wynik pomiaru ciśnienia tętniczego od 140-159/90-99 mm Hg, drugi stopień pojawia się w przedziale 160-179/100-109 mm Hg, natomiast do trzeciego stopnia zalicza się wyniki pomiaru powyżej 180/110 mm Hg. Najczęściej izolowane nadciśnienie skurczowe dotyczy osób starszych przez wzgląd na wiek oraz postępująca wraz z nim sztywność naczyń tętniczych oraz osób cierpiących na różne zaburzenia układu krwionośnego, np.anemię.

Aby móc kontrolować swoje ciśnienie regularnie, można samemu je sprawdzać, wykonując pomiar ciśnienia tętniczego w warunkach domowych. Wtedy można szybciej zareagować na niepokojące oznaki i skonsultować się z lekarzem w przypadku zbyt wysokich i niepokojących wyników.

Przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego

Przyczyny nadciśnienia tętniczego dzieli się na pierwotne i wtórne. Rozwój nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie jest do końca znany, ale zwykle wynika z niezdrowego trybu życia, np. braku aktywności fizycznej, palenia papierosów, niezdrowej diety, w której dominują sól oraz tłuszcze, a także wystawianie się na przewlekły, intensywny stres. Nadciśnienie tętnicze pierwotne może być wzmagane przez choroby współistniejące takie jak otyłość i wiążące się z nią otłuszczenie narządów organizmu oraz cukrzyca.

Z kolei nadciśnienie tętnicze wtórne jest najczęściej spowodowane przez przyjmowanie konkretnych leków, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, chorobami układu nerwowego lub chorobami nerek. Innym zaburzeniem, które może wpłynąć na wystąpienie nadciśnienia tętniczego, jest ostry stres, zwykle wywoływany przez alkoholowy zespół abstynencyjny, hipoglikemię, czy oparzenie.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego wiąże się przede wszystkim z przyjmowaniem leków hipotensyjnych, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Bardzo ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli niepalenie papierosów, dbanie o aktywność fizyczną, zdrowy sen oraz dietę. Zwykle przy leczeniu nadciśnienia tętniczego przyjmuje się kilka leków hipotensyjnych o działaniu moczopędnym, blokery, beta-blokery oraz sartany, które ogólnie mają doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego. Na stronie Receptomat.pl możesz szybko uzyskać e-receptę na potrzebne leki bez wychodzenia z domu, co jest szczególnie pomocne, kiedy leczenie już zostało ustalone, a my potrzebujemy jedynie uzupełnić zapasy medykamentów.

Fot..: Thirdman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić kondycję swojej fryzury dzięki odpowiedniej pielęgnacji?
Jak poprawić kondycję swojej fryzury dzięki odpowiedniej pielęgnacji?
Odkryj, jak poprawić kondycję swojej fryzury dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Naucz się dobierać najlepsze produkty i stosować efektywne metody, które odmienią stan Twoich włosów.
Jak malować usta o nieregularnym kształcie?
Jak malować usta o nieregularnym kształcie?
Idealnie pomalowane usta to podstawa każdego makijażu. Konieczna jest tu niebywała precyzja i staranność. A co zrobić, jeśli wargi nie mają regularnego kształtu? Jest kilka trików, które sprawią, że będą wyglądać pięknie i ponętnie!
Jak znaleźć trencz, który posłuży ci na lata?
Jak znaleźć trencz, który posłuży ci na lata?
Trencz to obowiązkowy element damskiej garderoby. Dowiedz się, czym kierować się przy jego wyborze, aby posłużył przez wiele lat.
Ostatnie wpisy