Zawód marzeń – co zrobić, żeby zostać dziennikarzem modowym?

Pasja
Zawód marzeń – co zrobić, żeby zostać dziennikarzem modowym?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz, by być dziennikarzem modowym? Aby nim zostać, musisz włożyć nieco pracy i wysiłku. Ale przecież żadna praca marzeń nie przychodzi łatwo!

Każdy chciałby mieć pracę, która jest jego pasją. To idealne rozwiązanie, bowiem po całym dniu nie ma uczucia znużenia, zmęczenia i znudzenia, a jest satysfakcja i apetyt na więcej. Marzy Ci się praca dziennikarza modowego? Niektórzy uważają, że to nieosiągalne – a wcale tak nie jest! I mitem jest, że w tym zawodzie liczą się tylko znajomości. 

1. Zadbaj o swoje wykształcenie

Im wcześniej podejmiesz decyzję o tym, kim chcesz być, tym łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Chociażby przez wybór odpowiednich studiów. Jeśli zależy Ci na dziennikarstwie, to najlepszym wyborem będzie ten kierunek studiów. Możesz też wybrać polonistykę, gdzie także będzie okazja do szlifowania warsztatu dziennikarskiego (szczególnie że na polonistyce często jest taka specjalność). 

Jeśli jednak uświadomisz sobie, że chcesz żyć z pisania nieco później, to zawsze masz do wyboru studia podyplomowe oraz liczne kursy i warsztaty (wielokrotnie prowadzone przez znanych dziennikarzy).

2.  Ucz się języków

W zawodzie dziennikarza znajomość języków to podstawa. A jak wiadomo, modowe trendy z reguły płyną zza oceanu, więc konieczna jest umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem, a najlepiej dwoma. Jakie wybrać? Największą popularnością cieszą się angielski i francuski (Francja to modowa kolebka i raj dla miłośników mody oraz projektantów). Znajomość języków z pewnością ułatwi znalezienie pracy w redakcji. 

3. Rób praktyki i staże

Już podczas studiów warto postarać się o praktyki oraz staże w modowych pismach czy na stronach internetowych zajmujących się taką tematyką. Dzięki temu można nie tylko szlifować swój warsztat, ale też zdobyć referencje. Wiele redakcji, widząc, że stażysta czy praktykant się sprawdza, oferuje im później współpracę. Dlatego warto się przyłożyć.

4. Naucz się robić dobre zdjęcia

Umiejętność pisania i robienia dobrych zdjęć z pewnością zadziała na naszą korzyść, gdy złożymy swoje CV do redakcji. Wiele z nich chętnie współpracuje z takimi osobami, bowiem oprócz ciekawego tekstu będzie mieć także gotową fotografię, a ta jest kluczowa, szczególnie w przypadku modowych artykułów.

4. Załóż bloga modowego

Jeśli marzysz o pracy dziennikarza, to warto prowadzić bloga. W tym przypadku najlepiej modowego. Dobrze jest nieco zainwestować w witrynę, zadbać o domenę oraz postawić na wysoką jakość artykułów. Do tego oczywiście dochodzi prowadzenie mediów społecznościowych – Facebooka czy Instagrama, gdzie będziemy promować napisane przez siebie treści. 

5. Nawiąż współpracę z początkującymi projektantami

Warto poszukać początkujących projektantów i założyć bloga razem z nimi – promując siebie nawzajem. Jedna osoba będzie odpowiedzialna za tematy, zdjęcia i projekty do opisania, a druga za treść. Taka współpraca może być naprawdę opłacalna, a blog będzie unikalny i wysokiej jakości. A przecież o to chodzi, żeby się wyróżnić i przyciągnąć uwagę innych.

6. Zadbaj o dobre portfolio

Każda redakcja oprócz CV wymaga od dziennikarza portfolio. Dlatego warto zadbać o dobrej jakości teksty, które będą naszą wizytówką i zachęcą potencjalnego pracodawcę, by nas zatrudnił. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli chcemy pracować w dziale dotyczącym mody, to wysyłamy artykuł o takiej właśnie tematyce, by pokazać, że dobrze się w niej czujemy.

7. Aplikuj, wysyłaj CV i się nie zniechęcaj 

Wielu początkujących dziennikarzy szybko się zniechęca, widząc, że nie są zapraszani przez redakcje do współpracy. W tym zawodzie kluczowy jest upór – nie wolno się poddawać. Trzeba aplikować i wysyłać CV oraz portfolio, nawet jeśli redakcja nie ma akurat na stronie żadnej oferty pracy. Jest duże prawdopodobieństwo, że redaktorowi naczelnemu spodoba się któryś z naszych tekstów i zaproponuje nam współpracę, chociażby dorywczą na początek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak aktualnie wyglądają nowoczesne wnętrza biur?
Jak aktualnie wyglądają nowoczesne wnętrza biur?
Współczesne biura to nie tylko miejsca pracy, ale przestrzenie, które mają stymulować kreatywność, efektywność i współpracę.
Te modele sukienek to must-have każdego lata
Te modele sukienek to must-have każdego lata
Poznaj 6 stylowych, a jednocześnie klasycznych modeli sukienek na lato, które powinny znaleźć się w Twojej szafie. Dzięki nim stworzysz wspaniałe wakacyjne stylizacje.
Świąd miejsc intymnych – czego może być objawem?
Świąd miejsc intymnych – czego może być objawem?
Sprawdź powody świądu pochwy i poznaj inne objawy chorób, aby wiedzieć, kiedy musisz zareagować!
Ostatnie wpisy