Pierwsze kroki na YouTube. Jak stworzyć własny kanał i zacząć nagrywać?

Pasja
Pierwsze kroki na YouTube. Jak stworzyć własny kanał i zacząć nagrywać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przybywa YouTuberów, coraz więcej osób chciałoby spróbować swoich sił w tej branży. Jak zacząć nagrywać i zyskać stałe grono oglądających?

Najlepsi YouTuberzy zarabiają ogromne pieniądze. Nie ma co się dziwić, że przybywa osób, które chciałyby spróbować swoich sił, prowadząc własny kanał. Samo założenie kanału trudne nie jest, jednak uzyskanie tysięcy oglądających to już nie lada wyczyn. Czy jest jakiś przepis na sukces?

Youtuber – kto to taki?

Zanim zaczniemy cokolwiek nagrywać, musimy wiedzieć kim tak naprawdę jest Youtuber. Jest to oczywiście osoba, która nagrywa wideo o jakieś tematyce (jednej konkretnej lub wielu różnych – w zależności od pomysłu) i wrzuca na swoją platformę. YouTuber może taką działalność traktować jak normalną pracę lub też wręcz przeciwnie – jako doskonałe hobby i świetną zabawę. YouTuberem może nazywać się z pewnością ten, kto publikuje treści regularnie.

Jak zostać YouTuberem?

Zanim założymy swój kanał, musimy szukać swojej niszy, czyli tematu, którego będą dotyczyć nagrywane przez nas treści. Może to być cokolwiek, ważne, byśmy się dobrze w tej dziedzinie czuli, wówczas będzie nam łatwiej cokolwiek nagrywać. Warto być na bieżąco z danym tematem i określić sobie, jaki mamy cel, tworząc dane treści.

Następnie należy pomyśleć, dla kogo chcemy tworzyć. Określenie grupy docelowej to podstawa. Należy też przemyśleć kim będą prawdopodobnie nasi odbiorcy, czy to dzieci, nastolatki, które uwielbiają grać w gry, czy wręcz przeciwnie, seniorzy interesujący się pracami ogrodowymi. Określenie odbiorców pozwoli na udzielenie odpowiedzi dotyczącej tego, co zyskują, oglądając nagrywane przez nas treści.

Ważne jest też to, by poznać konkurencję. Warto mieć na uwadze, że trudno będzie wybić się w temacie, który jest „przemielony”, tzn. istnieje wiele kanałów, które go dotyczą. 

Utwórz swój kanał

Tworząc kanał, należy włożyć mnóstwo pracy. Powinien być dopasowany do naszej osobowości, dzięki temu nagrywane wideo będzie współgrało z całością. Należy wymyślić ciekawą, ale też niezbyt skomplikowaną nazwę kanału, stworzyć logo i dopasować kolory. Trzeba też uzupełnić opis i podać dane kontaktowe. 

Następnie wrzucamy swoje pierwsze wideo. Nagrywając je, musimy zadbać, by było estetycznie wykonane. Warto, by nagrania były podobnej długości. Filmy powinny być przemyślane, warto planować je z wyprzedzeniem. Powinny dotyczyć treści, których potencjalni odbiorcy będą poszukiwać. Istotne jest to, by zaplanować nagrywanie i temat danego wideo z wyprzedzeniem, wówczas unikniemy przypadkowości.

Gdy kanał już ruszy, warto pomyśleć o tym, jak go wypromować. Można wykupić reklamę na YouTube, tworzyć występy gościnne czy nawiązać współpracę z innymi Youtuberami. Ważne jest też, by dbać o każdego nowego widza i odpowiadać na komentarze i pytania.

Na czym zarabia Youtuber?

Dużo się mówi o setkach tysięcy, które zarabiają Youtuberzy. Skąd te pieniądze? Przede wszystkim z reklam, sprzedaży afiliacyjnej oraz sprzedaży swoich własnych towarów, także tych reklamujących platformę. Pieniądze można także dostać za crowdfunding, czyli dołączanie do witryn typu Patreon oraz tworzenie treści sponsorowanych i licencjonowanie treści. Jak widać – metod jest całe mnóstwo.

Zdj. główne: Christian Wiediger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 pomysły na modny look z szortami
4 pomysły na modny look z szortami
Uff, jak gorąco! Sprawdź, jak najlepiej skomponować stylizacje z krótkimi spodenkami.
Jakie kolory nosić w okresie przejściowym?
Jakie kolory nosić w okresie przejściowym?
Poszukujesz kolorów idealnych na okres przejściowy? Oto nasze propozycje!
Jak masaże i terapie równoważne wpływają na poprawę samopoczucia i zdrowia
Jak masaże i terapie równoważne wpływają na poprawę samopoczucia i zdrowia
Odkryj, jak masaże i terapie równoważne mogą znacząco poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie. Dowiedz się, jak te terapie mogą wpływać na redukcję stresu, poprawę snu i ogólnej jakości życia.
Ostatnie wpisy