Łapacz snów jest bardzo modnym dodatkiem, który dziś jawi się w wielu domach jako ozdoba sypialni lub innego pomieszczenia. Kiedyś wieszano go nad łóżkiem po to, aby lepiej spać. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o łapaczu snów oraz nauczysz się go robić!
Pierwsze łapacze snów robione były najprawdopodobniej przez Indian z Ameryki Północnej. Głoszą to liczne legendy, z których jasno wynika, że był to amulet mający chronić śpiącego przed sennymi koszmarami i przywoływać dobre sny. Miał również przyciągać dobre duchy do domu i odpędzać złe moce. Nie bez znaczenia miała być jego budowa – okrągły kształt to symbol kręgu życia i czterech stron świata. W obręczy znajdowała się sieć przypominająca pajęczynę, która z kolei była symbolem więzi rodzinnych. Z niej zwisały pióra oraz koraliki. Pióra miały służyć do spływania złych snów, które znikają zaraz o świcie, a koraliki miały pomóc tym dobrym snom przerodzić się w rzeczywistość. Kolorystyka takiego łapacza snów również miała swoją symbolikę:
W dzisiejszych czasach łapacze snów nie mają takiego magicznego znaczenia. Wykonywane są w celu ozdobienia pomieszczeń, ale również jako zawieszki do bransoletek czy kolczyków. Nie zmienia to faktu, że zapewne na świecie są ludzie, którzy wierzą w ich cudowną moc.
Wykonanie w domu łapacza snów może być świetną rozrywką dla całej rodziny, która w efekcie przyniesie bardzo ładną ozdobę. Należy zacząć od drewnianej obręczy, którą możesz kupić w Internecie za niewielkie pieniądze, ale z powodzeniem zrobisz taką z gałązki. Oprócz tego będziesz potrzebować czegoś imitującego sieć, na przykład serwetki szydełkowanej lub haftowanej, kolorowej włóczki, koralików, piórek i innych dekoracji. Przydatne będą również nożyczki i pistolet z klejem do klejenia na gorąco.
Świetnym pomysłem jest wykonanie kilku łapaczy snów w różnych rozmiarach, ale o takim samym wyglądzie. Powieszenie ich obok siebie w sypialni sprawi, że pomieszczenie będzie niesamowicie klimatyczne i gustowne. Ponadto do wykonywania takich łapaczy możesz zaangażować dzieci. Może być to dla nich wspaniała zabawa, połączona z kreatywnym zajęciem rozwijającym wyobraźnię.
Zdj. główne: David Restrepo Parrales/unsplash.com