Jak rozwijać swoją kreatywność? 5 przydatnych ćwiczeń

Pasja
Jak rozwijać swoją kreatywność? 5 przydatnych ćwiczeń
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatywność jest niezwykle ważna na wielu płaszczyznach naszego życia. Bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, warto ćwiczyć tę umiejętność, aby móc ewentualnie zwiększać swoje kompetencje zawodowe. Jak zatem rozwijać w sobie tę cechę?

Dlaczego tak ważne jest kreatywne myślenie?

Kreatywność jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Można wówczas przygotować pyszne jedzenie z tego, co znajduje się w lodówce, wymyślić wyjazd ze znajomymi czy zabawę z dzieckiem. Nie zapominajmy także o spędzaniu czasu z samym sobą oraz przygotowywaniu prezentów dla rodziny i przyjaciół. Zgłębiając dokładniej ten temat, dochodzimy do wniosku, że kreatywność towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Aby ją pobudzić, należy wykonywać różne ćwiczenia.

5 ćwiczeń na pobudzenie kreatywności

Oto 5 ćwiczeń, które sprawią, że każdego dnia Twoja kreatywność będzie znacząco wzrastać. Warto mieć jednak na uwadze, że zestaw należy powtarzać, aby efekt utrzymał się jak najdłużej!

1. Notuj każdy swój pomysł

W zależności od tego, jaką formę zapisywania lubisz, załóż osobny notes albo folder w swoim komputerze. Zapisuj w nim wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy. Niezależnie czy dotyczą one pracy, czy życia codziennego lub planów na rozwój. Warto notować każdą wzmiankę i mieć miejsce na pozostawienie swoich myśli zawsze przy sobie. Nie wiesz, kiedy najdzie Cię wena. Warto także pogrupować swoje myśli – podziel je np. dzięki tematom zapisanym na szczytach stron.

2. Zacznij rysować!

Nawet jeśli nie masz wyjątkowych umiejętności w zakresie rysowania, aby poprawić swoją kreatywność, warto zakupić zestaw małego malarza. Co wchodzi w jego skład? Kartki papieru, ołówek i kredki. Możesz także wybrać kolorowanki dla dorosłych. Jednak dla początkujących wystarczą jedynie ołówek i blok rysunkowy. Postaraj się naszkicować kilka okręgów o różnej wielkości. Ważne, aby zrobić to w określonym czasie np. w ciągu 2 minut. Następnie narysuj wszystko to, co kojarzy Ci się właśnie z kołami. Powtórz czynność 3 razy. Możesz także malować w kolorowankach, gdzie obrazki są już gotowe, a Twoim zadaniem jest dobranie odpowiedniej kolorystyki.

3. Stwórz łańcuch własnych skojarzeń

Nie każdy lubi rysować i nie ma w tym nic złego. Może zatem ten sposób będzie dla Ciebie lepszy. Wykorzystaj słowa, najlepiej te najprostsze i stwórz tylko Tobie znany łańcuch skojarzeń. To ćwiczenie pozwoli Ci w przyszłości szybko znaleźć rozwiązanie Twoich problemów lub rozterek. Należy jednak pamiętać, że tylko daleko idące skojarzenia i praktyka sprawią, że Twoja kreatywność naprawdę się rozbudzi. Dla przykładu: szklanka – woda – lodówka – kuchnia – dom – rodzina – ciepło – kaloryfer. Rozpisuj sobie łańcuchy raz dziennie, np. w przerwie podczas pracy.

4. Patent na ulepszenie sprzętów

Używając różnych przedmiotów, często dochodzimy do wniosku, że można by było zrobić je inaczej, tak aby były praktyczniejsze, wygodniejsze czy nawet ładniejsze. Jeśli czujesz, że Twoja kreatywność podupada, warto podczas jedzenia obiadu czy korzystania z długopisu pomyśleć nad tym, co można by było w nich ulepszyć. To ćwiczenie sprawi, że Twoja kreatywność szybko do Ciebie powróci.

5. Pozostaw otwarty umysł

Warto dostrzegać ukryte znaczenie i piękno we wszystkim, co nas otacza. Dlatego powszechnie przyjęło się, że kreatywność to otwartość na świat i różne bodźce, które nas otaczają. Staraj się znaleźć zawsze inne, nieszablonowe podejście do różnych spraw i życia. 

Źródło: pixabay.com/cuncon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Planujesz zimowy remont w domu? Zobacz jak najlepiej go przeprowadzić i skąd wziąć finansowanie!
Planujesz zimowy remont w domu? Zobacz jak najlepiej go przeprowadzić i skąd wziąć finansowanie!
Remonty nigdy nie są czymś przyjemnym i wymagają od nas sporo cierpliwości, ale czasami są po prostu koniecznością. Aby prace w mieszkaniu przebiegły jak najsprawniej i bez przeszkód warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Jaka muzyka pomaga w koncentracji i pracy?
Jaka muzyka pomaga w koncentracji i pracy?
Wybór playlisty z muzyką do pracy to niełatwe zadanie. Muzyka powinna pomagać skupić nam się na obowiązkach. Przy jakich piosenkach pracuje się najprzyjemniej?
4 pomysły na kreatywne udekorowanie balkonu
4 pomysły na kreatywne udekorowanie balkonu
Chcesz wykorzystać przestrzeń, jaką jest domowy balkon? Poznaj nasze sposoby, jak udekorować ją, by była nie tylko przytulna i ciepła, ale też funkcjonalna i praktyczna. Sprawdź!
Ostatnie wpisy