Blask fleszy, globalne uznanie, solidne wynagrodzenie i ta satysfakcja, gdy w twoich kreacjach kroczą po czerwonym dywanie największe gwiazdy ze świata filmu czy muzyki. O zawodzie projektanta mody marzy wiele osób, ale nie wszystkie spełniają swoje marzenia. Co zrobić, by zostać projektantem?
Odpowiedź na pytanie: jak zostać projektantem mody, nie należy do najprostszych, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Kandydat do tego zawodu musi posiadać wiele umiejętności i predyspozycje artystyczne, ale też psychiczne. Sam talent to nie wszystko, na swój sukces i markę trzeba pracować latami.
W zawodzie projektanta niezwykle ważna jest wrażliwość na kolor, światło i oczywiście urodę. Kandydat do wykonywania tego zawodu musi zdobyć wiedzę jednakowo z zakresu projektowania, rysunku, malarstwa, a także krawiectwa. Co prawda projektant mody nie musi potrafić szyć, ale powinien znać właściwości danych tkanin. Jak w przypadku wielu innych branży zawodowych, niezbędne są też umiejętności dostosowania się do wymagań zatrudniającej firmy, przydatna jest znajomość języków obcych oraz umiejętność analizowania i obserwacji rynku. Dobrze, gdy kandydat na projektanta mody zdaje sobie sprawę, że konieczna w tym zawodzie jest wiedza z marketingu i nieustanne podporządkowanie się zasadom obowiązującym obecnie na modowym rynku.
Ścieżek edukacji, które prowadzą na „Mount Everest” branży mody, jest wiele, a tak naprawdę liczy się konsekwencja i systematyczna praca w tym kierunku. Przyszły projektant może wybierać z wielu policealnych szkół bądź techników krawieckich ze specjalnością projektowania. W Polsce jest też sporo prywatnych szkół, które kształcą w kierunku projektowania ubioru. Wiele osób decyduje się również na naukę poza granicami kraju. Młodzi projektanci chętnie szukają wakacyjnych kursów, a ci, co zdobyli już więcej umiejętności, wybierają np. francuskie i włoskie uczelnie, które mają ciekawe oferty dla studentów z zagranicy, np. Fashion Academy w Mediolanie.
Oczywiście, aby dostać się do konkretnej szkoły czy na uczelnie, trzeba przejść egzaminy, które różnią się w zależności od specjalności, na którą kandydat się zdecyduje. Zazwyczaj rekrutacja odbywa się dwuetapowo. Załóżmy, że kandydat wybiera się na projektowanie tkaniny. Zapewne będzie musiał dostarczyć kilka prac malarskich, rysunków i oczywiście zdać egzamin praktyczny. Po zakwalifikowaniu się do drugiego etapu trzeba przejść pozytywnie egzamin ustny, na który będą składały się pytania ze wzornictwa, historii sztuki i wiedzy o współczesnych trendach panujących w świecie mody.
Na młodych projektantów mody czeka też wiele konkursów, które organizują nie tylko uczelnie, ale też firmy odzieżowe i prestiżowe domy mody. Co zyskuje laureat takiego konkursu? Zdobycie nagrody może otworzyć wiele zamkniętych drzwi, które zaowocują nawiązaniem cennych kontaktów w branży.
Choć każdy projektant mody pracuje na własne nazwisko, to w pojedynkę nic nie zyska. W świecie mody ważna jest umiejętność pracy w zespole. Projektant powinien współpracować z technologiem i konstruktorem, a także finalnie z modelkami, które prezentują jego kreacje. Dobry twórca ubrań musi być empatyczny, rozumieć i doceniać specjalistów, którzy z nim współpracują. Przecież projektowanie to zadanie dla całego zespołu, z którego każdy członek jest odpowiedzialny za co innego, a wszyscy za efekt finalny.
W dzisiejszym świecie ważna jest też znajomość programów komputerowych służących do projektowania. Najczęściej korzysta się (i są najbardziej znane zarazem) z takich jak: Photoshop, Illustrator, Corel Draw. Chodzi o znajomość programów do grafiki wektorowej, które pomagają tworzyć dokumentację technologiczną modelu i prezentację projektów odzieżowych. Umożliwiają też szybką modyfikację projektu, z uwzględnieniem różnych opcji kolorystycznych.