Styl skandynawski – poznaj kluczowe zasady

Styl skandynawski – poznaj kluczowe zasady
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie w wielu mieszkaniach króluje styl skandynawski. I, co ważne – nie oznacza, że te wnętrza są do siebie podobne. Styl ten bowiem ma niejedną odsłonę. Co warto o nim wiedzieć i na czym polega jego popularność?

Jasne, proste, a zarazem przyjemne dla oka i przytulne wnętrza w stylu skandynawskim na stałe zagościły w naszych domach i mieszkaniach. Takie aranżacje są obecnie hitem na całym świecie i zdaniem ekspertów – nic nie zapowiada, aby miało się to prędko zmienić. Ważne jest też to, że styl skandynawski może mieć różne oblicza, dzięki czemu nie ma wrażenia, że wszystkie mieszkania wyglądają tak samo. Czasem kilka drobiazgów może sprawić, że nabierają unikalnego charakteru. 

Krótka historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski pochodzi z północnej Europy i zrodził się na przełomie XIX/XX wieku. Przyjmuje się, że jego twórca jest Carl Larsson – malarz i architekt ze Szwecji. Artysta ten malował codzienne życie swoich rodaków, przedstawiał to wszystko w bardzo jasnych, czystych barwach, co miało inspirować do tworzenia podobnych aranżacji wnętrz. Takie urządzenie mieszkań idealnie nadawało się do rozświetlenia chłodnej północy. Ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż w Polsce styl skandynawski stał się szczególnie popularny dzięki szwedzkiej marce IKEA, gdzie można kupić meble, dodatki i akcesoria do wyposażenia wnętrz w niskich cenach. 

Czym się charakteryzuje styl skandynawski?

Jak rozpoznać styl skandynawski? Charakteryzuje się on przede wszystkim naturalnością, prostotą i funkcjonalnością. Kolory są jasne, czyste, przyjemne dla oka, a do tego optycznie powiększają wnętrze i dodają mu przestrzenności. Styl ten wiąże się też z minimalizmem i praktyczną funkcją znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów. Nie ma tu zbędnych dodatków, licznych i ciężkich mebli czy wielkich zdobionych ram obrazów. W stylu skandynawskim na próżno szukać długich firan i zasłon; zazwyczaj są to rolety, a tych w obecnych czasach jest naprawdę wiele, więc można z nimi stworzyć wiele ciekawych projektów. 

Podstawą w tej aranżacji jest także podłoga. Powinna być drewniana (lub imitująca drewno), naturalna. Może być ewentualnie połączona z wiklinowymi czy kamiennymi elementami, jednak te częściej pojawiają się na ścianach, aniżeli podłodze. Wszystko ma być przytulne i nawiązywać do natury. 

Styl skandynawski – jakie wybrać tkaniny?

W mieszkaniu urządzonym w skandynawskim stylu często wisienką na torcie są materiały i tkaniny, które tam się pojawiają. To one sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne, a do tego świetnie komponują się z drewnianymi elementami. Dominuje tu bawełna, len, jak i coraz popularniejsza w ostatnich sezonach juta. Narzuty oraz pledy wykonane z tych tkanin zazwyczaj mają gruby, wyrazisty splot i pozbawione są dodatków w postaci koralików, cekinów itp. Są rewelacyjnym dopełnieniem wnętrza. Jest więc to piękna i zarazem funkcjonalna dekoracja. 

Jakie oświetlenie?

Urządzając salon, kuchnię czy sypialnię w stylu skandynawskim, należy zwrócić uwagę także na oświetlenie. Ma ono być praktyczne i dekoracyjne zarazem. Obecnie często łączy w sobie nowoczesny design i klasyczne proste formy. Lampy mają zazwyczaj drewniane naturalne elementy i okrągłe formy. Te podłogowe wyposażone są w białe, beżowe czy kremowe abażury. Miłośnicy bardziej oryginalnych form mogą zaś postawić na lampy inspirowane stylem industrialnym, retro i klasycznym. Takie połączenie z pewnością nada wnętrzom wyjątkowości i charakteru. 

Jakie dodatki?

Kluczowe w każdym wnętrzu są dodatki. Jeśli stawiamy na styl skandynawski, to mogą to być dekoracje minimalistyczne, ale zarazem wyraziste. Projektanci często zachęcają, aby sięgać po ozdoby w intensywnych kolorach, np. żółci, czerni czy czerwieni, które będą doskonale kontrastować z prostotą mebli. Dzięki temu wnętrze nie będzie nudne. Dekoracje zazwyczaj nawiązują do natury i przyrody, mogą więc być w kształcie liści, szyszek czy gałązek. Intensywne barwy często znajdziemy też na plakatach, które oprawione w antyramy również często pojawiają się na ścianach wnętrz w stylu skandynawskim. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy wykonuje się przeszczep włosów?
Kiedy wykonuje się przeszczep włosów?
Gęste, bujne włosy dodają pewności siebie i są uznawane za kanonicznie atrakcyjne. Niestety czynniki zdrowotne, hormonalne czy wypadki, pozbawiają niektóre osoby owłosienia na głowie i nie tylko. Zobacz, w jakich sytuacjach można przeprowadzić zabieg przeszczepu włosów.
Pomysły na zmianę fryzury
Pomysły na zmianę fryzury
Chcesz zrobić prawdziwą metamorfozę swoich włosów? Przedstawiamy najmodniejsze cięcia oraz kolory tego sezonu!
Jak olej arganowy działa na twarz?
Jak olej arganowy działa na twarz?
Przeczytaj, jakie ma właściwości na skórę i dlaczego warto go stosować na twarz.
Ostatnie wpisy