Czy wiesz co zrobić, by zostać stylistką?

Pasja
Czy wiesz co zrobić, by zostać stylistką?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świetne wyczucie stylu i zamiłowanie do mody. Mogłoby się wydawać, że to wystarczy, aby zostać stylistką. Tymczasem droga do zawodu nie jest prosta. Jak zostać stylistką?

Doskonałe wyczucie stroju oraz świetne rozeznanie w obowiązujących trendach to na pewno cechy, które powinna posiadać idealna pretendentka do bycia stylistką. Marzysz o tym, aby ubierać gwiazdy i celebrytów, a także promować obowiązujące trendy, ale nie masz pomysłu, jak zacząć? Oto kilka kroków do zawodu stylistki!

Kim jest stylistka?

Zanim jednak postanowisz rzucić wszystko i zostać stylistką, bądź pewna, że wiesz, co robi taka osoba. Styliści to nie tylko osoby, które świetnie znają się na trendach, co udowadniają swoim strojem, ale również takie, które posiadają dużą wiedzę z zakresu historii mody, światowych marek, projektantów oraz wzornictwa. Stylista musi również sam wyglądać nienagannie. Zawód ten zyskuje coraz większą popularność. Dawniej styliści towarzyszyli jedynie gwiazdom, dziś nawet biznesmeni korzystają z ich usług, chcąc świetnie prezentować się na co dzień.

Stylistą można być w ramach własnej działalności gospodarczej. Wiele osób również decyduje się na bycie influencerem, ale niektóre marki modowe zatrudniają nawet stylistów na etacie. Osoba wykonująca zawód stylisty powinna być zręcznym obserwatorem, bowiem dobranie stroju zależy również od właściwego rozpoznania sylwetki i osobowości klienta. Dlatego stylistami zostają osoby otwarte i lubiące pracę z ludźmi. 

Stylistę musi również charakteryzować swego rodzaju spryt i umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Znajomość trików, podstaw szycia, czy wiedza o tym, jak układają się dane tkaniny w połączeniu z innymi, to coś, co powinien wiedzieć dobry stylista.

Studia, szkoła branżowa, a może kurs?

W miarę, jak zawód stylisty staje się coraz popularniejszy, wiele szkół artystycznych, uczelni prywatnych czy firm szkoleniowych, oferuje różnego rodzaju kierunki, które przygotowują do zawodu stylisty. Z pewnością jest to świetne uzupełnienie, jednak do samego zawodu nie jest konieczna żadna szkoła czy kurs.

Oczywiście, nie oznacza to, że nie warto inwestować w naukę. Wiedza teoretyczna czy umiejętności krawieckie będą świetnym uzupełnieniem pasji, zapału i wrodzonego wyczucia stylu i z pewnością, w połączeniu z niezwykłą osobowością, przekonają przyszłych klientów. Często również podczas nauki jest możliwość uczestniczenia w różnych konferencjach czy eventach, podczas których można poznać ludzi z branży. Takie znajomości mogą przydać się zwłaszcza na początku. 

Portfolio

W wolnych zawodach od życiorysu czy listu motywacyjnego dużo ważniejsze jest portfolio. Nawet jeżeli dopiero zaczynasz w branży, to warto je mieć. Zdjęcia stylizacji mogą być pokazane na Tobie, rodzinie, czy przyjaciołach. Co istotne, ważne by pokazywały Twój styl, a jednocześnie wyróżniały się dla tle konkurencji. 

Takim portfolio może być plik, prezentacja lub profil na mediach społecznościowych, a nawet blog modowy. W obecnych czasach dobrze prosperujący profil czy blog o modzie są na wagę złota. Może się okazać, że dom mody lub klienci sami będą się do Ciebie zgłaszać, bez konieczności szukania zleceń.

Doradca w sklepie z odzieżą

Wielu początkujących stylistów zaczynała jako doradca w sklepie z odzieżą, gdzie ich praca polegała na pomocy w wyborze ubrań klientom. To świetna okazja do poćwiczenia i rozeznania się w tym, jak dane ubrania układają się na różnych typach sylwetek. Wiele sklepów, zwłaszcza przodujących marek, często ma oddzielne stanowisko, które polega na stylizowaniu manekinów lub tylko i wyłącznie doradzaniu klientom w kwestii stylizacji. To świetny początek.

Poznaj branżę, bądź na bieżąco

Bez wiedzy, kto jest kim, oraz jakie trendy obowiązują, niestety nie dasz sobie rady jako stylista. Miej dobrą wiedzę na temat autorytetów w branży. Jeżeli to możliwe, bywaj na eventach i buduj swoją sieć kontaktów. Miej dobre rozeznanie, jakie trendy obecnie obowiązują i co jest must-have sezonu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?
Czy wiesz jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny?
Zdecydowałeś się na tatuaż, ale wciąż martwisz się, że z czasem jego wyraźne kontury się rozmażą, a kolor straci swoją głębię? Niepotrzebnie! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz przez lata cieszyć się wyraźną dziarą! Sprawdź, jak to zrobić!
Sukienki z tiulem – spektakularna elegancja dla Twojego wyjątkowego wyglądu
Sukienki z tiulem – spektakularna elegancja dla Twojego wyjątkowego wyglądu
Zaryzykuj i zabłyśnij! Sukienki z tiulem - połączenie delikatności i spektakularnej elegancji, które zapewnią Ci wyjątkowy wygląd na każdą okazję.
Domowy płyn do mycia twarzy – oto najlepsze recepty
Domowy płyn do mycia twarzy – oto najlepsze recepty
Interesujesz się sposobami na samodzielne przyrządzanie kosmetyków? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszymi recepturami na domowy płyn do mycia twarzy!
Ostatnie wpisy