Medytacja – skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem w pandemii

Pasja
Medytacja – skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem w pandemii
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Medytacja jest często kojarzona z religią, choć nie ma ona z nią wiele wspólnego. Co prawda osoby modlące się mogą jednocześnie medytować, ale samo medytowanie nie musi być powiązane z przemyśleniami o wierze, czy też zwracaniem się do bóstwa. Głównym założeniem medytacji jest uwolnienie złych myśli oraz pozbycie się napięcia. Dzięki niej ciało znacznie się rozluźnia, a umysł staje się bardziej klarowny.

Jak medytacja pomaga radzić sobie ze stresem?

Codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w pandemii, niestety jest bardzo frustrujące. Nie możemy być pewni jutra, wiele biznesów upada, a każdy pracownik czy przedsiębiorca nie jest pewny swojej pracy i zarobków. Ciągle nakładane na nas obostrzenia powodują lęk i złość. Medytacja pozwoli na zmniejszenie negatywnych myśli, a także może być sposobem na radzenie sobie z trudnościami.

Medytacja nie ma na celu całkowitego wyeliminowania negatywnych myśli, ale ich lepsze zrozumienie. Nie będziesz w stanie całkowicie wyprzeć swoich lęków, ponieważ codzienne życie jest pełne niepewności. Ważne, by realistyczne podejście do życia nie zabrało całej Twojej radości oraz nadziei. Podczas każdej sesji medytacji Twoje myśli będą swobodnie wędrowały, a Ty możesz nimi dowolnie kierować. Bardzo pomocne jest również głębokie i świadome oddychanie, które nie tylko dotlenia mózg, ale również sprawi, że ciało będzie się stopniowo rozluźniać. Stres powoduje wiele napięć w ciele – mięśnie stają się bardziej narażone na ból, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie.

Zalety medytacji

  • pozbycie się codziennego napięcia,
  • zrozumienie siebie,
  • umiejętność radzenia sobie z uporczywymi myślami i lękami,
  • uspokojenie,
  • lepszy sen,
  • mniejsze odczuwanie stresu,
  • myślenie stanie się bardziej klarowne. 

Medytacja bardzo pomaga w stresowych sytuacjach i wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka. Wystarczy chwila ciszy oraz miejsce, gdzie wygodnie się ułożysz i nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Nie trzeba medytować w pozycji lotosu – wiele osób medytuje na siedząco lub leżąco. Ważne, by w trakcie medytowania ciało było maksymalnie rozluźnione. Bardzo ważny jest również oddech – długie wdechy i wydechy wprawią Cię w dobry nastrój i ukoją nerwy.

Jak zacząć medytować? 

Medytację można rozpocząć w trakcie rozciągania po treningu. To czas, kiedy ciało musi się wyciszyć, a Ty uspokajasz oddech. Wiele osób zapomina, jak ważne jest rozciąganie po ćwiczeniach. Jeśli medytację połączysz z rozciąganiem, będzie to dla Ciebie naturalne i niewymuszone. Podczas delikatnego rozciągania oddychaj miarowo i spokojnie. Staraj się brać głębokie wdechy nosem i wydechy ustami. Przeciągaj wydech tak, by pozbyć się całego powietrza. Bardzo pomaga wyobrażanie sobie, że wraz z wydechem pozbywasz się wszystkich negatywnych myśli.

Medytacja przed snem jest bardzo pomocna. Dzięki niej łatwiej zaśniesz, a sen będzie spokojniejszy i efektywniejszy. Łatwiej będzie Ci się wyciszyć, jeśli zadbasz o odpowiedni nastrój w sypialni – zgaś światło lub pozostaw tylko małą zapaloną lampę, wyłącz telewizor oraz powiadomienia na smartfonie. Możesz również zamknąć drzwi i wcześniej wywietrzyć sypialnię. Medytację rozpocznij od wybrania odpowiedniej pozycji, możesz położyć się na plecach, z rękami wzdłuż ciała lub medytować na półsiedząco. Ważne, by pozycja jaką wybierzesz, była dla Ciebie komfortowa.

Medytację możesz zaczynać od kilkuminutowych sesji, a później stopniowo je wydłużać. Kiedy nadejdą niepokojące myśli, zastosuj technikę baloników. Uporczywą myśl zwizualizuj, a później zamknij w balonie. Pozwól mu unieść się do góry i nie wracaj do uporczywej myśli. Zbyt długie rozpamiętywanie nieprzyjemnych sytuacji, myślenie o kłopotach, czy przyszłych obowiązkach nie jest dla Ciebie odpowiednie i zdrowe. Problemami zajmiesz się później, a medytacja ma na celu uspokojenie i naładowanie dobrą energią. 

Z czasem medytacja stanie się znacznie bardziej naturalna i prostsza. Na pewno zauważysz, że czujesz się nieco lżej, masz mniej uporczywych myśli i lepiej skupiasz się na aktualnym zadaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać akcesoria do ćwiczeń i rehabilitacji w codziennym treningu sportowców?
Jak wykorzystać akcesoria do ćwiczeń i rehabilitacji w codziennym treningu sportowców?
Odkryj, jak różnorodne akcesoria do ćwiczeń i rehabilitacji mogą znacząco wpłynąć na efektywność codziennego treningu sportowców, poprawiając ich kondycję i zmniejszając ryzyko kontuzji.
Te połączenia były kiedyś zakazane. Dziś królują w trendach
Te połączenia były kiedyś zakazane. Dziś królują w trendach
Za modą nikt nie nadąży! Wczoraj symbole kiczu, dzisiaj połączenia rodem ze światowych wybiegów. Jak łączyć ze sobą z pozoru niepasujące do siebie elementy stroju?
Jak być na bieżąco z modowymi trendami? 7 wskazówek
Jak być na bieżąco z modowymi trendami? 7 wskazówek
Świat mody zmienia się dynamicznie, jak za nim nadążyć? To nie jest łatwe, ale istnieje kilka sposobów na to być na bieżąco z designem i obowiązującymi trendami.
Ostatnie wpisy