Zawód marzeń – czy wiesz co zrobić, by zostać projektantem mody?

Pasja
Zawód marzeń – czy wiesz co zrobić, by zostać projektantem mody?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Blask fleszy, globalne uznanie, solidne wynagrodzenie i ta satysfakcja, gdy w twoich kreacjach kroczą po czerwonym dywanie największe gwiazdy ze świata filmu czy muzyki. O zawodzie projektanta mody marzy wiele osób, ale nie wszystkie spełniają swoje marzenia. Co zrobić, by zostać projektantem?

Odpowiedź na pytanie: jak zostać projektantem mody, nie należy do najprostszych, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Kandydat do tego zawodu musi posiadać wiele umiejętności i predyspozycje artystyczne, ale też psychiczne. Sam talent to nie wszystko, na swój sukces i markę trzeba pracować latami.

Kreatywne podejście i plastyczna wyobraźnia to podstawa

W zawodzie projektanta niezwykle ważna jest wrażliwość na kolor, światło i oczywiście urodę. Kandydat do wykonywania tego zawodu musi zdobyć wiedzę jednakowo z zakresu projektowania, rysunku, malarstwa, a także krawiectwa. Co prawda projektant mody nie musi potrafić szyć, ale powinien znać właściwości danych tkanin. Jak w przypadku wielu innych branży zawodowych, niezbędne są też umiejętności dostosowania się do wymagań zatrudniającej firmy, przydatna jest znajomość języków obcych oraz umiejętność analizowania i obserwacji rynku. Dobrze, gdy kandydat na projektanta mody zdaje sobie sprawę, że konieczna w tym zawodzie jest wiedza z marketingu i nieustanne podporządkowanie się zasadom obowiązującym obecnie na modowym rynku. 

Od czego zacząć naukę?

Ścieżek edukacji, które prowadzą na „Mount Everest” branży mody, jest wiele, a tak naprawdę liczy się konsekwencja i systematyczna praca w tym kierunku. Przyszły projektant może wybierać z wielu policealnych szkół bądź techników krawieckich ze specjalnością projektowania. W Polsce jest też sporo prywatnych szkół, które kształcą w kierunku projektowania ubioru. Wiele osób decyduje się również na naukę poza granicami kraju. Młodzi projektanci chętnie szukają wakacyjnych kursów, a ci, co zdobyli już więcej umiejętności, wybierają np. francuskie i włoskie uczelnie, które mają ciekawe oferty dla studentów z zagranicy, np. Fashion Academy w Mediolanie.

Oczywiście, aby dostać się do konkretnej szkoły czy na uczelnie, trzeba przejść egzaminy, które różnią się w zależności od specjalności, na którą kandydat się zdecyduje. Zazwyczaj rekrutacja odbywa się dwuetapowo. Załóżmy, że kandydat wybiera się na projektowanie tkaniny. Zapewne będzie musiał dostarczyć kilka prac malarskich, rysunków i oczywiście zdać egzamin praktyczny. Po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu trzeba przejść pozytywnie egzamin ustny, na który będą składały się pytania ze wzornictwa, historii sztuki i wiedzy o współczesnych trendach panujących w świecie mody.

Na młodych projektantów mody czeka też wiele konkursów, które organizują nie tylko uczelnie, ale też firmy odzieżowe i prestiżowe domy mody. Co zyskuje laureat takiego konkursu? Zdobycie nagrody może otworzyć wiele zamkniętych drzwi, które zaowocują nawiązaniem cennych kontaktów w branży.

Wciąż podnosić poprzeczkę i stawiaj sobie wymagania

Choć każdy projektant mody pracuje na własne nazwisko, to w pojedynkę nic nie zyska. W świecie mody ważna jest umiejętność pracy w zespole. Projektant powinien współpracować z technologiem i konstruktorem, a także finalnie z modelkami, które prezentują jego kreacje. Dobry twórca ubrań musi być empatyczny, rozumieć i doceniać specjalistów, którzy z nim współpracują. Przecież projektowanie to zadanie dla całego zespołu, z którego każdy członek jest odpowiedzialny za co innego, a wszyscy za efekt finalny.

W dzisiejszym świecie ważna jest też znajomość programów komputerowych służących do projektowania. Najczęściej korzysta się (i są najbardziej znane zarazem) z takich jak: Photoshop, Illustrator, Corel Draw. Chodzi o znajomość programów do grafiki wektorowej, które pomagają tworzyć dokumentację technologiczną modelu i prezentację projektów odzieżowych. Umożliwiają też szybką modyfikację projektu, z uwzględnieniem różnych opcji kolorystycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwanaście − dziesięć =

Rekomendowane
Plastyka powiek jako odpowiedź na starzenie się skóry
Plastyka powiek jako odpowiedź na starzenie się skóry
W miarę upływu czasu naturalne procesy starzenia się organizmu stają się widoczne zwłaszcza na skórze. Jednym z miejsc, gdzie zmiany te są najbardziej zauważalne, są powieki.
4 podstawowe typy kobiecej figury. Czy wiesz, jaką sylwetkę posiadasz?
4 podstawowe typy kobiecej figury. Czy wiesz, jaką sylwetkę posiadasz?
Okazuje się, że wiele kobiet nie wie, jaki ma typ sylwetki. Znając własne ciało, ubiorem i dodatkami można doskonale ukryć mankamenty swojej urody i podkreślić w niej to - co najpiękniejsze. Poznaj 4 typy kobiecej figury!
Jak dobrać idealne botki dla każdego typu sylwetki?
Jak dobrać idealne botki dla każdego typu sylwetki?
Odkryj sekrety dobierania idealnych botków do wszelkiego rodzaju sylwetek. Dowiedz się, które modele podkreślą Twoje atuty i pozwolą czuć się modnie i komfortowo wpisując się w Twoje indywidualne preferencje.
Ostatnie wpisy