ABC zakupów kosmetycznych – czyli jak znaleźć produkty najlepsze dla naszej cery?

Pielęgnacja
ABC zakupów kosmetycznych – czyli jak znaleźć produkty najlepsze dla naszej cery?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Może być normalna, mieszana, tłusta lub sucha. Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na zakup produktów do pielęgnacji naszej cery, musimy poznać jej typ. To właśnie konkretny rodzaj skóry twarzy determinuje wybór odpowiednich kosmetyków.

Znalezienie właściwego kosmetyku dla naszej cery może stanowić prawdziwe wyzwanie. Najwięcej szczęścia mają z pewnością posiadacze cery o typie normalnym, ponieważ mogą wybierać wśród naprawdę wielu produktów. Niestety osoby z problemami skórnymi, takimi jak np. trądzik, pękające naczynka czy posiadaczki cery ze skłonnością do alergii mają już większy dylemat. W ich przypadkach nie obejdzie się bez pielęgnacji specjalistycznej i dobrania odpowiednich preparatów, a wybór ten może zająć sporo czasu. Obecnie na rynku kosmetycznym mamy dostępną szeroką ofertę kosmetyków, do każdego typu cery. Jednak od tego nadmiaru może zakręcić się w głowie. Na półkach w drogeriach dostaniemy serum, kremy na dzień i na noc, płyny micelarne i wiele innych. Jak wybrać, by ten wybór okazał się trafiony?

Poznaj swój rodzaj cery!

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najpopularniejsze są 4 typy cery. Wyszczególniamy zatem: cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Zdecydowanie najbardziej pożądana jest cera normalna, ponieważ charakteryzuje się jednolitym kolorytem i nie ma żadnych defektów. Dodatkowo jest delikatna, jędrna i gładka. Ten typ nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, a w szczególności używania znacznej ilości kremów nawilżających czy odżywiających.

Inaczej jest w przypadku cery suchej. Ten typ charakteryzuje się niestety skłonnością do łuszczenia i znaczną szorstkością. Gdy masz cerę suchą, zapewne widać na niej też prześwitujące naczynia krwionośne. Cera sucha nadmiernie reaguje na zmiany pogodowe i czynniki atmosferyczne. Ten rodzaj cery najczęściej występuje u kobiet dojrzałych.

Cera tłusta jest z kolei problematyczna, bo się błyszczy i pojawiają się na niej zaskórniki. Z tym typem skóry zazwyczaj boryka się młodzież w okresie dojrzewania. Jednym z objawów jest też pojawienie się trądziku. Na szczęście cera tłusta jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Zaś cera mieszana ma jednocześnie cechy skóry tłustej (zwłaszcza w środkowych partiach twarzy) oraz normalnej i suchej (w bocznych obszarach twarzy).

O czym trzeba jeszcze pamiętać, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji? O tym, że oprócz rodzajów cer, znaczenie ma też ich wrażliwość, która może inaczej objawiać się przy każdym typie skóry. Cera może nadmiernie reagować na wodę wodociągową, kosmetyki, czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia, może też wykazywać skłonności do wszelakich alergii.

Przy wyborze kosmetyków zwróć uwagę na koloryt skóry!

Wyróżniamy ciepły lub chłodny koloryt skóry. Ciepły ma elementy koloru żółtego i jego tonów, czyli pomarańczowego, różowego lub czerwonego. Zaś typ chłodny zawiera odcienie niebieskiego. Można też wyodrębnić podział kolorystyczny skóry względem pór roku i pod tym kątem dobierać kosmetyki. I tak; wiosną nasza cera może sprawiać wrażenie przezroczystej porcelany z lekkim rumieńcem. Ta pora roku zdecydowanie należy do typu ciepłego. Lato, choć by się mogło wydawać, że też zostanie zakwalifikowane jako typ ciepły, jest na odwrót. Latem dominują kolory wypalone blaskiem słońca. Typ jesień jest też ciepłym typem, a zima chłodnym. Osoby charakteryzujące się takim typem urody mają jasną karnację. Niezwykle rzadko zdarza się, aby ich skóra nabrała delikatnych rumieńców.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosmetyków?

Oczywiście wybierając kosmetyki, zawsze zwracamy uwagę na ich skład, opis i informacje, do jakiego typu cery są przeznaczone. Dobrą opcją jest możliwość skorzystania z próbek danego kosmetyku. Po ich użyciu, po kilku dniach możemy określić czy dany preparat sprzyja kondycji i typowi naszej skóry. A gdy pojawią się objawy niepożądane, takie jak np. pieczenie, świąd czy mrowienie skóry – to znak, że dany kosmetyk nie jest dla nas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nauczyć się szyć na maszynie?
Jak nauczyć się szyć na maszynie?
Nauczyć się szyć na maszynie - obejrzyj krótki instruktaż dla początkujących!
Zawód marzeń – czy wiesz co zrobić, by zostać projektantem mody?
Zawód marzeń – czy wiesz co zrobić, by zostać projektantem mody?
Wiele osób marzy, aby projektować wyjątkowe kreacje. Jeśli chcesz zostać projektantem mody, musisz oznaczać się kreatywnością, ale nie tylko. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć!
Wabi-sabi – uwielbienie minimalizmu i niedoskonałego piękna
Wabi-sabi – uwielbienie minimalizmu i niedoskonałego piękna
Ascetyczny orientalny styl dla miłośników minimalizmu!
Ostatnie wpisy