Promieniowanie UV – co to i dlaczego warto chronić przed nim skórę?

Promieniowanie UV – co to i dlaczego warto chronić przed nim skórę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Promieniowanie słoneczne dostarcza naszemu organizmowi sporą dawkę witaminy D3, a także zapewnia piękną opaleniznę. Należy jednak wiedzieć, że może mieć ono także negatywny wpływ na nasz organizm. Dowiedz się, czym dokładnie jest promieniowanie UV oraz jak ochronić skórę przed jego negatywnym działaniem.

Promieniowanie UV – co to takiego?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym tak dokładnie jest promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe. Są to fale promieniowania elektromagnetycznego emitowane przez Słońce, które nieustannie docierają do Ziemi i oddziałują także na nasz organizm, a w szczególności na naszą skórę.

Warto przy tym pamiętać, że promieniowanie UV można podzielić na kilka różnych rodzajów. Jednym z nich jest promieniowanie UVA. Promienie te nie powodują co prawda oparzeń słonecznych, ale są przyczyną starzenia się skóry. Innym rodzajem promieniowania jest UVB. To właśnie ono sprawia, że na ciele pojawia się opalenizna, jednak jest także powodem oparzeń słonecznych. Ostatnim rodzajem jest promieniowanie UVC, które nie dociera do powierzchni Ziemi.

Oddziaływanie promieniowania UV

Promieniowanie słoneczne bez wątpienia oddziałuje na nasz organizm. Ma ono szczególny wpływ na skórę. Jaki konkretnie?

Pozytywny wpływ promieni UV

Promienie słoneczne dają naszemu organizmowi wiele dobrego. Do pozytywnych wpływów promieniowania UV możemy zaliczyć między innymi udział w syntezie witaminy D3. Co więcej, “kąpiele słoneczne” mogą okazać się wyjątkowo pomocne również w łagodzeniu trądziku i innych chorób skórnych. Należy także pamiętać, że przebywanie na słońcu ma spore znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia oraz humoru.

Negatywny wpływ promieni UV

Niestety promieniowanie słoneczne ma także negatywne skutki. Przede wszystkim to właśnie promieniowanie UV ma największy wpływ na fotostarzenie się skóry. Może być także powodem bardzo bolesnych oparzeń słonecznych, a także udaru cieplnego. 

Nie można także zapomnieć o tym, że zbyt długie przebywanie na słońcu bez żadnej ochrony może prowadzić do powstania zmian nowotworowych na skórze.

Jak więc ochronić się przed tymi negatywnymi skutkami? Najprostszym sposobem jest stosowanie filtrów. Możesz zdecydować się na przykład na krem na dzień z filtrem, a także na krem BB z filtrem lub kremy CC z filtrem. Pamiętaj przy tym, że kosmetyki z filtrami UV należy stosować przez cały rok!

Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczyny i objawy nadciśnienia
Przyczyny i objawy nadciśnienia
Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego? Jak można je leczyć? Podpowiadamy!
Najlepsze okulary przeciwsłoneczne męskie na lato 2022
Najlepsze okulary przeciwsłoneczne męskie na lato 2022
W tym artykule piszemy, czym kierować się w czasie wyboru oprawek na słońce.
Jesienna chandra – dzięki tym sposobom uporasz się z problemem!
Jesienna chandra – dzięki tym sposobom uporasz się z problemem!
Za oknem szaro, buro i deszczowo, a Ty nie masz chęci na nic? W dodatku czujesz zmęczenie i rozdrażnienie? To mogą być symptomy jesiennej chandry. Zobacz, jak się z nią uporać!
Ostatnie wpisy